Reklama

Niedziela Legnicka

Dopłynął do portu zbawienia

Po pożegnaniu przez rodzinę, biskupów i przedstawicieli Kościoła, kolegów z rocznika święceń oraz przedstawicieli społeczeństwa jeleniogórskiego, parafian, przedstawicieli władz i służb mundurowych, trumna z ciałem, śp. ks. prał. płk. dr Andrzeja Bokieja, kustosza sanktuarium Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, została złożona 12 sierpnia 2022 r. do grobu, na jeleniogórskim cmentarzu przy ul. Sudeckiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Odszedł człowiek wielkiego formatu. Wrażliwy i uważny obserwator nie unikający trudnych spraw. Często wyrozumiały ponad standardy, a kiedy było potrzeba – stanowczy. Zegnamy dziś wielką postać, która przez lata swojej pracy dowodziła że posługa kapłańska może być rozmową z ludźmi, ze wszystkimi ludźmi, nie tylko wierzącymi. Żegnamy człowieka który nie uznawał podziałów z jakichkolwiek powodów, który był autorytetem w wielu dziedzinach, a szczególnie w zakresie kultury, nauki i sztuki. Żegnamy człowieka, o nieprzeciętnych zdolnościach oratorskich – takimi słowami żegnał zmarłego Janusz Łyczko wiceprezydent miasta.

- Chcę dziś powiedzieć „dziękuję”. Za to że byłeś wśród nas jako kapłan i jako wspaniały człowiek. Wiele dokonałeś i jeszcze więcej nas nauczyłeś – mówiła z kolei w słowach pożegnania Zofia Czernow poseł na Sejm.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dziś odejście ks. Andrzeja napawa mnie smutkiem, ale wierzę że będzie nam dane spotkać się u Ojca w niebie - to słowa Krzysztofa Mroza Senatora RP, wspominającego zmarłego, jako m.in. chętnie słuchanego kaznodzieję, wyjaśniającego meandry teologii katolickiej.

- Ks. Pułkowniku! Drogi Andrzeju! W imieniu wszystkich wojskowych dziękuję ci za wszystko, co dla nas zrobiłeś. Pozostaniesz w naszych sercach – to słowa Gen. Bronisława Peikerta honorowego prezesa Jeleniogórskiego Stowarzyszenia

Żołnierzy Radiotechników "Radar":

- Odszedł duszpasterz, który wiele lat kapłańskiego życia poświęcił służbie Bogu i Ojczyźnie. Głosił prawdę ewangelii, która docierała do wielu żołnierskich serc. Jego gorliwa posługa duszpasterska, ukazywała bogactwo ducha, siłę osobowości i oddanie Chrystusowi – te słowa w imieniu Biskupa Polowego odczytał jego delegat, ks. ppłk Karol Skopiński.

A w wygłoszonej homilii, biskup legnicki Andrzej Siemieniewski stwierdził: - Obecna liturgia pogrzebowa, to okazja do dziękczynienia Panu Bogu, za wszelkie dobro które wyświadczył ks. Andrzej. Przemówienia przed Mszą św. i wspomnienia zebrane w sercach, to świadectwo, jak wiele dobra się nagromadziło, jak wiele mogą o tym powiedzieć i parafianie i wszyscy inni, którzy mieli kontakt z ks. proboszczem Andrzejem i na płaszczyźnie środowiska i miasta i wojska i uczelni i teologii i... można by tak przedłużać, by wyczerpać tak długie, duszpasterskie życie i tak bogate dzieło kapłańskie ks. Andrzeja – mówił Biskup legnicki.

Reklama

Życiorys Zmarłego, a także wiersz pt. Żródło, przedstawił aktor jeleniogórskiego Teatru Jacek Paruszyńki

Ks. płk prał. dr Andrzej Bokiej urodził się w 1957 r. w Jeleniej Górze. W tym mieście ukończył też szkołę podstawową i średnią którą był Zespół Szkół Elektronicznych. Po zdaniu matury w 1976 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Po formacji seminaryjnej i studiach na Papieskim Wydziale Teologicznym, otrzymał święcenia kapłańskie 22 maja 1982 r.

Jako wikariusz rozpoczął swoją pracę duszpasterską w Oławie w parafii pw. Św. Piotra i Pawła (1982-85). Kolejnymi parafiami były: we Wrocławiu-Nowym Dworze w parafii pw. Opatrzności Bożej (1985-87) i w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku (1987-88). Równocześnie kontynuował studia na PWT we Wrocławiu, co zaowocowało osiągnięciem w 1986 r. tytułu licencjata, a w 1988 r. obroną pracy doktorskiej i uzyskania tytułu doktora teologi.

W latach 1988-91 pełnił funkcję archidiecezjalnego referenta ds. ekumenicznych.

W latach 1990-91 – był Notariuszem Metropolitalnej Kurii i wicedyrektorem wrocławskiego Domu Księży Emerytów.

W dniu 1 X 1991 r., został adiunktem przy katedrze Katolickiej Nauki Społecznej na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, tym samym stając się wykładowcą tej dziedziny we Wrocławiu, potem w Seminarium w Legnicy oraz na Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Radiotechnicznych w Jeleniej Górze.

Reklama

Również w 1991 r. objął rolę proboszcza w parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze.

Z chwilą objęcia parafii, służył także jako kapłan służb mundurowych i w Garnizonie Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. Służba w Jeleniej Górze, jego rodzinnym mieście, na parafii i w kościele które kochał, była dla Ks. Bokieja niezmiernym honorem.

W tym okresie, kościół w został podniesiony do rangi Sanktuarium (8 IX 2006 r.) po otrzymaniu łaski sprawowania pieczy nad Relikwiami Drzewa z Krzyża Świętego, pozyskanymi z Rzymu i uroczyście intronizowanymi 14 IX 2002 r.

Z dużym zaangażowaniem prowadził też prace renowacyjne na terenie kościoła, m.in. konserwacje XVIII-wiecznych fresków, empor i odremontowanie barokowych organów.

Razem z parafianami, wspierał wiele inicjatyw charytatywnych na rzecz wspólnoty, oraz potrzebujących w kraju i zagranicą.

Ks. Andrzej był pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem generalnym Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Silesia Sonans”, oraz założycielem młodzieżowej orkiestry kameralnej o tej samej nazwie, promującej utalentowaną młodzież z regionu. Festiwal „Silesia Sonans”, który odbywa się każdego września od 1998, jest jednym z wielu koncertów i wydarzeń kulturalnych zrealizowanych w odnowionym kościele.

Za swoją pracę i zasługi, został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi; Brązowym, Srebrnym i Złotym Odznaczeniem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 9 sierpnia 2022 r., w 65 roku życia i 40 roku kapłaństwa.

Exporta miała miejsce 11 sierpnia w Sanktuarium, pod przewodnictwem biskupa seniora Stefana Cichego z udział ponad 20 kapłanów.

Uroczystości pogrzebowe odbyły 12 sierpnia, również w Sanktuarium Krzyża Świętego. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, z udziałem ponad 60 księży koncelebransów, w gronie rodziny, przyjaciół, przedstawicieli i delegatów różnych osób i środowisk jeleniogórskich, z którymi zmarły ks. Andrzej był związany różnymi relacjami.

Reklama

Po Mszy św. pogrzebowej, trumna z jego ciałem została przewieziona na jeleniogórski Cmentarz Komunalny przy ul. Sudeckiej.


  


2022-08-12 21:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festyn dziękczynienia

Niedziela legnicka 26/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

proboszcz

rada

Artur D. Grabowski

Finałowe zdjęcie duszpasterzy z radą parafialną

Finałowe zdjęcie duszpasterzy z radą parafialną

28 maja br. olszyńscy parafianie pożegnali swego wieloletniego duszpasterza ks. proboszcza Jana Dochniaka, który po przeszło 16 latach odszedł z Olszyny, by objąć probostwo w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Bogatyni. Był to dzień pełen wzruszeń, wspomnień, dziękczynienia i życzliwości

Parafię pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie ks. Jan Dochniak objął 6 listopada 2000 r., zastępując na stanowisku ks. Mieczysława Panońko. Jak sam wspomina, zastał parafię dobrze zagospodarowaną, z prężnie działającymi wspólnotami. Trzeba było tylko wszystkie te dzieła podjąć i dodać coś od siebie. Przyznać należy, że było tego sporo. Remonty przy obu zabytkowych kościołach, prace przy kapliczce w Olszynie Średniej, ale przede wszystkim rozwój duchowy, który zaznaczał się w wielu nowych wspólnotach i grupach parafialnych, jak Odnowa w Duchu Świętym, Bractwo św. Józefa, czy Domowy Kościół. To była przede wszystkim troska o dusze. Natomiast dbałość o ciała parafian to Stowarzyszenie „Dar Serca”, w którym, we współpracy z olszyńskim samorządem, chrześcijańskie miłosierdzie nabrało konkretnego wyrazu w postaci pomocy potrzebującym.

CZYTAJ DALEJ

Dwaj polscy misjonarze oblaci zatrzymani przez władze Białorusi

2024-05-11 11:43

[ TEMATY ]

Białoruś

Karol Porwich/Niedziela

Władze Białorusi zatrzymały wczoraj dwóch polskich duchownych, misjonarzy oblatów, posługujących w tym kraju. Władze zakonne proszą o modlitwę w intencji swoich współbraci, którzy są duszpasterzami w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie. Podstawą zatrzymania miała być rzekoma dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa.

W specjalnym komunikacie Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której jurysdykcji należy oblacka Misja na Białorusi, potwierdziła informacje o zatrzymaniu przez władze dwóch misjonarzy oblatów w diecezji witebskiej. Są ojcowie Andrzej Juchniewicz OMI i Paweł Lemekh OMI.

CZYTAJ DALEJ

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

2024-05-11 15:00

[ TEMATY ]

Świdnica

święcenia diakonatu

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

W gronie wybranych przez Kościół do posługi diakona znaleźli się: Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim, Piotr Kaczmarek z parafii Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z archidiecezji wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję