Reklama

Jan Paweł II

Jasna Góra: dzieci przystroiły świąteczne choinki i modliły się za chorą na nowotwór rówieśniczkę

Radosne emocje dzieci, zainteresowani dziennikarze i nie mniej zaintrygowani paulini. Na Jasnej Górze 40 świerków zostało wylosowanych i trafiło w ręce uczestników 14. Konkursu na „Wieczernikową Choinkę”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

twitter.com/JasnaGoraNews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci z regionu częstochowskiego i w ten sposób pielęgnują bożonarodzeniowe zwyczaje. Uczestnicy konkursu przynieśli także „uśmiech dla Agatki Kuberskiej”, siedmiolatki z Częstochowy cierpiącej na złośliwy nowotwór mózgu, której leczenie trwa. Najmłodsi modlili się o zdrowie dla dziewczynki i przygotowali świąteczne kartki z życzeniami i pozdrowieniami.

Uczestnicy konkursu pod przewodnictwem przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego modliły się o powrót do zdrowia dla Agatki Kuberskiej, siły dla rodziny w zmaganiach z chorobą. Nie zabrakło gestów solidarności. Dzieci przyniosły starannie wykonane kartki świąteczne, rysunki i pozdrowienia. Np. uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. Dzieci Fatimskich w Rybnej przygotowały specjalne anioły na choinkę, a każdy z nich symbolizuje modlitwę płynącą do nieba za chorą rówieśniczkę. - Każdy anioł niesie naszą modlitwę, niech otaczają ją i jej rodzinę opieką - proszą uczniowie i nauczyciele z Rybnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Życzę Ci dużo radości i powrotu do zdrowia, niech Ci Pan Bóg błogosławi - życzy Zosia Góralczyk z rodziną” - napisał uczennica z Zespołu Szkolno- Wychowawczego nr 6 w Częstochowie. - Proszę Matkę Bożą o zdrowie dla Agatki. Narysowałam koty, ponieważ Agatka je lubi. Życzę jej dużo radości i powrotu do zdrowia – mówiła Zosia.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podziękował za wielkie zainteresowanie choinkowym konkursem i pracę dzieci, którą wykonały. Zauważył, że wspólne dekorowanie drzewka wpisuje się w piękną bożonarodzeniową tradycję, która w Polsce jest bardzo bogata. - A to świadczy o tym, że kochamy te święta, że rzeczywiście czekamy na Dziecię Jezus, które nam przynosi Maryja i które przychodzi po to, żeby nam błogosławić, żebyśmy zobaczyli, że Pan Bóg stał się człowiekiem, takim jak ty i ja. Po to, żeby nasze życie było szczęśliwe, żebyśmy pomimo codziennych trudności i zmagań w szkole, przedszkolu z różnym trudnościami nie tracili ducha, radości i nadziei na to, że wszystko pokonamy – życzył wszystkim jasnogórski przeor.

Reklama

I w tym roku najmłodszym nie zabrakło pomysłów na przygotowanie świątecznych choinkowych ozdób. Są papierowe aniołki, nutki z filcu, czy własnoręcznie plecione łańcuchy.

Podziel się cytatem

Reklama

- Aniołki są i takie małe, puchate sówki z szyszek, puchatych piórek - przecież w Święta stroi się choinki. A stroimy je dla Pana Jezusa na Jasnej Górze – wyjaśniała Natalka z Samorządowego Publicznego Przedszkola w Poraju „Leśne Skrzaty”.

Jak podkreśla Beata Dwojak, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Lgoczance, która po raz pierwszy zakwalifikowała się do konkursu, niezwykłym jego atutem jest jego miejsce - Jasna Góra. - Muszę przyznać, że cztery razy szłam tutaj pielgrzymką z Nysy. Tym bardziej ma to dla mnie duże znaczenie, że akurat Jasna Góra jest tym miejscem konkursowymi, że właśnie pielgrzymi będą mogli podziwiać piękne twory naszych uczniów – powiedziała nauczycielka.

- Nie chodzi o ten wymiar konkursu, ale o to, że tu na Jasnej Górze jest nasze serce - podkreśliła z kolei Anna Rybowicz, wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 6 w Częstochowie. Placówka w „Wieczernikową choinkę” jest zaangażowana od pierwszej jej edycji.

Reklama

Nawet najwspanialsze pomysły potrzebują ofiarnych serc i pracowitych rąk do ich realizacji oraz hojności. I w tym roku świerki ofiarowali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, a dostarczyły je nadleśnictwa sąsiadujące z Częstochową: Herby, Koszęcin, Gidle i Kłobuck.

Adam Chudzik, nadleśniczy Nadleśnictwa w Koszęcinie wyraził radość i podziękowanie za pracę dzieci w imieniu dyrekcji i wszystkich leśników zaangażowanych w „Wieczernikową Choinke. - Każdego roku cieszymy się, że możemy tutaj uczestniczyć w tym pięknym święcie, kiedy oczy dzieciaków się radują i możemy zobaczyć, jak spełniliście swoje pasje, z jakim oddaniem, zaangażowaniem wytworzyliście piękne ozdoby, które radują oczy pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę – powiedział leśnik.

Konkursowe jury to właśnie jasnogórscy pielgrzymi i wierni z Częstochowy i okolic. Głosowanie odbywać się będzie od Bożego Narodzenia, 25 grudnia, do 30 grudnia poprzez wrzucanie kartek do specjalnie przygotowanych urn z zapisanym numerem, swoim zdaniem, najpiękniejszej choinki.

Każdą z choinek zobaczyć można też zobaczyć na stronie Radia Jasna Góra a online wybrać tę najpiękniejszą. To głosowanie odbędzie od 25 grudnia 2021 do 3 stycznia 2022r.

Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews, Radio Jasna Góra oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

2021-12-21 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie dawnych nocy wigilijnych

Co roku, gdy cicha, święta noc wigilijna zapada nad zmarzniętą ziemią, w głębi duszy budzą się najpiękniejsze wspomnienia. Sięgają one sielsko-anielskich lat dzieciństwa i wczesnej młodości. Przed moimi oczyma jawi się dom rodzinny na stoku pogórza nadwiślańskiego. Prosty, ceglany, kryty strzechą na tle bodaj stuletniego, sosnowego lasu. Ot, zwykły dom gospodarski na Pomorzu. A w tym domu moi najbliżsi: matka, ojciec, dziadek, babcia, bracia, siostry i krewni. Tak wielu z nich już dziś między nami nie ma. Odeszli tam, skąd się już nigdy nie wraca... Na środku izby stał stół wigilijny nakryty białym obrusem z delikatnie rozścielonym na nim sianem, aby przypominało ubóstwo stajenki. Na nim opłatek - biały dla ludzi, a kolorowy dla konia, kozy i reszty żywego dobytku, bo wszystko musiało się cieszyć z narodzenia Pana. A wieczerza wigilijna obowiązkowo z dwunastu postnych potraw złożona. Obok stołu stała choinka. Może nie tak strojna, jak te, na które dziś patrzę na ulicach miasta, w kościołach, w domach i na wystawach sklepowych. Nie była spowita sznurami różnokolorowych elektrycznych lampek. Nie była opasana od czubka do podłogi emitującymi złoto lub srebro łańcuchami. Nie wyglądała jak lalka Barbie z żurnala czy z urojonych snów, ale za to świeża, pachnąca żywicą, bo w sam dzień wigilijny ścięta w pobliskim lesie. Migały na niej żywe płomyki z woskowych świeczek, od których, jakby z kościelnego kadzidła, unosił się wonny zapach. Iskrzyły się złotawe źdźbła ozdóbek ze słomy, kolorowe jabłuszka, orzeszki, karmelki wśród ozdób własnoręcznie wykonanych w długie, adwentowe wieczory... W takiej scenerii, gdy na niebie świeciło już wiele gwiazd, następowały najurokliwsze chwile wigilijnego świętowania - rodzinne wieczerzanie, radosne śpiewanie kolęd i wspólne oczekiwanie na Pasterkę o północy!
Wieczerzę rozpoczynał zwykle ojciec. Patrzyłem, jak trzyma w swoich spracowanych dłoniach Pismo Święte i czyta nam wyraziście, niby ksiądz z ambony, Ewangelię według św. Łukasza o narodzeniu Pana w Betlejem. Następnie podnosił opłatek, ów tradycyjnie polski dar Boży i owoc ludzkiego trudu, i po wspólnej modlitwie dzielił się nim z nami, składając każdemu dobre życzenia bożonarodzeniowe. Opanowywały nas wtedy jakieś niebiańskie wzruszenia, jakaś niezwykła serdeczność, jakaś przedziwna bliskość serc, bijących jednym, wspólnym, rodzinnym rytmem. Ta tak przeprowadzona przez ojca tradycja opłatkowa, dogłębnie prosta, wzbudzała zawsze we mnie głębokie zamyślenie, szczere i gorące pragnienie wiary, rodziny i Ojczyzny. Te rodzące się wtedy we mnie wigilijne uczucia, najpełniej wyraził w swoim wierszu poeta:

CZYTAJ DALEJ

Entuzjazm głoszenia Ewangelii

2024-05-09 10:50

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

O. prof. Zdzisław Kijas

Monika Książek

Duchowy entuzjazm, z jakim apostołowie głosili prawdę o Chrystusie zmartwychwstałym, był znakiem dla innych, że mówili prawdę.

Wniebowstąpienie Pańskie Ewangelia (Łk 24, 46-53)

CZYTAJ DALEJ

Film "Brat Brata" o Jerzym Marszałkowiczu [Zaproszenie na premierę]

2024-05-12 15:18

Agnieszka Bugała

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

13 maja o godz. 16:30 w Kinie “Nowe Horyzonty” we Wrocławiu odbędzie się premiera filmu “Brat brata” w reżyserii Andrzeja Kotwicy. O filmie poświęconym Jerzemu Marszałkowiczowi opowiada ks. Aleksander Radecki.

Osoby skupione wokół tej produkcji długo zastanawiały się, jaki tytuł nadać temu filmowi: - Toczyła się bardzo burzliwa dyskusja wśród wszystkich zainteresowanych i był cały szereg innych propozycji. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja “Brat brata”. Warto tu zaznaczyć, że odpowiednie nazwanie “Jureczka” było trudne. Z jednej strony chodził w sutannie, ale my wiemy, że święceń nie miał. W Towarzystwie Pomocy Brata Alberta Chmielowskiego nazywano go bratem. Podopieczni nazywali go różnie. Nazywali go m.in “ojczulkiem”. Sam tytuł: “Brat brata odczytuje podwójnie. Brat w kontekście jego relacji z bezdomnymi mężczyznami, bo głównie się nimi zajmował i brat św. br. Alberta Chmielowskiego. Nie da się ukryć, że tak jak znałem ks. Jerzego Marszałkowicza, dla niego ideałem niemal we wszystkim był św. brat Albert Chmielowski i zawsze się odwoływał do niego - zaznaczyl ks. Radecki, dodając: - I w swoim stylu nie chciał zgubić tego sposobu potraktowania bezdomnego. Brat Albert Chmielowski widział Chrystusa sponiewieranego w tych bezdomnych. Więc stąd moim zdaniem tytuł: “Brat Brata” - brat brata świętego Alberta Chmielowskiego i brat brata bezdomnego. Tak ja rozumiem ten tytuł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję