Reklama

Niedziela Świdnicka

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

[ TEMATY ]

Świdnica

święcenia diakonatu

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W gronie wybranych przez Kościół do posługi diakona znaleźli się: Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim, Piotr Kaczmarek z parafii Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z archidiecezji wrocławskiej.

Z miłości do Chrystusa

W wygłoszonej homilii bp Bałabuch podkreślił głębokie znaczenie miłości Chrystusa jako fundamentu dla życia i posługi diakona. - Miłość Boża to podstawa naszego chrześcijańskiego życia. Bóg kocha nas bezgranicznie, bezwarunkowo i nieodwołalnie. Kocha nas miłością ofiarną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do ewangelicznego dialogu Jezusa z Piotrem, zwrócił się do kandydatów. - Dzisiaj, tu i teraz Zmartwychwstały Pan pyta ciebie, bracie akolito, jak kiedyś Piotra nad jeziorem Galilejskim: czy miłujesz Go więcej niż inni - pytał biskup pomocniczy. Wyjaśniając te słowa, podkreślił, że odpowiedź na to pytanie definiuje całą dalszą posługę diakona. - Przyjmując sakrament święceń w stopniu diakona nie pozostaje nic innego, jak tylko powtórzyć za Piotrem: „Panie Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię miłuję”. Jeśli decydujecie się przyjęcie święceń diakonatu, bo czujecie, że w wasze serca wpadła iskra powołania kapłańskiego, nie powinniście zalewać jej wodą troski o własne bezpieczeństwo, o wygodne życie, ale powinniście podejmować współpracę z łaską Bożą, by jeszcze mocniej rozpalać w sobie tę iskrę powołania.

Szafarz święceń zachęcał kandydatów do pełnego oddania się Chrystusowi, przypominając, że służba w Kościele wymaga odwagi i poświęcenia. - Nie bójcie się iść za Chrystusem! Nie zamykajcie się przed Nim! Otwórzcie Mu swoje serca! Ofiarujcie Chrystusowi nie cząstkę swego życia, ale całe! Chrystus przyjmie was jako swoje sługi, przyjmie was jako głosicieli ewangelicznej prawdy, ale może przyjąć was tylko wówczas, gdy wypowiecie Jemu swoje „tak” - apelował.

Reklama

Homileta podkreślił również, że jako diakoni, mają za zadanie odzwierciedlać życie i posługę Jezusa Chrystusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, ale przyszedł, aby służyć. Wskazał także na Maryję jako wzór do naśladowania, która uczy, że Jezus jest jedyną miłością, którą warto ukochać.

Na zakończenie biskup odniósł się do wyzwań i trudności, które mogą spotkać diakonów w ich posłudze. - W swojej służbie nie zrażajcie się tym, że wielu może nie zrozumie waszego wyboru, że może na tej drodze spotka was wiele trudności i niebezpieczeństw - mówiąc te słowa, biskup zwrócił uwagę na fakt, że takie trudności są nieodłącznym elementem życia każdego, kto decyduje się na głębokie naśladowanie Chrystusa.

Po homilii kandydaci złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu, życia w celibacie oraz codziennego odmawiania Liturgii Godzin. Następnie poprzez włożenie rąk i modlitwę bp Adam Bałabuch włączył kandydatów w urząd diakonów.

Po komunii świętej nowo wyświęceni diakoni podziękowali najpierw Bogu za otrzymany dar, a następnie wszystkim wspierającym ich na drodze do kapłaństwa.

W słowie końcowym bp Bałabuch zwrócił się do diakonów, życząc im błogosławieństwa Bożego i pięknej służby w duchu Trójcy Świętej. Podziękował także rodzicom nowo wyświęconych diakonów i poprosił zgromadzonych o modlitwę w intencji powołań kapłańskich.

Przygotowani

Alumni w ostatnim czasie przygotowywali się duchowo do przyjęcia święceń pierwszego stopnia podczas świętych ćwiczeń rekolekcyjnych w Domu Formacji Stałej w Sulistrowiczkach, które poprowadził ks. dr Arkadiusz Kruk - wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji wrocławskiej.

Dzień wcześniej w kaplicy świdnickiego seminarium przyszli diakoni złożyli deklarację dobrowolności święceń, jak również wyznanie wiary i stosowne przyrzeczenia, w tym zobowiązanie do wiernej służby diecezji świdnickiej.

Przypomnijmy, że świdniccy klerycy od roku akademickiego 2022/23 decyzją bp. Marka Mendyka, kształcą się w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Natomiast w obiektach świdnickiego seminarium odbywa się formacja kandydatów do kapłaństwa z terenu Dolnego Śląska, na obowiązkowym roku propedeutycznym.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Służba liturgiczna

Służba liturgiczna

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Dk. Jakub Dominas z Wałbrzycha, podczas obrzędu wręczenia Ewangeliarza, znaku posługi głoszenia słowa Bożego

Dk. Jakub Dominas z Wałbrzycha, podczas obrzędu wręczenia Ewangeliarza, znaku posługi głoszenia słowa Bożego

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W pierwszym rzędzie księża proboszczowie nowych diakonów

W pierwszym rzędzie księża proboszczowie nowych diakonów

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch

Bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk

Liturgiczny obrzęd nałożenia rąk

Liturgiczny obrzęd nałożenia rąk
2024-05-11 15:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wambierzyce. Pasterka służb mundurowych

[ TEMATY ]

pasterka

Boże Narodzenie

Wambierzyce

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Powitanie biskupa pomocniczego w sanktuarium Królowej Rodzin

Powitanie biskupa pomocniczego w sanktuarium Królowej Rodzin

W noc Narodzenia Pańskiego, w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wambierzycach, odbyła się uroczysta Pasterka, której przewodniczył bp Adam Bałabuch.

Uroczystość, z udziałem przedstawicieli służb mundurowych, stanowiła nie tylko tradycyjne świętowanie, ale również okazję do głębszej refleksji nad znaczeniem Bożego Narodzenia i wspólnej modlitwy za rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: bp Lechowicz zaapelował o wspieranie służby funkcjonariuszy i pracowników policji

2024-07-21 11:33

[ TEMATY ]

bp Wiesław Lechowicz

Karol Porwich/Niedziela

- Wszystkie przepisy prawa ustanawianego przez ludzi nie powinny naruszać prawa Bożego zapisanego w Dekalogu - podkreślał podczas Mszy św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji. Z okazji zbliżającego się Święta Policji Ordynariusz Wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji tej formacji i zaapelował o „zrozumienie i współdziałanie z tymi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo i pokój”. Eucharystię transmitował Program 1 Polskiego Radia.

Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz sztandaru Komendy Głównej Policji i odegrania hymnu państwowego. Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych przygotowali funkcjonariusze. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz Chór Komendy Stołecznej Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję