Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: odbyła się 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej

– Fundamentem formacji jest prawda o Zmartwychwstaniu i modlitwa – przypomniał członkom Klubów Inteligencji Katolickiej ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli” i kapelan częstochowskiego KIK-u, który przewodniczył 18 listopada Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze z okazji 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Jasną Górę przybyli przedstawiciele KIK-ów ze Szczecina, z Wrocławia, Torunia, Opola, Katowic, Zabrza, Poznania, Myślenic i Częstochowy.

Na początku homilii ks. Frukacz zacytował słowa św. Augustyna, który w swoich „Wyznaniach” zwrócił się do Boga: „Twoje księgi mnie wychowały”. – Bóg przez swoje słowo ciągle nas wychowuje. Aby odpowiedzieć życiem na pytanie Jezusa, „czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?”, musimy poddać się temu Bożemu wychowaniu – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W Księdze Mądrości, w medytacji o nocy paschalnej, odnajdujemy prawdę, o której pisał w swoich notatkach osobistych św. Jan Paweł II, że chrześcijanin żyje tajemnicą paschalną. Żyjemy i pracujemy po to, aby kiedyś zmartwychwstać. W pierwszym czytaniu znajdujemy opis paschalnej nocy, podczas której Bóg wyprowadził lud z niewoli egipskiej i przeprowadził przez Morze Czerwone. Takich przejść w dziejach naszego narodu było wiele – wyjaśnił ks. Frukacz.

– Bardzo ważna jest noc paschalna w wychowaniu człowieka dzisiaj – dodał redaktor „Niedzieli”.

Kapłan przypomniał, że w Biblii Aramejskiej jest poemat o czterech nocach paschalnych w dziejach świata. – Pierwsza noc to stworzenie świata, druga to objawienie się Boga Abrahamowi i ofiara z syna Izaaka, trzecia to nocy wyjścia z niewoli egipskiej, czwarta to noc przyjścia Mesjasza – podkreślił.

@JasnaGoraNews

Wskazał, że pierwszym fundamentem formacji członków Klubu Inteligencji Katolickiej to życie prawdą o zmartwychwstaniu, a drugim fundamentem jest modlitwa. – Jezus sam wielokrotnie na kartach Ewangelii daje nam przykład modlitwy, sam udaje się na modlitwę nocną w samotności. Dlatego modlitwa nie powinna być traktowana jedynie jako obowiązek, to powinien być wyraz naszej miłości do Boga. To ma być miłość nieustająca, nawet taka, która naprzykrza się Bogu – kontynuował.

– Trzeba nosić w sobie pragnienie Boga. Tak jak uczył się Augustyn: „Twoje pragnienie jest twoją modlitwą” – zachęcił.

Reklama

Redaktor „Niedzieli” zacytował również myśli Ojców Pustyni. – Starcy mówili: „Modlitwa jest zwierciadłem mnicha”. Modlitwa powinna być zwierciadłem chrześcijanina. W tym zwierciadle powinniśmy przyglądać się naszemu życiu. Znajdujemy u Ojców Pustyni jeszcze inną myśl: Starzec powiedział: „Jeśli mnich modli się tylko wtedy, gdy staje do modlitwy, to nigdy się nie modli”. Modlitwa to stałe pragnienie Boga – podkreślił.

Kapłan zacytował również słowa Benedykta XVI, że „modlitwa jest językiem nadziei”. – Często nadziei szukamy w świecie, a trzeba wrócić do serca, gdzie znajdziemy Boga. Mamy tak żyć jak św. Paweł, pustelnik, o którym napisał św. Hieronim, że „zachował na sobie szatę Chrystusa” – przypomniał.

– Człowiek to istota, która się modli, ale takiej definicji człowieka nie znajdziemy w książkach do socjologii – podsumował kapelan częstochowskiego KIK-u.

Po Mszy św. pielgrzymi przeszli pod pomnik Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie grupy KIK-ów pomodliły się i złożyły kwiaty.

@JasnaGoraNews

Następnie w kaplicy różańcowej odbyły się wykłady. Ks. Mariusz Frukacz podjął refleksję nt. „Synod biskupów. Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. 

– Kościół jest jeden, święty, powszechny i apostolski. Pojęcie Kościół synodalny nie jest przymiotem Kościoła wpisanym do Credo. W pojęciu Kościoła synodalnego chodzi bardzo o praktykę duszpasterską Kościoła – wyjaśnił.

Prelegent zacytował również słowa abp. Stanisława Gądeckiego: „Uzasadnione staje się pytanie o relację między Kościołem katolickim a tak rozumianym Kościołem synodalnym: czy w tej propozycji reformy mamy do czynienia z ciągłością czy zerwaniem?”. 

– Nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne. Nie może w różnych krajach być wypowiadane w odmienny sposób, dlatego że od tego zależy powszechność Kościoła – cytował abp. Gądeckiego.

Reklama

Prelegent zaznaczył, że niektóre tematy synodalne dotyczyły kwestii takich jak: synodalność Kościoła, kolonizacja ideologiczna, rzekoma niewystarczalność antropologii biblijnej, rola pasterza w Kościele, celibat kapłański, święcenia kobiet, synodalność, demokracja, gender i LGBT+. – Niektórzy traktują teorię gender jako świecką formę prawdy objawionej. A w rzeczywistości teorie kulturowo skonstruowanego gender i płynności płci stoją w jawnej sprzeczności z Objawieniem – powiedział za abp. Gądeckim.

Ks. Frukacz zaznaczył, że również świecki delegat na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka podkreślił, że jego zdaniem, synteza końcowa z sesji rzymskiej synodu jest złożona i odzwierciedla wiele napięć. – Na synodzie było widać różnice w sposobach rozpoznawania i rozwiązywania problemów, jednak oczekiwania Kościołów z Europy Zachodniej mają się nijak do potrzeb Kościołów w innych częściach świata, takich jak Afryka, Azja czy Ameryka Południowa – cytował prof. Bańkę.

Redaktor „Niedzieli” podkreślił, że 43-stronicowy dokument pt. „Kościół synodalny na drodze misyjnej” został przekazany wszystkim uczestnikom pierwszego etapu synodalnego i właśnie on ma się stać przedmiotem refleksji każdej konferencji episkopatów świata.

Następnie Anna Dorota Władyczka i dr Antoni Winiarski poprowadzili warsztat wokalno-akustyczny, którego hasłem były słowa: „Kto śpiewa, dwa razy się modli”. 

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa. Teksty rozważań przygotował Andrzej Bering z KIK-u szczecińskiego.

@JasnaGoraNews

Kluby Inteligencji Katolickiej to stowarzyszenia skupiające osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Dla zapewnienia współpracy między nimi powołały w 1989 r. "Porozumienie Klubów". Pierwsze Kluby (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Toruniu i we Wrocławiu) powstały na fali odwilży październikowej w 1956 r. Po 1976 r. wielu działaczy KIK przeszło do działalności mniej lub bardziej jawnie opozycyjnej, współpracując ze środowiskiem KOR-u, a następnie współtworzyło NSZZ Solidarność.

Reklama

Do najważniejszych zadań KIK należy praca formacyjna wśród członków i ich rodzin, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i proponowanie rozwiązań ważnych problemów społecznych oraz włączaniu świeckich w pracę duszpasterską Kościoła w Polsce. Wśród zadań KIK jest również promowanie nauczania społecznego Kościoła. KIK w swojej działalności organizuje spotkania o charakterze formacyjnym, intelektualnym, modlitewnym i kulturalnym.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę odbyła się 14 czerwca 1981 r. z inicjatywy ks. dr. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz członka – założyciela i pierwszego kapelana częstochowskiego KIK i Ireny Makłowicz, pierwszego prezesa częstochowskiego KIK. Mszy św. przewodniczył ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Stefan Bareła.

2023-11-18 20:30

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Nie przestają być z papieżem” - modlitwa wdzięczności za Jana Pawła II na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia, także na Jasnej Górze zanoszona będzie do Boga szczególna modlitwa wdzięczności za życie i pontyfikat papieża z Polski. Zaraz na jego progu Ojciec Święty powiedział: „nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry” i prosił: „nie przestawajcie być z papieżem na Jasnej Górze i wszędzie”.

Jak podkreślił o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium, św. Jan Paweł II „na pewno jest dla nas wielkim przykładem zawierzenia Matce Bożej”. Nawiązując do przeżywanego Roku Jubileuszowego o. Kordeckiego, jasnogórski kustosz zauważył, że tak jak w czasach potopu szwedzkiego Jasna Góra stała się niezdobytą twierdzą dla najeźdźców, tak w trudnych czasach wojny i totalitaryzmu, ale i w dalszym życiu, była dla Jana Pawła II twierdzą duchową. - Myślę, że jest w tym duża zasługa Maryi, w której znajdował swoje oparcie - mówił paulin.

CZYTAJ DALEJ

Z Biskupem Wojtyłą szła do chorych

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 14-16

[ TEMATY ]

wywiad

Hanna Chrzanowska

www.hannachrzanowska.pl

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Kard. Karol Wojtyła z Hanną Chrzanowską i osobami chorymi

Hanna Chrzanowska uświadamia nam, że nasze życie to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Świadectwem życia wzywa nas do bezinteresownego otwarcia się na potrzeby bliźnich, zwłaszcza chorych i cierpiących – mówi dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie ks. Mieczysław Niepsuj, rzymski postulator procesu beatyfikacyjnego krakowskiej pielęgniarki, w rozmowie z Marią Fortuną-Sudor.

Maria Fortuna-Sudor: – Proszę powiedzieć, jak Ksiądz Dyrektor został postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Hanny Chrzanowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Dzień Dziecka w Rzymie

2024-04-28 16:13

Ewa Pankiewicz

Wy wszyscy, dziewczynki i chłopcy, będący radością waszych rodziców i rodzin, jesteście także radością ludzkości i Kościoła - napisał w orędziu do dzieci papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję