Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brexit ze sporym poślizgiem

Przyznanie przez szefa MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy’ego Hunta, że może być potrzebny dodatkowy czas, by sfinalizować przyjęcie przepisów w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, nie oznacza, że rzeczywiście tak się stanie. Zamieszanie jest duże, niemniej brytyjska premier Theresa May trzyma się „starego” terminu – 29 marca br., starając się o nowe rozwiązanie, które zastąpiłoby w wynegocjowanej przez nią z UE umowie mechanizm tzw. backstopu. Chodzi o mechanizm, który ma przeciwdziałać pojawieniu się granicy między Irlandią a Irlandią Północną po brexicie. W pierwotnym kształcie umowa została odrzucona przez Izbę Gmin w połowie stycznia, potem Izba Gmin upoważniła May do starania się o zastąpienie backstopu innym rozwiązaniem. Na razie jednak przedstawiciele UE podkreślają, że umowa nie podlega już renegocjacjom. Czy zmienią zdanie – zobaczymy.

Tymczasem różne kraje przygotowują się do tzw. twardego, bezumownego brexitu. Także Wielka Brytania wprowadza plan awaryjny, który ma ograniczyć chaos spodziewany w przypadku wyjścia z UE bez porozumienia. Gromadzone są zapasy żywności, paliwa, części zamiennych i amunicji w bazach wojskowych na Gibraltarze, Cyprze i Falklandach, a także w bazach na Wyspach Brytyjskich. Chodzi o zredukowanie ryzyka, że armii zacznie brakować środków do utrzymywania zdolności operacyjnej po 29 marca, gdyby tego dnia doszło do twardego brexitu, co przejściowo utrudniłoby import towarów z krajów UE. Na zapasy armia miała wydać już 25 mln funtów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

Asia Bibi jest bezpieczna

Sąd Najwyższy Pakistanu odrzucił rewizję od wyroku uniewinniającego Asię Bibi. Wyrok trybunału okrzyknięto przełomem w historii Pakistanu i kamieniem milowym w budowaniu dobrych relacji międzyreligijnych w tym islamskim kraju. Po latach spędzonych w więzieniu dzielna chrześcijanka wreszcie mogła opuścić Pakistan. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono miejsca jej pobytu ani tego, jak i kiedy wyjechała ze swej ojczyzny. Wszystko wskazuje na to, że wraz z rodziną jest w Kanadzie i może liczyć na pomoc tamtejszego Kościoła. Informację o dotarciu Asii Bibi do Kanady podał jej prawnik. Nie ujawnił żadnych szczegółów poza tym, że „jest już bezpieczna i przebywa ze swoją rodziną”.

Reklama

W 2010 r. Asia Bibi została skazana na karę śmierci za rzekome znieważenie muzułmańskiego proroka Mahometa. Przez cały czas swojego ponadośmioletniego pobytu w więzieniu odpierała wszystkie zarzuty i podtrzymywała, że jest niewinna.

vaticannews/Rzym

Imperialiści poczekają

Uznanie przez Parlament Europejski Juana Guaidó, przywódcy opozycji i szefa parlamentu Wenezueli, za tymczasowego prezydenta, ma znaczenie przede wszystkim moralne i polityczne. Niewiele jednak z niego wynika dla rozwiązania największego w ostatnich latach kryzysu w Wenezueli. W rezolucji europosłowie zapewniają o wsparciu dla Zgromadzenia Narodowego i jego przewodniczącego Guaidó, a także wzywają do uznania go za jedynego prezydenta tego kraju do czasu, gdy będą mogły zostać rozpisane nowe, wolne i transparentne wybory prezydenckie. Guaidó ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju na fali masowych wystąpień przeciwko lewicowemu prezydentowi Nicolásowi Maduro. Sam Maduro zapowiedział natomiast, że dla dobra kraju gotowy jest do rozmów z opozycją i zorganizowania wcześniejszych wyborów parlamentarnych, ale nie chce słyszeć o wcześniejszych wyborach prezydenckich. – Wybory odbyły się w ubiegłym roku i następne będą nie wcześniej niż w 2025 r. – oświadczył.

wd

Rosyjskie straty

Szef Służby Wywiadu Zewnętrznego Ukrainy Jehor Bożok w wywiadzie dla agencji Ukrinform oświadczył, że w ciągu 4 lat straty Rosji z powodu zachodnich sankcji miały wynosić aż 173 mld dolarów. Chodzi o sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przez USA, Unię Europejską, Australię i Japonię z powodu aneksji Krymu i agresji w Donbasie. To ponad 10 proc. PKB tego kraju. Szef ukraińskiego wywiadu powołuje się na tajne podsumowanie rosyjskiego rządu, który – jak twierdzi – pod koniec ubiegłego roku podsumował czteroletnie straty z powodu zachodnich sankcji.

Reklama

jk

Putin zastrzega

Groźnie zabrzmiały słowa Putina o tym, że Rosja pozostawia sobie prawo do obrony wolności wyznania, i to niekoniecznie w samej Rosji. Jak stwierdził podczas uroczystości na Kremlu z okazji 10. rocznicy wyboru i intronizacji obecnego zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryla I, na Ukrainie „dochodzi do brutalnej ingerencji w życie cerkiewne”, nękania i prześladowań duchownych. Jego zdaniem, jest tam realizowany projekt niemający związku z wiarą, lecz z walką o władzę, w który został wciągnięty patriarchat Konstantynopola – przekonywał. Putin skomentował w ten sposób powstanie Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, która otrzymała autokefalię z rąk patriarchy Konstantynopola.

wd

Pierwszy kościół

Na Kubie zakończono budowę kościoła rzymskokatolickiego – pierwszego zbudowanego po rewolucji z 1959 r. – To musiało się kiedyś wydarzyć – powiedział dziennikarzom nadzorujący budowę ks. Cirilo Castro. Wkrótce w tym kraju mają zostać otwarte dwa kolejne kościoły. Zgody wydane przez rząd są ważnym krokiem w relacjach Kościoła z państwem. Po przejęciu władzy przez Fidela Castro w 1959 r. rozprawiono się z religią, uznając Kościół katolicki za niebezpieczne zagrożenie dla państwa. Rewolucja wkrótce zamknęła wszystkie szkoły parafialne, wysłała księży do obozów reedukacyjnych i doprowadziła do zorganizowanego podziemia religijnego.

wd

2019-02-06 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję