Reklama

Kościół

Francuski biskup dokona koronacji ikony Czarnej Madonny w Saint-Denis

Zapraszamy na wielkie uroczystości, które będą w niedzielę 17 października o godz. 9:00. Podczas Mszy św. nasz biskup Pascal Delannoy dokona koronacji ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz Matki Bożej, naszej Mamy, jest już przygotowany do tych wielkich uroczystości, które nas czekają – powiedział portalowi polskifr.fr ks. Zdzisław Początek SChr, proboszcz polskiej parafii w Saint-Denis w aglomeracji paryskiej, zapraszając wszystkich rodaków do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przypominają parafianie z Saint-Denis, 23 stycznia 2015 r. ówczesny proboszcz polskiej wspólnoty ks. Zbigniew Wcisło SChr, obecny prowincjał Prowincji pw. MB Częstochowskiej (we Francji, Hiszpanii i Portugalii) Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, odprawił na Jasnej Górze Mszę św. w intencji polskiej parafii na Saint-Denis. W tym też dniu, przy pomocy ks. Roberta Biela SChr, została zamówiona ikona Matki Bożej Częstochowskiej o oryginalnych rozmiarach dla kościoła, w którym Polacy gromadzą się już od początku XX w. Po wielu trudach i wspólnych wysiłkach polskich parafian z Saint-Denis, została ona uroczyście odebrana i poświęcona 23 sierpnia 2015 r., podczas parafialnej pielgrzymki do Częstochowy, w Kaplicy Cudownego obrazu na Jasnej Górze przez Kustosza Jasnej Góry – o. Ignacego Rękawka OP.

Jej instalacja miała miejsce w kościele 4 października 2015 r. Od tego dnia w parafii rozpoczęła się peregrynacja mniejszej kopii Cudownego Obrazu, która nawiedzała rodziny wspólnoty. Peregrynacji towarzyszyły dwie tzw. księgi peregrynacyjne, w których Rodziny wpisywały m.in.: swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej. Peregrynacja zakończyła się w 100. rocznicę objawień fatimskich – 13 maja 2017 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako wspólnota polska z Saint-Denis Polacy przechodzili wiele niełatwych chwil – szczególnie podczas zamachów w Paryżu i na Saint-Denis. Jak sami wspominają, „tylko głęboka wiara i opieka Matki Bożej Częstochowskiej dodawały nam sił w codziennym życiu i pozwalały na duchowy rozwój naszych rodzin. Istotnym momentem naszego życia duszpasterskiego, było zawierzenie naszej parafii pod opiekę Maryi, które dokonało się podczas rekolekcji wielkopostnych (11-13 marca 2016 r)”.

Ważnym dziękczynieniem było wspólne pielgrzymowanie do Tronu Matki, wraz z polską wspólnotą z Bagnolet (17-21 października 2019 r.). W trakcie pielgrzymowania zostały poświęcone dwa zabytkowe sztandary, całkowicie odrestaurowane, a także złożono w darze na Jasnej Górze urnę zawierającą ziemię z rodzinnych stron parafian: z Polski i z tych miejscowości, w których mieszkają obecnie we Francji. W ten sposób, jako Polonia, Polacy włączyli się w przeżywanie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Reklama

Kulminacyjnym momentem na drodze wiary polskiej wspólnoty w Saint-Denis, była pozytywna decyzja miejscowego biskupa Pascala Delannoy zezwalająca na koronację ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki ofiarności parafian zostały ufundowane piękne korony dla ikony. Owej koronacji dokona bp Pascal Delannoy właśnie w niedzielę 17 października 2021 r.

Podziel się cytatem

Reklama

„Niech Matka Najświętsza będzie opieką i wsparciem, wszystkim rodakom, na drogach życia poza granicami naszej Ojczyzny. Niechaj błogosławi naszym rodzinom w ich codziennych troskach i umacnia nas w wierze przodków” – podkreślają polscy parafianie z Saint-Denis.

Reklama

Ks. Zdzisław Początek, chrystusowiec, posługuje w Saint-Denis i Bagnolet.

Zbliżające się uroczystości w Saint-Denis przywołują wspomnienia z początku grudnia 2018 r., kiedy odbyło się poświęcenie Polskiej Kaplicy w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Warto wspomnieć również niezwykłą historię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w bretońskim Comblessac, który został namalowany przez polskiego żołnierza i ofiarowany miejscowej społeczności w trakcie II wojny światowej jako wyraz wdzięczności za gościnę.

polskifr.fr

Matka Boża Częstochowska z Saint-Denis

23 stycznia 2015 r., ówczesny proboszcz polskiej wspólnoty w St-Denis ks. Zbigniew Wcisło TChr – odprawił na Jasnej Górze Mszę św. w intencji polskiej parafii na Saint-Denis. W tym też dniu, przy pomocy ks. Roberta Biela TChr, została zamówiona Ikona MB Częstochowskiej o oryginalnych rozmiarach dla naszego kościoła, w którym Polacy gromadzą się już od początku XX w. Po wielu trudach i wspólnych wysiłkach polskich parafian z Saint-Denis, została ona uroczyście odebrana i poświęcona 23 sierpnia 2015 r., podczas parafialnej pielgrzymki do Częstochowy, w Kaplicy Cudownego obrazu na Jasnej Górze przez Kustosza Jasnej Góry – o. Ignacego Rękawka OP.

Jej instalacja miała miejsce w kościele 4 października 2015 r. Od tego dnia w naszej parafii rozpoczęła się peregrynacja mniejszej kopii Cudownego Obrazu, która nawiedzała rodziny naszej Wspólnoty. Peregrynacji towarzyszyły dwie tzw. księgi peregrynacyjne, w których Rodziny wpisywały m.in.: swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej. Peregrynację zakończyliśmy w 100 rocznicę objawień fatimskich - 13 maja 2017.

Reklama

Jako Wspólnota polska z St-Denis przechodziliśmy wiele trudnych i niełatwych chwil – szczególnie podczas zamachów w Paryżu i na St-Denis. Tylko głęboka wiara i opieka Matki Bożej Częstochowskiej dodawały nam sił w codziennym życiu i pozwalały na duchowy rozwój naszych rodzin. Istotnym momentem naszego życia duszpasterskiego, było zawierzenie naszej parafii pod opiekę Maryi, które dokonało się podczas rekolekcji wielkopostnych (11-13 marca 2016 r.) przeprowadzonych przez o. Alberta Szustaka OP.

Ważnym dziękczynieniem było wspólne pielgrzymowanie do "Tronu Matki", wraz z polską wspólnotą z Bagnolet (17-21 października 2019 r.). W trakcie pielgrzymowania poświęciliśmy dwa zabytkowe sztandary, całkowicie odrestaurowane, a także złożyliśmy w darze na Jasnej Górze, urnę zawierającą ziemie z naszych rodzinnych stron: z Polski i z tych miejscowości, w których mieszkamy obecnie we Francji. W ten sposób, jako Polonia, włączyliśmy się w przeżywanie "100-lecia Odzyskania Niepodległości" przez Polskę.

Kulminacyjnym momentem na drodze wiary naszej polskiej wspólnoty, była pozytywna decyzja biskupa St-Denis, Pascal’a Delannoy zezwalająca na koronację ikony MB Częstochowskiej. Dzięki ofiarności naszych parafian, zostały ufundowane piękne Korony dla naszej Ikony. Owej koronacji dokona bp Pascal Delannoy w niedziele 17 października 2021 r.

Niech Matka Najświętsza będzie opieką i wsparciem, wszystkim rodakom, na drogach życia poza granicami naszej Ojczyzny. Niechaj błogosławi naszym rodzinom w ich codziennych troskach i umacnia nas w wierze przodków.

2021-10-13 09:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: bp Ryś prowadzi nowennę przed uroczystościami jubileuszowymi

Na Jasnej Górze rozpoczęły się duchowe przygotowania do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne święto, 26 sierpnia, połączone będzie z głównymi obchodami jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Wizerunku Maryi. To dlatego o „Koronowanej Służebnicy” w rozważaniach nowennowych mówi krakowski bp pomocniczy Grzegorz Ryś. Nowenna ma wymiar ogólnopolski i jest dziękczynieniem za obecność Matki Bożej w dziejach naszego narodu i modlitwą za Polskę.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Episkopatu Polski podkreśla, że każdego dnia podejmować będzie inny temat ukazujący rolę Maryi w Kościele. Czynić to będzie w oparciu o kontemplację jasnogórskiego Wizerunku. - To naprawdę jest w przekazie bardzo mądry Obraz. Mój mistrz ks. prof. Kracik mawiał, że ten gest prawej dłoni Maryi, którym Ona wskazuje na Jezusa, to jest gest, który streszcza wszystkie mariologie - zauważył bp Ryś. Dodał, że o jasnogórskim Wizerunku mówimy, że to „ikona, a więc została napisana, a skoro tak, to musi być odczytana a nie tylko zobaczona”. - Tu się otwiera przestrzeń do kontemplacji - stwierdził biskup. Przywołał też słowa jednego z ojców Kościoła, który zauważył, że oddawanie czci świętemu, którego się nie zna, jest bałwochwalstwem. - Podobnie można odnieść to do tego Obrazu, jeśli ktoś oddaje cześć temu Wizerunkowi, ale go nie zna, bo go nie rozumie, bo go nie czyta, to pytamy, co to jest za akt pobożności? – powiedział krakowski biskup pomocniczy. Dodał, że „ten obraz trzeba przeczytać, on jest bardzo piękny i po Bożemu mądry”. Bp Ryś zauważa, że w odniesieniu do narodu, jasnogórski obraz należy odczytywać w każdym pokoleniu na nowo. - Dzisiaj w świecie, w którym żyjemy, jest ogromne pragnienie religii, widać odrodzenie religii w wielu miejscach, ale jest też w ludziach narastający strach przed religią, która miałaby wkraczać w obszar życia publicznego - powiedział tegoroczny kaznodzieja nowennowy. Jego zdaniem „dziś trzeba nam wykonać ciężką pracę, by na nowo zdefiniować pojęcie Ojczyzna i rozpisać je na konkretne wartości”. - Dla wielu słowo Ojczyzna nie jest już pojęciem pierwszym czyli takim, które nie wymaga dookreślenia – przypomniał bp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Już kolejny raz parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim oraz parafia św. Mikołaja w Wolborzu połączyły swoje siły, organizując niezapomniane rekolekcje w drodze, czyli pielgrzymkę, której tym razem celem była Francja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję