To ostatni etap i ukoronowanie duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Dlatego bardzo proszę, by peregrynacja ta stała się okazją do modlitwy wokół Krzyża i Ikony o dobre owoce tego wielkiego wydarzenia, zarówno dla gości, którzy do nas przybędą, jak i dla nas, gospodarzy. Niech przypomną, że w przygotowaniach nie jesteśmy pozostawieni tylko naszym ludzkim siłom, ale przede wszystkim wsparci orędownictwem Maryi i świętych patronów ŚDM: Jana Pawła II i Siostry Faustyny u Jezusa Miłosiernego – napisał kard. Stanisław Dziwisz w specjalnym komunikacie przed trwającą właśnie w naszej archidiecezji peregrynacją symboli Światowych Dni Młodzieży: drewnianego Krzyża, nazwanego przez św. Jana Pawła II „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży”, oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani – Wybawicielki Ludu Rzymskiego.
Reklama
Krakowski Pasterz podkreślił, że bardzo zależy mu, aby blisko tych znaków znaleźli się ci, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w lipcowych wydarzeniach w Krakowie: – Umożliwcie, proszę, modlitwę przy Krzyżu i Ikonie osobom starszym, chorym, młodzieży z zakładów poprawczych, więźniom i wszystkim, którzy będą pielgrzymowali na ŚDM tylko duchowo – zaapelował Ksiądz Kardynał. Zapewnił, że ten szczególny czas pomoże w duchowej integracji lokalnych środowisk, pracujących na co dzień przy logistycznych przygotowaniach do przyjęcia pielgrzymów, a także przyczyni się do „mobilizacji i konsolidacji” komitetów parafialnych, liderów, wolontariuszy oraz wszystkich troszczących się o to dzieło.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Symbole ŚDM powitano 20 maja w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie zebrano się na Eucharystii z udziałem księży dziekanów i kapłanów zaangażowanych w przygotowanie światowego spotkania, a także delegacji młodzieży z poszczególnych dekanatów, parafii, ruchów i stowarzyszeń. Dzień później Krzyż i Ikonę przewieziono do sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Towarzyszyły one kolejnej odsłonie oficjalnych rekolekcji przygotowujących młodych do lipcowego spotkania. Odwiedziły krakowskie parafie w Borku Fałęckim, Krowodrzy, Bronowicach. W czasie wydarzenia ewangelizacyjnego i wieczoru uwielbienia „Jak Chleb – Moc Modlitwy” (25 maja) zaplanowano ich obecność na Rynku Głównym, a w Boże Ciało – podczas procesji Eucharystycznej z Wawelu na Rynek. Następnie wizyta w dekanacie Pcim i Zakopane (28-30 maja), Nowy Targ, Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Jabłonka, Niedzica, Białka Tatrzańska, Rabka, Mszana Dolna, Myślenice, Dobczyce, Mogilany, Wadowice (12-14 czerwca) i tak dalej...
W ostatnim tygodniu lipca pielgrzymujące wśród nas Krzyż i Obraz znów staną w centrum. Spojrzy na nie cały świat.