Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Adam Bałabuch w Świdnicy: - Zawierzmy Maryi swoje trudności i sprawy narodu

W biskupim mieście, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, modlitwa za Ojczyznę pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha, splatała się z wdzięcznością za wolność i suwerenność.

[ TEMATY ]

Świdnica

Królowa Polski

święto Konstytucji 3 Maja

Stanisław Bałabuch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy świętej w kościele na os. Młodych, na promenadzie przed kościołem mieszkańcy Świdnicy mieli okazję celebrować 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów” swoim programem tanecznym wprowadził zgromadzonych w odpowiedni nastrój, nawiązując do historycznych wydarzeń, które kształtują polską tożsamość. Po występach, uczestnicy udali się do kościoła, gdzie odbyła się Msza Święta za Ojczyznę, której przewodniczył bp Adam Bałabuch, w asyście księży z dekanatu Świdnica-Zachód.

Stanisław Bałabuch

W opiekę Maryi

W wygłoszonej homilii biskup pomocniczy mówił o szczególnej roli Maryi. - My, jako naród polski, od wieków czcimy Maryję jako naszą Matkę i Królową - podkreślił, wskazując na liczne przejawy tej czci w kulturze, historii i religijności narodu. Przypomniał także o bólu Matki Bożej pod krzyżem, jednocześnie podkreślając Jej wdzięczność za dar zbawienia. - Maryja bardzo cierpiała, gdy patrzyła, jak na Jej oczach Jej Syn, Jezus, cierpiał i umierał na krzyżu. Serce Jej przeniknął miecz boleści, gdy patrzyła, jak ludzkość zabija swojego Zbawiciela, jak ludzie poniewierają swoim Bogiem i odtrącają Go – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stanisław Bałabuch

W kontekście relacji między Maryją a uczniem miłowanym przez Jezusa, bp Bałabuch podkreślił istotę przyjęcia Maryi do siebie jako Matki Kościoła. – „Oto Matka twoja", słowa Jezusa skierowane do ucznia, są również zaproszeniem dla nas, abyśmy wzięli Maryję do siebie, zaufali Jej i oddali swoje życie pod Jej opiekę – mówił bp Bałabuch zachęcając do zawierzenia Maryi swoich trudności i spraw narodu, wzywając do aktu zawierzenia, który był kontynuacją wielowiekowej tradycji oddawania Polski pod opiekę Matki Najświętszej.

Festyn z helikopterem

Reklama

W godzinach popołudniowych atmosfera świętowania przeniosła się na teren parafialnych ogrodów. Stanowiący od lat integralną część świdnickich obchodów 3 maja, organizowany przez specjalną grupę parafialną, przygotowywany przez cały rok festyn, oferował bogatą paletę atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku. Największym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, gdzie główną nagrodą był lot helikopterem. Warto zaznaczyć, że drugą osobą, która będzie miała okazję skorzystać z tego wyjątkowego lotu będzie ks. Krystian Stasiak, wikariusz miejscowej parafii, który z kolei wylicytował tę atrakcję.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

- Coroczne święto naszej parafii to czas, który wyczekujemy z niecierpliwością. Festyn to nie tylko okazja do zabawy, ale także moment, gdy cała społeczność parafialna może się spotkać, porozmawiać i świętować razem. Jestem wdzięczna zwłaszcza księdzu proboszczowi Rafałowi Kozłowskiemu, że nasze święto jest tak wyjątkowe – powiedziała dla Niedzieli Świdnickiej Agnieszka Konarska, parafianka.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

2024-05-03 19:22

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z dawna Polski Tyś Królową

Niedziela świdnicka 20/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Świdnica

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Prezentacja tańców narodowych przez świdnicki zespół Jubilat

Prezentacja tańców narodowych przez świdnicki zespół Jubilat

– Niech każdy z nas uczyni Maryję Królową wszystkich swoich spraw, trudów, cierpień i zwycięstw – zachęcał bp Adam Bałabuch podczas centralnych uroczystości święta 3 Maja w stolicy diecezji.

Świdnickie obchody 232. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji rozpoczęły się tradycyjnie na promenadzie prowadzącej do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Osiedlu Młodych. Okolicznościowemu programowi artystycznemu, przygotowanemu przez zespoły folklorystyczne Jubilat, Mały Jubilat oraz Mażoretki Prima, przyglądali się zgromadzeni parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, delegacje świdnickich szkół, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy. Następnie w pobliskiej świątyni uroczystą Eucharystię w intencji Ojczyzny w asyście kapłanów z dekanatu Świdnica–Zachód, na czele z dziekanem ks. prał. Rafałem Kozłowskim, sprawował biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. Świąteczną liturgię ubogacił przybyły z Czarnego Boru góralski zespół Janicki.

CZYTAJ DALEJ

Jezus zna prawdziwe potrzeby człowieka

2024-07-18 10:45

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Zdjęcia: Adobe Stock, commons.wikimedia.org

Ewangelia odmalowuje piękny obraz Jezusa. Jest w nim pełno mądrej troski. To litość, która wypływa z troskliwego serca Ojca. On zna pragnienia swoich dzieci, stąd wie, czego potrzeba im najbardziej i w jakiej chwili ich życia. Warto zwrócić uwagę, że ani uczniowie, ani tłumy nie proszą Jezusa o odpoczynek. Przychodzą do Niego, by dzielić się entuzjazmem przepowiadania (apostołowie) czy troskami dnia codziennego (tłumy). Jezus zna jednak prawdziwe potrzeby człowieka, dlatego jednym każe odpocząć, a drugich naucza.

Ewangelia (Mk 6, 30-34)

CZYTAJ DALEJ

Prof. Bralczyk: dajmy językowi się rozwijać, ale nie głośmy chwały feminatywów

2024-07-21 10:10

[ TEMATY ]

język polski

Adam Koprowski

Prof. Jerzy Bralczyk

Prof. Jerzy Bralczyk

Dajmy językowi się rozwijać, ale nie głośmy chwały feminatywów, bo przecież nie na tym polega nasz stosunek do płci – powiedział PAP prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca.

PAP: Dzień dobry, panie profesorze. A może powinnam raczej powiedzieć dobry wieczór?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję