Reklama

Aspekty

Fundacja „Misericordia”

Pod koniec ubiegłego roku swoją działalność rozpoczęła Fundacja „Misericordia”. Obecnie prowadzi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej trzy dzieła - sklep charytatywny w Zielonej Górze, kawiarnię w Paradyżu oraz wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Fundacja powołana została decyzją zarządu Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2012

[ TEMATY ]

miłosierdzie

ARCHIWUM CARITAS DIECEZJALNEJ

Paradyska kawiarnia

Paradyska kawiarnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Myśl o powołaniu fundacji współpracującej z Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w realizacji działalności charytatywnej i szerzenia pomocy społecznej pojawiła się już dość dawno. Jednak działania zmierzające ku jej powołaniu podjęte zostały w ubiegłym roku. Notarialne powołanie Fundacji miało miejsce dnia 15 listopada 2011 r. Akt notarialny wraz z ustanowionym Statutem Fundacji pozwolił na zarejestrowanie jej w Krajowym Rejestrze Sądowym przez Sąd Rejonowy w Zielonej Górze. Tym samym Fundacja uzyskała osobowość prawną. Rejestracja w KRS umożliwiła dokonanie wpisu w Urzędzie Statystycznym oraz w Urzędzie Skarbowym. Działania te zakończyły proces prac związanych z formalnościami rejestrowymi.

Założenia

Poszukując możliwości finansowania działalności Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Zarząd Caritas podjął decyzję o utworzeniu Fundacji „Misericordia”. - W przeciwieństwie do Caritas Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą. Pozyskane w ten sposób środki - zgodnie ze Statutem Fundacji „Misericordia” - przeznaczone są na: wspieranie Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w jej działalności statutowej, szerzenie idei charytatywności i dobroczynności w społeczeństwie, kształtowanie podmiotowości i odpowiedzialności obywatelskiej w społeczeństwie, inicjowanie, wspieranie, organizowanie i finansowanie działalności charytatywnej zgodnie ze wskazaniami katolickiej nauki społecznej, prowadzenie działań na rzecz osób chorych, niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie w celu ułatwienia im integracji ze społeczeństwem, ochronę i promocję zdrowia. Są więc to działania, które w dużej mierze pokrywają się z zadaniami, jakie stoją przed Caritas - tłumaczy Marek Kwaśniak z Fundacji „Misericordia”. Zysk wypracowany przez Fundację poprzez działalność placówek będzie przekazywany na rzecz Caritas Zielonogórsko-Gorzowskiej raz w roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wypożyczalnie

Pierwsza Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego Caritas rozpoczęła działalność w 2008 r. Z usług placówki korzystali niepełnosprawni z lekarskim wskazaniem do stosowania odpowiedniego sprzętu. Obecnie w punkcie dostępne są specjalistyczne łóżka, wózki inwalidzkie, chodziki, kule czy krzesła toaletowe, a korzystać może każdy, kto tego potrzebuje. Sprzęt, którym dysponuje Caritas diecezjalna, został przekazany przez zagraniczne organizacje i osoby fizyczne. - Na bieżąco staramy się rozszerzać ofertę placówki, planujemy też doposażać wypożyczalnie, ponieważ jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi. Przyjmujemy sprzęt, który często leży niepotrzebny w domach, naprawiamy go i służy dalej. Planujemy zwiększyć liczbę łóżek elektrycznych, bo te, którymi dysponujemy, są w ciągłym wypożyczeniu, chcemy też zakupić podkłady i pieluchy jednorazowe dla chorych - mówi Anna Łosińska z Fundacji. Osoby korzystające z wypożyczalni zawierają umowę - co najmniej na miesiąc - przekazując na rzecz Fundacji tzw. czynsz miesięczny.

Reklama

Kawiarnia

Od połowy maja bieżącego roku, na podstawie umowy zawartej miedzy Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym a Fundacją, prowadzona jest kawiarnia w Paradyżu. „Cafe Paradyż” zaprasza do odnowionych i doposażonych pomieszczeń przez cały rok. Wcześniej kawiarnia nie działała w okresie jesienno-zimowym, Fundacja chce prowadzić działalność całoroczną. Fundacja zakupiła sprzęt kawiarniany i gastronomiczny. Wśród propozycji goście znajdą tu wspaniałe ciasta, m.in. tradycyjny sernik paradyski, pieczony przez siostry zakonne pracujące w seminarium, desery lodowe, ale również dania obiadowe, np. pierogi i zupy.
- Kawiarnia działa pod egidą Fundacji od maja i jest to czas, w którym zapoznajemy gości z nową ofertą. Oprócz posiłków wprowadzamy do sprzedaży herbaty, nektary czy okolicznościowe świece, rozprowadzane przez Fundację.

Sklep

Również w maju otwarty został w Zielonej Górze - pierwszy w województwie - sklep charytatywny. Placówka mieści się przy ul. Chrobrego - na terenie parafii pw. Najświętszego Zbawiciela. - Idea powołania takiego sklepu dojrzewała dość długo - mówi ks. Marek Kidoń, dyrektor Caritas diecezjalnej. - Za granicą takie inicjatywy są z powodzeniem podejmowane. Wielu ludzi nie stać na to, żeby pomagać innym poprzez dawanie pieniędzy czy bycie wolontariuszem, ale mają dużo ciekawych, często niepotrzebnych rzeczy w swoich domach. Takie właśnie przedmioty można przekazywać do naszego sklepu charytatywnego. Tu nie chodzi o handel, ale o to, by ludzie uczyli się dzielić tym, co mają, a przez to wspomagać charytatywne dzieła.
- Można tu znaleźć coś ciekawego, unikatowego, coś wartościowego. Nie liczymy na jakieś ogromne zyski, ale na rozpropagowanie samej idei tego sklepu - żeby uczyć charytatywności, pomocy, umiejętności dzielenia się z innymi tym, co mam - mówi Anna Łosińska. Sklep czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 18. Widząc powodzenie zielonogórskiego sklepu charytatywnego, Fundacja ma w planach powołanie tego typu placówek również w innych miastach diecezji.

Reklama

Nektar

Fundacja „Misericordia” od lutego 2012 r. realizuje pionierski projekt Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, rozprowadzając „Nektar długowieczności”. Specyfik jest bioaktywnym ekstraktem ziołowym, suplementem diety, wspomagającym pracę serca, naturalną ochronę organizmu przed ryzykiem wystąpienia problemów nowotworowych oraz wzmacnia odporność organizmu. Jego sekretem jest naturalny ekstrakt z „ziół długowieczności”, m.in.: aronii, głogu, czarnej porzeczki, wiśni aceroli, rokitnika, żurawiny, melisy i wąkroty. Nektar powstał na podstawie 20-letnich studiów i badań nad spuścizną o. A. Cz. Klimuszki.
Środki, jakie Fundacja uzyska ze sprzedaży, przeznaczone zostaną na działalność charytatywną Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Nektary dostępne są w placówkach Fundacji i magazynach Caritas.

Projekty

Wśród inicjatyw podejmowanych przez Fundację „Misericordia”, obok prowadzenia placówek, znajduje się również miejsce na realizację szkoleń. Jednym z pierwszych tego typu działań jest projekt zatytułowany „Wsparcie - buduje, czyli jak wspierać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i profesjonalistów z instytucji pomocowych”.
- Głównym celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób przebywających w jednostkach penitencjarnych oraz profesjonalizacja pracy z rodzinami pracowników i wolontariuszy instytucji pomocowych - mówi Marek Kwaśniak. - W ramach tego projektu realizowane są dwa elementy. Pierwszy to prowadzenie punktu konsultacyjnego w Areszcie Śledczym w Nowej Soli, w ramach którego osadzeni mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnika oraz wezmą udział w warsztatach z doradcą zawodowym oraz trenerem umiejętności społecznych. Drugi to szkolenie pt. „Rodzina z wieloma problemami a diagnoza, wsparcie, współpraca” skierowany do profesjonalistów z instytucji pomocowych. Szkolenie to odbędzie się pod koniec września w Zielonej Górze.

FUNDACJA „MISERICORDIA”, to przede wszystkim ludzie wolontariatu. Fundacja zatrudnia zaledwie klika osób - pracujących w wypożyczalniach, sklepie i kawiarni. Zarząd oraz pozostali członkowie Fundacji pracują nieodpłatnie, wkładając w rozwój dzieła dużo czasu, zdrowia i pomysłów. Dzięki nim Fundacja rozwija się i w przyszłości stanowić będzie wsparcie dla działań realizowanych przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Siedziba Fundacji „Misericordia” mieści się w Zielonej Górze przy ul. Kościelnej.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie Boże nigdy się nie starzeje

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Monika Jaworska

Znaki miłosierdzia niesione w procesji

Znaki miłosierdzia niesione w procesji

Żądam od ciebie uczynków miłosierdzia, które mają wypływać z miłości ku Mnie. Miłosierdzie masz okazywać zawsze i wszędzie bliźnim, nie możesz się od tego usunąć ani wymówić, ani uniewinnić. Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku Mnie
„Dzienniczek” s. Faustyny 742

Miłosierdzie masz okazywać zawsze i wszędzie bliźnim” – powiedział Jezus do s. Faustyny, dopełniając to wezwanie trzema sposobami czynienia miłosierdzia bliźnim: czynem, słowem i modlitwą. Takim bliźnim może być starszy, samotny i często schorowany człowiek, który często potrzebuje obecności drugiego człowieka, potrzebuje dobrego słowa i modlitwy. Gesty szczególnej troski o ludzi starszych, samotnych i schorowanych są widoczne na terenie dekanatu cieszyńskiego, do którego należy 7 parafii. – Dekanat cieszyński obejmuje całe miasto Cieszyn. Na tym terenie mamy przede wszystkim zgromadzenia zakonne, które nawet w swojej nazwie noszą imię miłosierny, czyli siostry boromeuszki, które opiekują się przewlekle chorymi, i bracia miłosierni, czyli ojcowie bonifratrzy opiekujący się osobami psychicznie chorymi. Także siostry elżbietanki prowadzą domy opieki, a teraz centrum medyczne. U tych zgromadzeń wszystko jest nastawione w tym kierunku, aby potrzebującym przyjść z pomocą. Franciszkanie mają kapelanów szpitala i hospicjum. W naszych parafiach są osoby świeckie, które chodzą do osób potrzebujących, terminalnie chorych. To jest piękne, że ludzie widzą potrzebę przychodzenia z pomocą takim osobom – mówi „Niedzieli na Podbeskidziu” dziekan dekanatu cieszyńskiego ks. prał. Stefan Sputek.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

nowenna

Serce Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dzień 1

CZYTAJ DALEJ

18 tys. uczestników 28. spotkania młodych na Lednicy

2024-06-01 18:59

[ TEMATY ]

Lednica

Karol Porwich/Niedziela

Około 18 tys. osób bierze udział w rozpoczętym oficjalnie w sobotnie popołudnie XXVIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 organizowanym na Polach Lednickich (woj. wielkopolskie). Tegorocznej odsłonie wydarzenia towarzyszy hasło "Wracaj do domu!".

Spotkania na Polach Lednickich (pow. gnieźnieński) są organizowane od 1997 r. W przeszłości gromadziły od kilkudziesięciu do ponad 150 tys. osób. Punktem kulminacyjnym i zwieńczeniem każdego spotkania jest przejście uczestników przez Bramę Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. Twórcą spotkań lednickich był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję