Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy Putin mówił prawdę

Deklaracja prezydenta Rosji Władimira Putina, że rządzony przez niego żelazną ręką kraj, Rosja, nigdy pierwszy nie rozpocznie wojny nuklearnej, jednak zaatakowany bronią jądrową odpowie i zniszczy swoich przeciwników – jest ważna, jeśli jest... prawdziwa. Oznaczałaby wszakże odejście Moskwy od doktryny jądrowego uderzenia wyprzedzającego, której przez lata myśl rosyjska, a wcześniej sowiecka, hołdowała. Putin wygłosił tę deklarację w czasie corocznej dyskusji międzynarodowego klubu „Wałdaj” w Soczi. Poprzedziła ją wypowiedź, że dziś Rosja czuje się bezpiecznie, mając nuklearną tarczę, na którą składają się, oprócz systemów nieco starszych, najnowocześniejsze, którymi – zdaniem głowy państwa – nikt na świecie jeszcze nie dysponuje.

Przy okazji wspomnianej ważnej, jak się zdaje, deklaracji Putin posunął się do wisielczego żartu. Według niego, gdyby doszło do ataku nuklearnego, agresorzy mogą być pewni odpowiedzi. Rosjanie zostaną ofiarami i jako męczennicy trafią do nieba, a agresor zostanie zniszczony i po prostu zdechnie, nie zdąży się nawet wyspowiadać i okazać skruchy – oświadczył i został zacytowany przez BBC. Inne deklaracje Putina z Soczi też można uznać za ciekawe, ale mniej prawdopodobne. Powiedział m.in., że Rosja ma ogromne terytorium i cudzego nie potrzebuje. Gdy przez prowadzącego dyskusję został zapytany o aneksję Krymu, odparł: „Krym to nasze”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

Jak zginął Saudyjczyk

Ta sprawa, jak mawiają śledczy, ma charakter rozwojowy. Wciąż pojawiają się nowe szczegóły tego, jak mógł zginąć saudyjski dziennikarz Jamal Khashoggi, który krytykował rodzinę królewską. Według tureckiej prasy, został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, dokąd się udał po potrzebne mu dokumenty. Turecka gazeta „Yeni Şafak” opublikowała fragment zapisu nagrania, który ma świadczyć o tym, że dziennikarz był przed śmiercią brutalnie torturowany. Autentyczność nagrania potwierdziły tureckie władze. Turcy są zdania, że morderstwa dokonał 15-osobowy oddział zabójców Khashoggiego, przybyłych do Turcji, by go unicestwić. Według zapisu z nagrań, ciało dziennikarza rozczłonkowano. Konsul Arabii Saudyjskiej w Stambule, który miał być świadkiem zabójstwa, szybko opuścił Turcję.

Reklama

wd

Okupacja nie przesądza

Prowadzona przez Rosję okupacja części terytorium Ukrainy i Gruzji nie oznacza, że nie mogą one stać się członkami NATO – oświadczył specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker w waszyngtońskim think tanku Atlantic Council. – Błędem byłoby zaakceptowanie polityki, że jeśli Rosja zdecyduje o okupacji części suwerennego terytorium innego państwa, NATO nie będzie w to ingerowało, a kraj, który stał się ofiarą agresji, nie może być członkiem NATO – powiedział Volker. Za wstąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiada się po dwie trzecie Ukraińców i Gruzinów.

jk

Rozbudowują Kaliningrad

Takie informacje nie wzmacniają poczucia bezpieczeństwa Polaków. Rosja intensywnie rozbudowuje swoje bazy militarne w sąsiadującym z naszym krajem obwodzie kaliningradzkim, by na stałe mogły tam stacjonować rakiety średniego zasięgu Iskander. Sprawę drąży telewizja CNN, która powołuje się na zdjęcia satelitarne zrobione przez firmę ISI, specjalizującą się w komercyjnym dostarczaniu takich danych. Z analizy wynika, że Rosjanie przebudowali bazę w Czerniachowsku, gdzie stacjonują rakiety Iskander, mające w zasięgu niemal całą Polskę – postawili tam hangary dla pojazdów mogących przenosić rakiety oraz zbudowali linię kolejową. Pod Kaliningradem wybudowali nowe bunkry, a także wydłużyli pas startowy na lotnisku. W Primorsku wybudowali nowe – umocnione magazyny broni, a w Czkałowsku zmodernizowali bazę lotniczą; pojawiły się tam system, który pozwoliłby samolotom lądować w trudnych warunkach pogodowych, oraz nowa linia kolejowa.

wd

Wykupili marihuanę

W zaledwie jeden dzień po zalegalizowaniu w Kanadzie posiadania i rekreacyjnego palenia marihuany – jako drugim po Urugwaju kraju świata – sklepy i apteki, a także sklepy internetowe handlujące zielem wyprzedały wszystkie zapasy. Zezwolenie na handlowanie narkotykiem miało 111 placówek w całym kraju. Zdaniem kanadyjskich specjalistów, minie kilka miesięcy, zanim zostaną uregulowane relacje między podażą a popytem.

jk

Gender to ideologia...

Władze Węgier usuwają studia z zakresu gender z listy studiów magisterskich posiadających oficjalną akredytację i uprawnionych do uzyskiwania wsparcia finansowego ze strony rządu. Traktują gender jako ideologię, a nie naukę. Oznacza to nieformalny zakaz wykładania gender na węgierskich uniwersytetach. Osoby, które już rozpoczęły takie studia, mogą je dokończyć. Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie, założony przez George’a Sorosa, jedna z dwóch uczelni na Węgrzech, która oferowała studia magisterskie z zakresu gender, potępiła tę decyzję – określiła ją jako „naruszenie wolności akademickiej i autonomii uniwersytetów”. Praktycznym argumentem przeciwko studiom genderowym jest to, że na rynku pracy nie ma zapotrzebowania na absolwentów takich studiów, nikt nie chce ich zatrudniać.

jk

2018-10-24 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.

Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. U progu tego stulecia – na Soborze Laterańskim IV (1215) - w Kościele katolickim przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina, w ciało i krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości takich jak smak, wygląd, forma itp. Wiązało się to z coraz mocniejszymi wpływami filozofii greckiej oraz tradycji scholastycznej w teologii Kościoła zachodniego.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Biskup legnicki o Kościele w drodze

2024-05-30 15:40

[ TEMATY ]

Legnica

Boże Ciało

Wydarzenie Eucharystyczne

katedra legnica

sanktuarium św. Jacka

ks. Piotr Nowosielski

Główna procesja eucharystyczna w Święto Bożego Ciała, przeszła ulicami Legnicy, od katedry, do miejsca Wydarzenia Eucharystycznego w sanktuarium św. Jacka. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

W homilii, nawiązując do odczytywanego słowa Bożego, zwrócił uwagę że cytowany dziś fragment Listu do Hebrajczyków (Hbr 9,11nn), jest jakby graficznym zapisem Historii Zbawienia, z podkreśleniem mocy Krwi Chrystusa przelanej dla naszego Odkupienia. Natomiast słowa Ewangelii, przypominają, o niezwykłym darze sakramentu Eucharystii, który otrzymaliśmy z rąk samego Jezusa Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję