Reklama

Niedziela Częstochowska

X Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich w Olsztynie k. Częstochowy

[ TEMATY ]

festyn

Jowita Kostrzewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Msza św., którą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie k. Częstochowy, 21 czerwca br. sprawował ks. prał. Ryszard Grzesik, proboszcz parafii oraz ks. Piotr Zaborski, dyrektor Katolickiej Rozgłośni Radiowej „Fiat”, zapoczątkowała jubileuszowy, X Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich w Olsztynie. Festyn odbył się pod patronatem ks. prał. Ryszarda Grzesika, proboszcza parafii oraz Tomasza Kucharskiego, wójta gminy.

W homilii ks. Piotr Zaborski nawiązując do Ewangelii św. Marka o uciszeniu burzy na jeziorze zwrócił uwagę, że „pokonać naturę, to żaden problem dla Pana Boga, ale wejść w serce człowieka, tego nie da zrobić się bez jego zgody”. - Jezus pokona wszystko, ale nie pokona naszej woli, jeśli sami nie powiemy mu tak - mówił dyrektor Radia „Fiat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja podkreślił także ogromne znaczenie i rolę rodziny, które wpisują się w historię każdego człowieka. Przywołując słowa pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego powiedział, że „są takie spotkania, które wystarczy przeżyć jeden raz i lepiej żeby nie wracały, są takie, które chciałoby się powtórzyć i są takie, które chciałoby się zatrzymać na całe życie”. - Życzę wam drodzy małżonkowie, żeby to wasze pierwsze spotkanie, które zaowocowało zaręczynami, ślubem, dziećmi, waszą rodziną, żeby to spotkanie, które dokonało się tu przy ołtarzu, było tym, bez którego nie będziecie potrafili żyć, ale za którym będziecie tęsknili jak najbardziej - powiedział ks. Piotr Zaborski. Liturgię Mszy św. ubogacała oprawa muzyczna góralskiej kapeli „ Jaworowe Skrzypce” z Beskidu Żywieckiego.

Plenerowa część imprezy w ogrodach plebańskich rozpoczęła się występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Olsztyn pod batutą Tomasza Hadriana. Wśród wielu atrakcji artystycznych znalazł się także m.in. koncert Zespołu Muzycznego Księży i występ grupy przedszkolaków „Wesołe nutki” z Olsztyna. Uwagę publiczności przyciągnął występ małych solistek ze Szkoły Podstawowej w Biskupicach, a także góralskiej kapeli „Jaworowe Skrzypce. Niewątpliwie dużą atrakcją dla widzów były pokazy taneczne zespołu „ Gasparo” z Gimnazjum im. K. Karlińskiego w Olsztynie, cheerleaderek ze Zrębic, oraz widowiskowy pokaz trialu rowerowego w wykonaniu Marka Kaczmarzyka. Wiele muzycznych wspomnień przywołał koncert pt. : „Radość najpiękniejszych lat” krakowskiej grupy muzyczno-tanecznej, podczas którego usłyszeliśmy piosenki z repertuaru niezapomnianej Anny Jantar.

Reklama

Mimo zmiennej aury pogodowej Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich przyciągnął wielu mieszkańców gminy i przyjezdnych gości. Ogromnym zainteresowaniem, jak co roku, cieszył się mecz piłki nożnej o Puchar ks. prał. Ryszarda Grzesika i wójta gminy Tomasza Kucharskiego. Tym razem mecz rozegrany między drużyną księży a zawodnikami z Zakładu Pogrzebowego „Nadzieja”, zakończył się wygraną księży 3:0.

Organizatorzy przygotowali także wiele dodatkowych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Popularnością cieszyły się przejażdżki konne, dmuchańce, zabawy rekreacyjne, kolorowa wata cukrowa, lody i fontanna czekolady. Była także wystawa obrazów Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz loteria fantowa z cennymi nagrodami.

Dużą niespodzianką, przygotowaną specjalnie na tę okazję był jubileuszowy tort i lody, których mógł skosztować każdy uczestnik spotkania rodzinnego w Olsztynie.

- Niby tak niedawno, bo raptem dziesięć lat, a jednak w pamięci zacierają się pewne fakty, pewne daty. Wiem, że na pewno nie było to przedsięwzięcie, aż tak wielkie jak dzisiaj, po dziesięciu latach - dzielił się wspomnieniami ks. prał. Ryszard Grzesik, współorganizator festynu. - Z roku na rok, coraz więcej osób przybywa na festyny w ogrodach plebańskich i dzisiaj, w pierwszy dzień lata na Jubileuszowy Festyn, mimo że początkowo nie sprzyjała pogoda, przybyło dużo ludzi. Myślę, że nie tylko dlatego, że istnieje możliwość wygrania bogatych nagród, ale przede wszystkim dlatego, że ludzie chcą się spotkać, chcą się razem cieszyć, a przecież wiemy o tym, że gdy cieszymy się, śpiewamy tańczymy budujemy Królestwo Boże - kontynuował ks. Grzesik i dodał że „w dzisiejszych czasach potrzeba takiej wspólnoty, bo ludzie są zabiegani i zapracowani i nie zawsze znajdują czas nawet dla najbliższych”. - Chociaż realizacja takiego przedsięwzięcia kosztuje dużo pracy i wysiłku, to warto dla ludzi to czynić - podkreślił ks. prał. Ryszard Grzesik.

Reklama

- Każdego roku bardzo chętnie uczestniczę w festynie rodzinnym w ogrodach plebańskich, ponieważ akurat mam dzieci w takim wieku, że cieszy ich ta forma spędzania wolnego czasu, wspólnej rekreacji, a także wielu atrakcyjnych występów, które tutaj można zobaczyć - mówiła nam Agnieszka Ladra. -Mój syn i chrześnica grają w orkiestrze młodzieżowej, która dziś występowała, sama też włączyłam się do współpracy, sprzedając losy na loterii głównej i to jest taki miły akcent obecności w tej naszej olsztyńskiej społeczności - dzieliła się pani Agnieszka.

Natomiast Dorota Możejko, podkreśliła, że „to, co tutaj przyciąga, to przede wszystkim rodzinność”. - Od tego się zaczęło i cały czas promowane jest spędzanie wolnego czasu z rodziną i tego, że jesteśmy wszyscy razem - mówiła Dorota Możejko.

Głównymi organizatorami X Festynu Rodzinnego w ogrodach plebańskich w Olsztynie byli kapłani z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie. Patronami medialnymi były: Katolickie Radio „Fiat”, Radio Jasna Góra oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

2015-06-23 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Ojcami dla rodzin

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2017, str. 8

[ TEMATY ]

festyn

J. Kukła

Na dużej profesjonalnej scenie przygotowano blok pokazów dla najmłodszych

Na dużej profesjonalnej scenie przygotowano blok pokazów dla najmłodszych

Niedzielne popołudnie 28 maja było wyjątkowym czasem dla rodzin z parafii pw. św. Klemensa w Głogowie oraz przybyłych z całego miasta gości. Tego dnia po raz kolejny – wzorem ubiegłych lat – przygotowano wielki rodzinny festyn. Tym razem oprócz Ojców Redemptorystów organizatorem imprezy było również nowo utworzone przy parafii Stowarzyszenie Edukacyjne św. Klemensa Hofbauera. Wielkie rodzinne świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w intencji rodzin z parafii, którą celebrował proboszcz o. Łukasz Wójcik. Następnie na dużej, profesjonalnej scenie przygotowano blok pokazów dla najmłodszych. W tym czasie dzieci z głogowskich Przedszkola nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 radośnie śpiewały i tańczyły, prezentując swoje umiejętności. Ze specjalnym koncertem wystąpiła również schola działająca przy parafii Klemensiątka. Oprócz występów dzieci dla najmłodszych uczestników rodzinnej majówki przygotowano pokazy klaunów, dmuchane zamki, konkursy prowadzone przez Stowarzyszenie „Konstruktywni”, konkurs plastyczny „Moja rodzina w mojej parafii” poprowadzony przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy wsparciu diabetyków czy też turniej piłki nożnej i dwóch ogni prowadzony przez Stowarzyszenie „Patriotyczny Głogów”, którego członkowie byli pomocni w przygotowaniach organizacyjnych całego festynu. Na godziny wieczorne przygotowano natomiast blok dla dorosłych, podczas którego zaprezentowały się zespół folklorystyczny Radocha działający przy Miejskim Ośrodku Kultury, zespół Za Tobą oraz chór gospel Space of Grace. Ciekawym punktem programu był teleturniej dla małżeństw „Małżonkowie ze sobą, o sobie i dla siebie”. Podczas niedzielnego popołudnia w parafialnym parku odbywały się także pokazy policji, ratownictwa medycznego czy straży pożarnej, działały różne stoiska kulinarne. Uczestnicy rodzinnego pikniku mogli raczyć się m.in. żołnierską grochówką, chlebem ze swojskim smalcem i ogórkami małosolnymi czy pysznym ciastem upieczonym przez kilkadziesiąt parafianek. Dochód ze sprzedaży produktów, jak również ze zorganizowanej zabawy fantowej ma być przeznaczony na katolickie przedszkole, które Katolickie Stowarzyszenie Edukacyjne im. św. Klemensa Hofbauera planuje w niedalekiej przyszłości uruchomić. Warto zaznaczyć, że pod koniec festynu odbyło się losowanie nagród, które dzięki licznym sponsorom były naprawdę atrakcyjne. Parafianie, do których uśmiechnął się los, mogli zejść ze sceny m.in. z odkurzaczem, kuchenką mikrofalową, rowerem fitness, hulajnogą dla dziecka czy innymi przydatnymi dla rodziny gadżetami. Ostatnim punktem programu był koncert ogólnopolskiej gwiazdy muzyki disco polo Bayer Full, na który mimo dokuczliwych w Głogowie komarów przybyło bardzo wielu mieszkańców naszego miasta.

CZYTAJ DALEJ

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55

[ TEMATY ]

Warszawa

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

W zarządzeniu nr 822/2024 czytamy o potrzebie równego traktowania wynikającej z przyjętej przez Radę Warszawy „Polityki różnorodności społecznej m.st. Warszawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23

[ TEMATY ]

szkoła

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN obiecało ściąć treści podstaw programowe dla 18 przedmiotów. Najwięcej emocji wciąż wywołują propozycje zmian z historii i języka polskiego. Resortowa gilotyna nie oszczędziła ani chrztu Polski, ani Sienkiewicza obecnego w kanonie lektur nawet w czasach PRL. Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.

Rollercoaster konsultacji społecznych i publicznych 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję