Reklama

Niedziela Legnicka

Dzień Życia Konsekrowanego w Legnicy

„Bądźcie znakiem Bożej chwały w świecie” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski do osób konsekrowanych, podczas obchodów święta Ofiarowania Pańskiego.

[ TEMATY ]

Legnica

Dzień Życia Konsekrowanego

Ofiarowanie Pańskie

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do biskupiego miasta przybyło ponad 100 osób – siostry zakonne, bracia i ojcowie ze zgromadzeń męskich oraz świeckie osoby konsekrowane. Spotkanie rozpoczęło się w auli u o. Franciszkanów przy parafii św. Jana Chrzciciela. Tam o g. 11,00 Biskup legnicki wygłosił katechezę o znaczeniu życia konsekrowanego.

„Konsekracja to jest oddanie siebie do dyspozycji Boga, wejście w przestrzeń sacrum, w życie samego Boga. To udział w Bożym życiu” – mówił biskup Zbigniew. Podkreślił, że najdoskonalszym przykładem takiego oddania się Ojcu jest Jezus Chrystus, który do końca wypełnił wolę Ojca, ofiarując swoje życie na krzyżu za zbawienie ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Kiernikowski zaznaczył, że pokusą wielu ludzi współczesnych, w tym również duchownych, jest życie według własnych planów i zamierzeń. Człowiek nie potrafi oddać wszystkiego Bogu. Wydaje mu się, że jest samowystarczalny i Boga dopuszcza jedynie do niektórych wymiarów swojego życia. Taka postawa prowadzi do bolesnej konfrontacji z tym, czego człowiek najbardziej się obawia, do świadomości przemijania i śmierci. „Musimy pamiętać, że jako osoby duchowne jesteśmy wezwani nie do konserwacji – czyli zachowania swojego życia i swoich planów, ale do konsekracji, czyli całkowitego oddania się do dyspozycji Boga, na wzór Chrystusa” – mówił Ksiądz biskup.

Taka postawa stawia przez osobami konsekrowanymi konkretne zadanie w świecie współczesnym – wnosić Boga tam, gdzie człowiekowi wydaje się, że Go nie ma, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym. Owocem konsekracji ma być zatem jedność, komunia, wspólnota.

Po katechezie z kościoła św. Jana wyruszyła procesja ze świecami w kierunku katedry. Uczestnicy procesji przeszli też przez Bramę Miłosierdzia. W południe w katedrze odprawiona została Msza św. z udziałem biskupa Marka Mendyka i biskupa seniora Stefana Cichego.

W homilii bp Kiernikowski nawiązując do czytań mszalnych przypomniał, że święto Ofiarowania Pańskiego uświadamia nam, że Bóg bierze w posiadanie nie tylko struktury życia religijnego, ale całego człowieka. W tym właśnie człowieku chce pokazać, że jest obecny w świecie.

Reklama

„Człowieczeństwo Jezusa w momencie męki i śmierci objawia ludziom światło pośród ciemności. Bóg ukazuje swoje światło tam, gdzie człowiek ogarnięty grzechem myśli, że Boga nie ma” – mówił Kaznodzieja. Największa ciemność ogarnia człowieka wtedy, kiedy doświadcza krzyża, cierpienia, śmierci. „Dlatego Jezus przyjmuje na siebie tę kondycję człowieka, aby go wyzwolić od największego lęku przed śmiercią” – zaznaczył biskup Kiernikowski.

„Ta prawda jest nam potrzebna zwłaszcza dzisiaj. Musimy sobie uświadomić, że kroczymy ku życiu, jeśli kroczymy w światłości Pana. On chce dotrzeć do naszego serca i chce nam powiedzieć – nie lękaj się” – mówił Biskup legnicki. Na zakończenie, zwracając się do osób konsekrowanych powiedział: „Na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego przyjmijcie tę prawdę i nie dajcie się od niej odwieść, że światło płynie z tego, co ludziom wydaje się ciemnością – z krzyża. Jest to objawienie, które wykracza poza nasze możliwości poznania. Ale to jest jedyna prawda. To jest światło na oświecenie pogan. To jest zwycięstwo Boga w człowieku. Bądźcie świadkami tego”.

Po homilii wszystkie osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby zakonne – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Zgromadzenia zakonne w diecezji legnickiej

W diecezji legnickiej istnieje 15 żeńskich zgromadzeń i zakonów. Zakonem typowo kontemplacyjnym są Siostry Benedyktynki w Krzeszowie.

Wiele zgromadzeń prowadzi działalność szkolno-wychowawczą: zajmują się dziećmi i młodzieżą. Siostry Elżbietanki w Legnicy i w Bolesławcu prowadzą Dom Dziecka. Siostry Magdalenki w Lubaniu Śl. prowadzą Ognisko Wychowawcze dla dziewcząt z rodzin dysfunkcyjnych. Ochronką dla dzieci zajmują się Siostry Służebniczki Dębickie w Chojnowie.

Reklama

Opieka zdrowotna i socjalna to kolejny rodzaj posługi. Siostry Elżbietanki prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Miłkowie, pracują jako pielęgniarki przy chorych w Chełmsku Śl. w Domu Opieki Społecznej, w Ośrodku Rehabilitacyjnym i Opiekuńczym we Wleniu. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi pracują w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym Caritas w Jeleniej Górze. Siostry Służebniczki Śląskie w Szklarskiej Porębie pracują, jako opiekunki w prowadzonym przez siebie Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży niepełnosprawnej.

Siostry pełnią ponadto posługę w domach wypoczynkowych i rekolekcyjnych: Siostry Elżbietanki w Krzeszowie, Siostry Boromeuszki Trzebnickie w Szklarskiej Porębie Górnej, Siostry Magdalenki w Jeleniej Górze, Siostry Adoratorki w Bolesławcu. Siostry Magdalenki od początku istnienia diecezji pracują w Wyższym Seminarium Duchownym i w Legnickiej Kurii Biskupiej, dołączyły do nich Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Siostry Karmelitanki zajmują się min. posługą w Centrum Formacji Charytatywnej „Caritas” i w Domu Księży Emerytów. Większość sióstr różnych zgromadzeń, skupionych w różnych domach włączonych jest w pracę w parafiach. Podejmują posługę, jako katechetki, zakrystianki, organistki, kucharki.

Na terenie diecezji pełni posługę 6 zgromadzeń męskich. Księża, ojcowie i bracia zakonni zajmują się przede wszystkim prowadzeniem parafii i pracują w duszpasterstwie parafialnym, uczą katechezy, pełnią też funkcję kapelanów szpitalnych. Ojcowie Franciszkanie Konwentualni prowadzą gimnazjum i liceum ogólnokształcące w Legnicy, Salezjanie - liceum ogólnokształcące i bursę dla chłopców w Lubinie. Ojcowie Bonifratrzy w Legnicy prowadzą aptekę.

2016-02-03 17:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybrani i powołani

Życie zakonne oznacza kroczyć bliżej Jezusa – powiedział o. Ernest Zielonka, przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

Kościół katolicki 2 lutego obchodzi 26. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który w 1997 r. ustanowił Jan Paweł II. Tym samym zachęcił każdego człowieka do głębokiej refleksji nad darem życia poświęconego Panu Bogu. Tradycja, którą wprowadził papież Polak, ma niesamowite znaczenie, gdyż przypada w święto Ofiarowania Pańskiego. Matka Boża ofiarowała Panu Bogu największy Dar – swojego Syna Jezusa Chrystusa, składając w ofierze również samą siebie. Warto przy tym zacytować św. Jana Pawła II, który w posynodalnej adhortacji Vita consecrata pisał: „Ofiarowanie Jezusa staje się wymowną ikoną całkowitego oddania własnego życia dla tych, którzy powołani są, aby odtworzyć w Kościele i w świecie, poprzez rady ewangeliczne «charakterystyczne przymioty Jezusa, dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo»”. I tak podobnie każda osoba konsekrowana ofiaruje swoje całe życie Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Eucharystii przewodniczył bp Maciej Małyga, który udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję