Reklama

Kościół

Konferencja prasowa: Jaką pomoc otrzymują od Kościoła osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym?

O tym, jaką pomoc otrzymują od Kościoła osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym i jakie działania w zakresie ochrony dzieci i młodzieży są prowadzone w środowisku kościelnym, mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś przez KAI. "To w kontakcie z tymi osobami uczymy się drogi pokuty i zadośćuczynienia" - powiedział ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli też: o. Adam Żak SJ, Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka; Marta Titaniec, prezes Fundacji Świętego Józefa KEP, Monika Horna - Cieślak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Monika Sajkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 16 lutego obchodzony będzie Dzień modlitwy i solidarności z Osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Mateusz Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatywa duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej obchodzona jest w pierwszy Piątek Wielkiego Postu - 16 lutego br. - od tego roku pod nową nazwą "Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym". (Dotąd był to Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego).

- To, że przeżywamy taki dzień od 8 lat i że przeżywamy go pod nową nazwą - to wyraz zmiany, jaka się dokonuje w Kościele, dzięki spotkaniu z osobami skrzywdzonymi - powiedział ks. Piotr Studnicki, Kierownik Biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poinformował, że w diecezjach i zakonach już 150 osób zaangażowanych jest na stałe w pomoc i prewencję. Zwrócił też uwagę na dwie instytucje szczególnie zaangażowane na tym polu: Centrum Ochrony Dziecka, działające już od 10 lat przy Uniwersytecie Ignatianum oraz Fundację św. Józefa, od 4 lat wspierającą Kościół w działalności pomocowej.

Podkreślił, że zmiana w Kościele nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca, która wykracza poza Kościół. W tym kontekście wymienił m.in. Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. - Od początku możemy liczyć na życzliwe wsparcie - zaznaczył. Mówił również o współpracy z Państwową Komisją ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat. Poinformował, że w ostatnich dniach abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży skierował pismo do nowej przewodniczącej Komisji, mec. Karoliny Bućko z propozycją spotkania. Wyraził tez nadzieję, że współpraca zostanie nawiązana i będzie owocna.

Ks. Studnicki poinformował też, że na Dzień modlitwy i solidarności z Osobami skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym przygotowane zostały materiały duszpasterskie, które rozesłane już zostały do polskich diecezji i parafii.

Działalność Fundacji św. Józefa zaprezentowała jej prezes, Marta Titaniec. Poinformowała, że w 2023 r. na pomoc bezpośrednią i pośrednią Fundacja wydała 2 miliony 700 tys. zł. Wsparcie bezpośrednie obejmowało m.in. pomoc psychoterapeutyczną, medyczną, prawną, leki oraz pomoc edukacyjną i duchową dla ponad 100 osób skrzywdzonych, z którymi Fundacja jest w stałym kontakcie. Fundacja przekazała też 93 granty na dokształcanie osób, które pomagają skrzywdzonym. W 2023 r. 45 osób skorzystało ze studiów specjalistycznych. Wsparła również inicjatywy służące tej sprawie - inicjatywę „Zranieni w Kościele” oraz 6 punktów konsultacyjnych dla osób skrzywdzonych. Przekazała również środki na liczne szkolenia i spotkania organizowane przez diecezje czy zakony - szkolenia dla doradców życia rodzinnego, kleryków, katechetów, animatorów itd. Dzięki wsparciu Fundacji osoby skrzywdzone mogły również korzystać z bezpłatnych konsultacji i ekspertyz prawno - kanonicznych przeprowadzanych przez 8 prawników.

Reklama

Marta Titaniec mówiła również o działalności telefonu zaufania zorganizowanego z myślą o siostrach zakonnych „Siostry dla sióstr”, który zmienia formułę i będzie teraz działał jako telefon prowadzony przez siostry dla wszystkich osób skrzywdzonych. Wspomniała również o nowej odsłonie strony zgloskrzywde.pl, która obecnie ma charakter edukacyjny i wraz z nią działa również telefon zaufania.

Prezes Fundacji wspomniała także o działaniach podejmowanych przez Fundację zagranicą - m.in. o wsparciu Centrum Godności dziecka we Lwowie, czy poradniku dla spowiedników wydanym w języku ukraińskim i czeskim.

Podzieliła się też doświadczeniem spotkań odbytych z ponad 200 osobami w tym ponad 20 biskupami w 37 diecezjach w Polsce. - Były to bardzo dobre rozmowy, bardzo szczere, w wielkiej otwartości; rozmawialiśmy o trudnościach jakie napotykamy w systemie ochrony małoletnich i bezbronnych - powiedziała. Jak podkreśliła jest wiele owoców tych spotkań. - To przede wszystkim przekonanie, że chcemy działać razem - zaznaczyła. Zwróciła też uwagę, że m.in. w wyniku tych spotkań diecezje zaczęły sięgać po fundacyjne granty, co daje im możliwość wprowadzenia pewnych realnych zmian.

Reklama

Marta Titaniec podziękowała też wszystkim osobom skrzywdzonym za ich zaufanie i odwagę, podkreślając, że wszystkie pomysły i projekty Fundacji konsultowane są właśnie z tymi osobami.

O. Adam Żak SJ, Koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Żak podkreślił, że w kwestii ochrony małoletnich w Kościele możemy oczywiście mówić o historii pewnego sukcesu, gdyż sytuacja się zmieniła i wciąż zmienia. Nie możemy jednak zapominać o ogromie pracy, która wciąż jest przed nami. - Zjawisko wykorzystania seksualnego i przemocy wciąż się odnawia i ma swoje mroczne źródła w życiu instytucji, jednostek i rodzin - powiedział.

Podziel się cytatem

Reklama

Podkreślił, że problem wykorzystania seksualnego w Kościele w pewnym sensie narasta, tzn. w związku ze zwiększeniem się świadomości w tym względzie wzrasta liczba zgłaszanych przypadków. Dlatego, jak poinformował, w ciągu ostatnich 4 lat zgłoszono aż 130 przypadków, które miały miejsce właśnie w ostatnich latach.

Reklama

Podkreślił, że musimy bardzo mocno pracować na rzecz prewencji i zmiany świadomości, gdyż braki na tym polu wciąż się ujawniają, m.in. w związku z tym, że profesjonalizacja nie zawsze idzie w parze z empatią. Zwrócił uwagę, jak ważne jest, by osoby podejmujące odpowiedzialność w Kościele, np. biskupi ordynariusze, mieli za sobą szkolenia w zakresie problemu wykorzystania seksualnego oraz ochrony małoletnich.

Reklama

Mówił również o znaczeniu instytucji takich jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę czy Rzecznik Praw Dziecka oraz o tym, jak istotna jest wzajemna współpraca.

Konferencja, w której uczestniczyła również Monika Horna - Cieślak, Rzecznik Praw Dziecka oraz Monika Sajkowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę odbyła się w Warszawie w siedzibie Sekretariatu KEP. Spotkanie prowadził red. Tomasz Królak z KAI. Konferencja zorganizowana została przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją Świętego Józefa KEP, Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Centrum Ochrony Dziecka.

2024-02-12 14:28

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „Kościół Katolicki podczas II wojny światowej”- konferencja naukowa

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konferencja

II wojna światowa

BPJG

„Kościół Katolicki podczas II wojny światowej” - to tytuł dwudniowej konferencji naukowej, która trwa na Jasnej Górze. To podsumowanie projektu Instytutu Pileckiego, którego celem było przeprowadzenie badań historycznych nad udziałem żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy ludności cywilnej, a zwłaszcza Żydom w czasie II wojny światowej.

Dr Agnieszka Konik, merytoryczna koordynatorka projektu, podkreśliła, że pomoc sióstr nie była przypadkowa, incydentalna, ale była czymś oczywistym, wypływającym z głębokich motywacji i niemal codziennym. - To było prawie na porządku dziennym, że jakaś siostra czy zgromadzenie pomagały cywilom, w tym ludności żydowskiej. Wiedziały o grożących im konsekwencjach. To był odruch serca, akt głębokiej wiary, ale też miłosiernej miłości bliźniego, któremu w potrzebie należy pomóc, niezależnie od okoliczności i także pomimo strachu o własne życie - wyjaśniła pracowniczka Instytutu Pileckiego.

CZYTAJ DALEJ

Wenecja: Franciszek podziękował za wizytę, modlił się za Haiti, Ukrainę i Ziemię Świętą

2024-04-28 13:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na zakończenie Mszy św. sprawowanej na placu św. Marka papież podziękował organizatorom jego wizyty w Wenecji i szczególnie pamiętał w modlitwie o Haiti, Ukrainie i Ziemi Świętej.

Drodzy bracia i siostry, zanim zakończmy naszą celebrację chciałbym pozdrowić was wszystkich, którzy w niej uczestniczyliście. Z całego serca dziękuję patriarsze, Francesco Moraglii, a wraz z nim jego współpracownikom i wolontariuszom. Jestem wdzięczny władzom cywilnym i siłom porządkowym, które ułatwiły przebieg tej wizyty. Dziękuję wszystkim.

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara wymaga od nas odwagi

2024-04-29 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

apel

Ks. Jarosław Grabowski

B.M. Sztajner/Niedziela

– Wiara obejmuje zmianę zachowania, a nie tylko powielanie pobożnych praktyk – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 28 kwietnia rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Maryja uczy nas, że wiara to nie tylko ufność, to nie tylko zaufanie Bogu, to nie tylko prosta prośba: Jezu, Ty się tym zajmij. Wiara ogarnia całe życie, by móc je przemienić. To postawa, sposób myślenia i oceniania. Wiara angażuje w sprawy Jezusa i Kościoła – podkreślił ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję