Reklama

Niedziela Lubelska

Blisko Boga i człowieka

Przypadające w uroczystość Chrystusa Króla święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej stało się okazją do dziękczynienia za 25 i 20 lat ich obecności w archidiecezji lubelskiej

Niedziela lubelska 50/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

KSM

Paweł Wysoki

Małgorzata Stacharska – prezes AK i Monika Zioło – prezes KSM

Małgorzata Stacharska – prezes AK i Monika Zioło – prezes KSM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe obchody odbyły się 19 listopada. Główną częścią spotkania, jednoczącą młodzież i dorosłych, była Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w archikatedrze lubelskiej. Jak podkreślała Małgorzata Stacharska, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, doroczne święto skłaniające do refleksji nad służbą w królestwie Chrystusowym, która polega na życiu miłością i czynami miłosierdzia, przeżywane było w kontekście wielkich wydarzeń: Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Polsce, roku jubileuszu chrztu naszej ojczyzny oraz aktu przyjęcia Jezusa jako Króla i Pana.

Zmieniać świat

– Papież Franciszek wezwał nas, abyśmy wstali z kanapy i wyruszyli zmieniać świat. My w naszej codziennej pracy w stowarzyszeniach pamiętamy, że Jezus wezwał nas, abyśmy zostawili trwały ślad w życiu Kościoła, ojczyzny i konkretnego człowieka. Dziękujemy Chrystusowi, że pomógł nam otworzyć drzwi serc i za Jego przykładem przyczyniać się do głoszenia i budowania królestwa Bożego na ziemi – mówiła Stacharska. Członkowie AK i KSM, licznie zgromadzeni w archikatedrze, wspólnie prosili o łaski potrzebne do budowania „królestwa prawdy i życia, świętości i łaski oraz sprawiedliwości, miłości i pokoju”. – Prośmy o przyjście Chrystusowego królestwa, jego rozwój przez naszą codzienną modlitwę, wierność i pracę – mówił abp Stanisław Budzik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Królestwo Chrystusa

W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że u kresu Chrystus będzie nas sądził z uczynków miłosierdzia. Ukazując królestwo, które nie jest z tego świata, wskazał na najważniejsze cechy Króla, który przyszedł na świat w ubogiej stajni, uczył się codziennej pracy w skromnym warsztacie ciesielskim, wiódł życie wędrownego nauczyciela, dał swoje życie na okup za wszystkich ludzi, uczynił krzyż tronem i drzewem zbawienia. – Chrystus objawił światu niepojętą miłość Boga do człowieka, która oddaje wszystko, co najcenniejsze – podkreślał abp Budzik. Nawiązując do aktu przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, Ksiądz Arcybiskup wskazywał, że wybór Chrystusa dokonany w sakramencie chrztu zobowiązuje nas do życia na miarę zawartego przymierza. – Nie trzeba ogłaszać Chrystusa królem i wprowadzać Go na tron, bo On jest Królem; trzeba uznać Jego panowanie, poddać się Jego władzy, umiłować do końca i oddać Mu swoje serce, a wówczas zmieni się oblicze naszych domów, ojczyzny i Kościoła – wyjaśniał Pasterz.

Reklama

Przestrzeń wzrostu

– Przyszłość świata leży w waszych rękach, rodzi się w waszych sercach i umysłach – mówił abp Budzik do członków AK i KSM. Przypomniał historię ruchów zakorzenionych w czasach odzyskania niepodległości i niezwykły dynamizm, z jakim rozwijały się na płaszczyźnie religijnej, kulturalnej, społecznej, patriotycznej czy charytatywnej. Ich działalność przerwała II wojna światowa, po której władze komunistyczne nie dopuściły do reaktywacji stowarzyszeń. Jednak pamięć przetrwała w sercach Polaków, którzy po odzyskaniu pełnej wolności i suwerenności w 1989 r. zaczęli tworzyć katolickie organizacje. Ksiądz Arcybiskup przypomniał początki lubelskiego KSM-u, który z inspiracji świeckiego animatora duszpasterstwa Mieczysława Puzewicza (później kapłana archidiecezji lubelskiej) zaczął rozwijać się przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej, skąd rozprzestrzenił się na całą archidiecezję. W ciągu 25 lat pod sztandarem KSM AL działało ok. 10 tys. osób. KSM nadal jest organizacją zrzeszającą młodych ludzi (od 14 do 30 lat), pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoje życie. Na terenie naszej diecezji działa obecnie ok. 50 oddziałów, które wspólnie z zarządem tworzą przestrzeń wzrostu młodego człowieka.

Styl życia

Wśród działań pojmowanych przez KSM szczególnie wyróżnia się organizacja wyjazdów na Światowe Dni Młodzieży, diecezjalnych obchodów ŚDM, Święta Młodych w różnych częściach archidiecezji oraz forum młodzieży Lubelszczyzny. Osoby związane z ruchem na co dzień tworzą Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, co roku organizują Drogę Krzyżową na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, prowadzą świetlicę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci z lubelskiej Starówki oraz są inicjatorami charytatywnego balu młodych. Jak podkreśla Albert Kędzierski, rzecznik KSM AL, podstawowy kierunek działań KSM nie zmienia się od 25 lat. – Jest to przede wszystkim kształtowanie dojrzałej postawy chrześcijanina – wyjaśnia. – Zależy nam na przemianie ludzkich serc, która przynosi owoce nie tylko w sferze religijnej i duchowej, lecz także kulturalnej i społecznej – podkreśla. Taki chrześcijański styl życia wciąż pociąga młodych ludzi, którzy właśnie w KSM widzą swoją drogę. Albert Kędzierski, student geodezji i kartografii oraz teologii, dzięki siostrze odnalazł swoje miejsce w Kościele właśnie w KSM.

Jubileuszowe lilie

Zwieńczeniem srebrnego jubileuszu KSM była gala pod hasłem: „Krocząc szlakami miłosierdzia”. Podczas uroczystego spotkania obecni członkowie stowarzyszenia wręczyli okolicznościowe statuetki osobom zaangażowanym w działalność KSM na przestrzeni ćwierćwiecza. Pierwszą lilię – nagrodę nawiązującą do postaci patronki KSM bł. Karoliny Kózkówny – otrzymał ks. Mieczysław Puzewicz. Kolejnymi – w kilku kategoriach (przewodnik, odkrywca, twórca, mentor) – zostali uhonorowani: Rafał Sobów, Sebastian Lesiewicz, Katarzyna Braun, Jacek Wnuk, Andrzej Goliszek, Piotr Kaczyński, Joanna Kowalczyk i Katarzyna Skubisz-Kępka. Jak podkreślał ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży, który z KSM związał się od 15. roku życia, współcześni członkowie ruchu mają za wzór piękne pokolenie tych, którzy, wędrując drogami stowarzyszenia, pozostawili trwały ślad. – Idźcie do swoich środowisk i dzięki pasji pomnażajcie to piękne dziedzictwo – mówił ks. Bab. – Szukajcie przestrzeni, gdzie człowiek woła o pomoc drugiego człowieka; starajcie się odpowiadać na to wołanie tak gorąco, jak tylko jest to możliwe – życzył ks. Tomasz Gap, asystent KSM AL.

2016-12-07 13:52

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kształtuj życie z KSM

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2017, str. 6

[ TEMATY ]

KSM

wakacje

Karolina Krasowska

Do udziału w wakacyjnych propozycjach KSM zapraszają Agnieszka Wojnarowicz, asystent diecezjalny KSM ks. Marcin Bobowicz i Łukasz Brodzik

Do udziału w wakacyjnych propozycjach KSM zapraszają Agnieszka Wojnarowicz, asystent diecezjalny KSM ks. Marcin Bobowicz i Łukasz Brodzik

Już za niespełna miesiąc młodzi ludzie opuszczą mury szkoły i udadzą się na upragnione wakacje. Większość z nich ma już zapewne jakieś pomysły dotyczące wypoczynku, jeżeli jednak komuś nie udało się dotąd sprecyzować swoich planów związanych z tym okresem, to warto, aby zapoznał się z trzema propozycjami, jakie na kończący się rok szkolny i tegoroczne wakacje przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

W inicjatywach stowarzyszenia może wziąć udział każdy, kto chce się dowiedzieć, czym jest KSM, jak ciekawie można się zaangażować w życie swojej parafii i co dobrego można robić jako młodzieżowa grupa katolików. – Na wszystkich naszych zjazdach i wyjazdach można spotkać ciekawych ludzi, którzy zawsze wolontaryjnie są w coś zaangażowani, takich młodych aktywistów – apostołów, którzy nie tylko chcą wypocząć czy przeżyć jakąś przygodę w czasie wakacji, ale chcą się przy tym również czegoś dowiedzieć i nauczyć albo poznać innych ambitnych ludzi – mówi Łukasz Brodzik, redaktor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA.

CZYTAJ DALEJ

Pan wzywa do drogi Chrystusowej

2024-05-18 15:15

[ TEMATY ]

diakonat

Zielona Góra

święcenia diakonatu

Bp Adrian Put

Katarzyna Krawcewicz

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

18 maja w konkatedrze zielonogórskiej bp Adrian Put udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom.

Diakon Jakub Błażyński pochodzi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu, a diakon Jakub Cieplak – z parafii św. Henryka w Sulęcinie.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję