Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 15-lecie kapłaństwa

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Święty Maksymilian Kolbe mówił – tylko Miłość jest twórcza! Kiedy się w tej Miłości rozpłyniemy, kiedy się Jej oddamy do końca, to wszystko co czynimy na naszych drogach będzie twórcze, pełne i będzie Boże. Drodzy jubilaci życzę wam tego, żebyście o tym pamiętali i dziś, i byście przypomnieli sobie o tym przy jubileuszu 50-lecia kapłaństwa, że Miłość w kapłaństwie jest twórcza przez naszą posługę! – mówił ks. kan. Ryszard Stanek.

15 lat temu – 6 czerwca 2009 roku – łódzkiej Bazylice Archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, wyświęcił 9 diakonów – absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileusz 15 lat kapłaństwa duchowni świętowali w środę, 12 czerwca br., w Sanktuarium Świętego Maksymiliana Kolbego w Pabianicach. Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Wroński – wikariusz pabianickiej parafii, a homilię wygłosił ks. kan. Ryszard Stanek – kustosz sanktuarium i dziekan dekanatu pabianickiego.

W homilii duchowny wskazał na to, że - nasze kapłaństwo to jest Dar i Tajemnica. Ciężko czasem jest nam nieść ten Dar, a jeszcze trudniej jest odkrywać tę Tajemnicę, bo przychodzą te nasze codzienne ludzkie słabości i każdy z nas w swojej wolności chce być niezależny – zauważył ksiądz dziekan. Kaznodzieja wspominając pogrzeb jednego z duchownych archidiecezji łódzkiej, przywołał postać ks. Zązela, kapelana Związku Podhalan, który będąc na wspomnianym pogrzebie, powiedział – nasz zmarły zostanie za chwilę przeniesiony na cmentarz, do miejsca, gdzie będzie oczekiwał na zmartwychwstanie. Tak jest z każdym księdzem, który po święceniach przyjmuje Dar i Tajemnicę i jest posłuszny swojemu ordynariuszowi. Kiedy kleryk jest w seminarium, to wszyscy rodzice, proboszcz, parafianie – wszyscy o niego dbają, by został księdzem, a kiedy zostanie wyświęcony, to go potem przenoszą. Przenoszą go jak nieboszczyka – z kaplicy do grobu. Na tym polega posłuszeństwo. Posłuszeństwo - oddanie się Kościołowi, swojemu biskupowi. To jest trudne. Tego ciągle się uczymy! – podkreślił kustosz pabianickiego sanktuarium.

Reklama

- Niezwykle ważne jest to, byśmy, będąc blisko Jezusa z Eucharystii, czerpali siły do tego, byśmy wypełniali w sposób doskonały wszystkie przykazania i żyli nimi na co dzień! – dodał duchowny. Kończąc homilię, ks. Stanek powiedział - Święty Maksymilian Kolbe mówił – tylko Miłość jest twórcza! Kiedy się w tej Miłości rozpłyniemy, kiedy się Jej oddamy do końca, to wszystko co czynimy na naszych drogach będzie twórcze, pełne i będzie Boże. Drodzy jubilaci życzę wam tego, żebyście o tym pamiętali i dziś, i byście przypomnieli sobie o tym przy jubileuszu 50-lecia kapłaństwa, że Miłość w kapłaństwie jest twórcza przez naszą posługę! – zakończył.

Wśród duchownych wyświęconych 6 czerwca 2009 roku, świętujących swój jubileusz są:

1. ks. dr Michał Ceglarek – absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

2. ks. dr Choong Chun Yean – pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w Watykanie

3. ks. Paweł Kłys – rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

4. ks. dr Tomasz Liszewski – wykładowca psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi

5. ks. Rafał Mazurczyk – proboszcz parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Buczku

6. ks. Karol Skowroński – wikariusz parafii pw. Chrystusa Króla w Łodzi

7. ks. Jacek Syjud – wojewódzki kapelan Policji w Łodzi

8. ks. dr Piotr Tarabasz – duszpasterz akademicki, wykładowca filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi

9. ks. Andrzej Wroński – wikariusz parafii pw. Świętego Maksymiliana Kolbego w Pabianicach.

2024-06-13 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa IPN w Archikatedrze Łódzkiej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

IPN Łódź

Justyna Kunikowska

Wystawa: Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943 – 1945

Wystawa: Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943 – 1945

Od 10 lipca łodzianie w Archikatedrze łódzkiej mogą oglądać wystawę: “Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945". Na początku lipca przypadają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji w Lublinie i zawiera fotografie i dokumenty dotyczące zbrodni dokonanej na Polakach w 1943 roku przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Krzysztofa

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

litania

Karol Porwich/Niedziela

Święty Krzysztof - patron kierowców, miast położonych nad rzekami, przewoźników, biegaczy, żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, jest również patronem dobrej śmierci. Jego wspomnienie obchodzimy 25 lipca, często połączone z poświęceniem pojazdów. Tydzień w którym przypada jego wpomnienie obchodzony jest jako tydzień św. Krzysztofa.

CZYTAJ DALEJ

Przedstawiciel wspólnoty AA: mało kto trafia tu z własnej woli, wielu zostaje na resztę życia

2024-07-21 07:51

[ TEMATY ]

alkoholizm

alkoholicy

Adobe.Stock

Anonimowi Alkoholicy to taka wspólnota, do której mało kto trafia z własnej woli; wiele osób zostaje w niej jednak na lata, dziesięciolecia, na resztę życia – powiedział PAP psycholog, terapeuta, powiernik klasy A wspólnoty Anonimowych Alkoholików Andrzej Bujkowski.

W sierpniu w Poznaniu odbędą się obchody 50-lecia istnienia w Polsce wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję