Reklama

Jasełkowe tournée Skautek Europy

2019-01-13 22:54

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Urszula Bugała i Julia Pelc w roli Heroda i szatana

Pastuszkowie awansujący do pracy w firmie ochroniarskiej i aniołowie, nawołujący do rozejmu kłócących się w Betlejem Trzech Króli z pastuszkami – takie były jasełka bożonarodzeniowe Skautek Europy w parafii na Klecinie.

Najpierw, jeszcze w ubiegłym roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, wilczki i harcerki 6. Szczepu Wrocławskiego działającego przy parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Wrocławiu-Klecinie miały szansę zaprezentować spektakl jasełkowy na terenie szkoły. Teraz wystąpiły przed publicznością parafii.

W niedzielę 13 stycznia po Mszy św. wystawiły dwuczęściowy spektakl o narodzeniu Jezusa. Młodsza grupa, czyli wilczki, pod opieką Julii Bednarek, Akeli 6. Gromady Wrocławskiej, przygotowała krótką historię szopki franciszkańskiej, czyli opowieść o tym skąd się wzięła tradycja wizualizacji Bożego Narodzenia. Nie zabrakło małej krówki, owieczki i pieska. Wrażenie robiła imponująca, biała broda św. Józefa, świecąca dostojną łysiną głowa św. Franciszka i świątobliwe zamyślenie św. Klary.

Reklama

Grupa starsza, czyli harcerki z 6. Drużyny Wrocławskiej zaprezentowały śmiałe, nowoczesne ujęcie historii Bożych Narodzin. Broda św. Józefa też rzucała się w oczy – tym razem kasztanowa, delikatność Maryi pod niebieską narzutką z włóczki urzekała, a burzliwy dyskurs Heroda i kuszącego go szatana odzwierciedlał prawdziwą walkę duchową – namawianie do ocalania władzy za wszelką cenę i obrony stanowiska – bez zważania na podejmowane w tym celu środki, aż do decyzji o zamordowaniu niewinnych dzieci włącznie. Zabawnie wypadł spór pastuszków i oddających pokłon króli o to, kto pierwszy przybył z pokłonem do Betlejem. Spektakl kończyła obrona duetu pasterzy, którzy, już jako firma ochroniarska, z telefonami i pistoletem, bronią Świętą Rodzinę przed złymi zamiarami namiestnika wysłanego przez Heroda.

Skautki Europy wystąpiły w kościele dzięki życzliwości duszpasterzy parafii - ks. Witolda Hyli – proboszcza i ks. Piotra Lecha, wikariusza. Po występie kwestowały zbierając środki na wyjazd na obóz zimowy licząc na hojność klecińskich parafian.

http://wroclaw.niedziela.pl/zdjecia/2615/Jaselkowe-tourn%C3%A9e-Skautek-Europy6. Szczep Wrocławski Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski działa przy parafii już od kilku lat. Skupia harcerki (dziewczęta w wieku 12-17 lat) oraz wilczki (dziewczęta w wieku 8-12 lat), należące do Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza, będącego częścią Federacji Skautingu Europejskiego.

Osoby zainteresowane ich działalnością lub dołączeniem do Skautów Europy mogą skontaktować się szefami pełniącymi służbę przy parafii:

Szczepowa: Agnieszka Uryga HR, e-mail: agnieszka.m.uryga@gmail.com

Akela: Julia Bednarek, e-mail: ebjulia_99@tlen.pl

Drużynowa: Joanna Kaźmierczak, e-mail: joannakzm@gmail.com

Matka zabójcy prezydenta Adamowicza dostanie różaniec od Ojca Świętego

2019-01-20 17:48

aw / Warszawa (KAI)

Matka zabójcy prezydenta Pawła Adamowicza, Stefana W., dostanie różaniec od papieża Franciszka. Poinformowała o tym dziś na twitterze autorka programu „Między niebem a ziemią” Paulina Guzik.

Natalia Janowiec
Papieskie różańce stanowią cenną pamiątkę rodzinną

W rozmowie z KAI dziennikarka wyjaśniła, że pomysł o przekazaniu różańca zrodził się po wizycie wiceprezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka, u matki Stefana W. Po upublicznieniu tego faktu zadzwonił do niego z Rzymu kard. Konrad Krajewski. „Przechadzasz się po Ewangelii” – miał powiedzieć do wiceprezydenta Gdańska i zapowiedział, że kilka dni po pogrzebie przekaże różaniec matce.

W dniu pogrzebu różańce od papieża Franciszka otrzymała rodzina tragicznie zmarłego prezydenta Adamowicza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uczestnicy Rejsu Niepodległości już w Panamie

2019-01-22 21:17

pb (KAI Panama) / Panama

Uczestnicy Rejsu Niepodległości są już w Panamie. Na 34. Światowe Dni Młodzieży przybyły osoby, które właśnie przypłynęły tam na żaglowcu „Dar Młodzieży”, jak również te, które wcześniej uczestniczyły w poszczególnych etapach podróży. – Panama jest piękna! – mówią w rozmowie z KAI.

Krzysztof Tadej

„Dar Młodzieży” pozostanie w stolicy Panamy do 28 stycznia. Cumuje w porcie Balboa, znajdującym się w pobliżu wejścia do Kanału Panamskiego od strony Oceanu Spokojnego. Uczestnicy rejsu zaprosili na pokład żaglowca papieża Franciszka, który będzie przebywał z wizytą w Panamie w dniach 23-27 stycznia.

- Chcemy być młodymi ambasadorami Polski – powiedziała KAI Dominika Hoft ze Środy Wielkopolskiej. Dodała, że już sam fakt udziału w Rejsie Niepodległości był wielkim zaszczytem, bo „mogliśmy w różnych portach świata mówić o Polsce, o tym, jaka jest piękna”. - Chcemy się tym podzielić także tutaj, w Panamie. To w końcu u nas dwa i pół roku temu odbyły się poprzednie Światowe Dni Młodzieży. Jest to dla nas fajne podsumowanie tego czasu i wykorzystamy to w stu procentach – podkreśliła Dominika, która na koszulce miała napis: „Bądź spokojny, Bóg czuwa i wie, co robi”.

- Ludzie w różnych krajach nas rozpoznawali i pytali o Polskę – zaznaczyła Anna Konopka z Krakowa. Rejs Niepodległości nazwała niesamowitą inicjatywą, dzięki której świętowała niepodległość „całym ciałem i duchem”.

Przyznała, że pierwszy raz miała okazję być na statku i poczuła na własnej skórze trudy z tym związane, które ją jednak umocniły.

Wyjaśniła, że rejs był podzielony na dziewięć odcinków i poszczególne grupy uczestników uczestniczyły w jednym z nich. Ale zwieńczeniem całego rejsu są Światowe Dni Młodzieży, dlatego do Panamy przylecieli wszyscy, którzy płynęli w Rejsie Niepodległości.

- Kiedy w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie papież ogłosił, że kolejne odbędą się w Panamie, to zamarzyłam, że chcę tam być, choć wydawało się to czymś dla mnie niemożliwym – zwierza się Agnieszka Szymczyk z Kielc. - Ale kiedy poszłam na studia, zobaczyłam ogłoszenie o konkursie na udział w Rejsie Niepodległości, którego kulminacją miał być właśnie pobyt na ŚDM w Panamie. Zgłosiłam się, choć z żeglowaniem nie miałam nigdy żadnej styczności. Mieszkam w województwie świętokrzyskim, więc nigdy nie sądziłam, że będę marynarzem, że będę wchodziła na reję, że będę myła pokłady i że poznam tylu niesamowitych ludzi. To niezwykłe doświadczenie i przygoda. Po dwóch i pół roku przyleciałam do Panamy ze znajomymi z Rejsu Niepodległości i mam zaszczyt uczestniczyć w tych wydarzeniach – opowiada Agnieszka.

Pytana, co trzeba było zrobić, żeby wygrać konkurs na udział w rejsie, tłumaczy, że składał się on z dwóch etapów. - Pierwszym było dodanie na Facebooku zdjęcia, które przedstawiało naszą małą ojczyznę, miejsce, do którego jesteśmy przywiązani, i zbieranie lajków od znajomych. Kto przeszedł do drugiego etapu, uczestniczył w Warszawie w konkursie wiedzy z zakresu Biblii, żeglugi i historii Polski. Po drugim etapie zostali wyłonieni zwycięzcy – wyjaśniła Szymczyk.

„Dar Młodzieży” wyruszył z Gdyni 20 maja 2018 r. W czasie całego rejsu przez jego pokład przewinie się niemal 1000 uczestników. Przybili lub jeszcze przybiją w sumie do 22 portów w 18 państwach świata na czterech kontynentach. Do Gdyni żaglowiec wróci 28 marca br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem