Reklama

W wolnej chwili

Konkurs poezji Jana Pawła II rozstrzygnięty

W Zespole Szkół Technicznych 11 czerwca 2024 r. odbyło się podsumowanie VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II, patrona naszej szkoły.

[ TEMATY ]

św.Jan Paweł II

konkurs poezji

archiwum szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do tej pory zorganizowaliśmy dwie edycje powiatowe konkursu i siedem wojewódzkich.  Honorowymi patronami uroczystości byli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Jadwiga Wiśniewska, Śląski Kurator Oświaty Pani Aleksandra Dyla, Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo i Przeor Jasnej Góry ojciec Samuel Pacholski.  Medialnie wsparli nas: Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Radio „Jasna Góra”. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Pani Agnieszka Grudzińska, nauczyciel –  konsultant w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Pani dr Beata Łukarska – wykładowczyni Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie i Pani Jolanta Marszałek – redaktorka Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W tym roku na zaproszenie Zespołu Szkół Technicznych  do udziału w konkursie zgłosiło się 120 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy nie szczędzili trudu i pracy w przygotowanie recytacji niełatwej poezji naszego Papieża.

W gali podsumowującej konkurs wzięli udział przedstawiciele patronów honorowych uroczystości, władz miasta, instytucji kultury, lokalne media, laureaci wraz z rodzicami, dyrektorzy i nauczyciele szkół województwa śląskiego. Na początku uroczystości wszystkich serdecznie przywitała pani dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Patrycja Rozpondek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podsumowanie naszego konkursu wpisało się w tym roku w obchody trwających właśnie XVI Częstochowskich Dni Rodziny, dlatego motywem przewodnim montażu słowno – muzycznego było hasło: św. Jan Paweł II, wielki Polak, papież, patron rodziny. Warto wspomnieć, że patron naszej szkoły i jednocześnie patron konkursu recytatorskiego Jan Paweł II to także patron rodziny. Podczas swoich licznych wystąpień często mówił  o rodzinie. Za jej filary uważał wzajemny szacunek, miłość i zaufanie. To ponadczasowe wartości, które warto stale pielęgnować, by być po prostu dobrym człowiekiem. Na koniec uroczystości wszyscy uczestnicy mogli skosztować kremówek, które specjalnie „przyjechały” z Wadowic.

Reklama

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział. Gratulujemy zwycięzcom  i wyróżnionym.

Lista nagrodzonych:
KATEGORIA  I  
Miejsce pierwsze: Jakub Wąsiński ze Szkoły Podstawowej nr 41 im. Jana Matejki  w Częstochowie 
Miejsce drugie: Kacper Sobota ze Szkoły Podstawowej im. kapitana Leonida Teligi w Poraju
Miejsce trzecie : Inez Sladek ze Szkoły Podstawowej im. Synów Pułku w Węglowicach
 KATEGORIA  II
Miejsce pierwsze: Blanka Szypniewska ze Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie
Miejsce drugie: Franciszek Zbrojkiewicz z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. gen. Józefa Bema w Kamyku
Miejsce trzecie: Aleksandra Lesińska ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie
KATEGORIA  III
Miejsce pierwsze: Maja Michalak z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie
Miejsce drugie: Patrycja Olak z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika  w Częstochowie 
Miejsce trzecie: Mateusz Frymus z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

WYRÓŻNIENIA
Wyróżnienie – kategoria I
1. Hanna Pokraczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Konopnickiej w Czeladzi 2. Igor Grela ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Porębie 3. Milena Bąk ze Szkoły Podstawowej im. Grzegorza Piramowicza w Kłomnicach 4. Martyna Misztal ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Brzyszowie 5. Gabriela Markowska ze Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Poczesnej
Wyróżnienie – kategoria II
6. Zuzanna Zawisza ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kłobucku 7. Wojciech Korczak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Częstochowie
Wyróżnienie – kategoria III
8. Jan Wasiak z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie 9. Maciej Miciński Kasperkiewicz z Zespołu Szkół im. generała Władysława Andersa w Częstochowie

2024-06-13 12:58

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praszka w obronie św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

marsz

Praszka

św.Jan Paweł II

Daniel Poniatowski

Jest racją, że prawda obroni się sama, ale nie można milczeć, kiedy ktoś kłamie, gdyż milczenie może oznaczać zgodę na to kłamstwo. Z takiego złożenia wyszli organizatorzy marszu w obronie św. Jana Pawła II zorganizowanego w Praszce, który odbył się 2 kwietnia.

Marsz miał swój początek w kościele Wniebowzięcia NMP, którego ławki były zapełnione po brzegi. Słowo wstępne wygłosił ks. Adam Konieczny. Następnie ulicami Praszki ze śpiewem na ustach i różańcami w ręku wspólnie się modliliśmy i słuchaliśmy fragmentów homilii św. Jana Pawła II z pielgrzymek do Polski. Padający deszcz ze śniegiem nikogo nie zniechęcił do dania świadectwa swojej wiary i wierności nauczania wybitnego Polaka. Marsz zakończył się przy kaplicy św. Jana Pawła II przy Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

CZYTAJ DALEJ

Kim był Daniel?

Daniel był prorokiem, żyjącym ok. 600 lat przed Chrystusem. Uważany jest za jednego z czterech wielkich proroków Starego Testamentu. O jego życiu opowiada Księga Daniela.
Daniel był arystokratą. Gdy przebywał na dworze babilońskim, uparcie odmawiał oddawania czci posągom. Bóg obdarzył Daniela obok wyjątkowej inteligencji także bardzo cenionym darem prorokowania. Wyjaśniał on królowi babilońskiemu, słynnemu Nabuchodonozorowi, zawiłości jego snów dotyczących przyszłości królestwa. Robił błyskawiczną karierę, dopóki zazdrośni dworzanie nie wmówili kolejnemu babilońskiemu królowi Dariuszowi, ojcu Aleksandra Wielkiego, że Daniel nie jest wiernym poddanym. Monarcha wydał więc Proroka na pożarcie lwom. Te jednak - ku zdumieniu zebranych - nie tylko Daniela nie rozszarpały, ale lizały mu ręce i nogi. Zdarzenie to tak wstrząsnęło królem Dariuszem, że nakazał on wychwalanie Boga czczonego przez Daniela.
Przed śmiercią Daniel przepowiedział kilka innych znaczących wydarzeń, m.in. czas narodzin Chrystusa i Jego śmierć.
Prorok Daniel jest adresatem modlitw wiernych nawiedzanych przez koszmary senne. Popularny w Kościele prawosławnym, mniej w katolickim, ukazywany jest jako jeden z czterech starotestamentowych proroków większych, w otoczeniu Izajasza, Jeremiasza i Ezechiela, lub jako młodzieniec bez brody, z kołpakiem na głowie, w krótkiej tunice. W lewej, opuszczonej ręce trzyma zwój. Zazwyczaj widnieją na nim słowa: „Błogosławiony Bóg Izraela”. Prawą rękę ma złożoną w geście modlitewnym na piersi. Sceny z żywota Proroka należą do najstarszych w ikonografii chrześcijańskiej. Najbardziej popularny w sztuce zachodniej jest obraz Daniel w jaskini lwów, traktowany jako prefiguracja Zmartwychwstania Chrystusa i przykład potęgi modlitwy. Chętnie też ukazywano go z prorokiem Habakukiem przynoszonym przez Anioła do jaskini lwów. Jego atrybutem są dwa baranie rogi, wywodzące się z jego widzenia: „Podniosłem oczy i spojrzałem, a oto jeden baran stał nad rzeką; miał on dwa rogi, obydwa wysokie, jeden wyższy niż drugi, a wyższy wyrósł później” (Dn 8, 3).

CZYTAJ DALEJ

Przedstawiciel wspólnoty AA: mało kto trafia tu z własnej woli, wielu zostaje na resztę życia

2024-07-21 07:51

[ TEMATY ]

alkoholizm

alkoholicy

Adobe.Stock

Anonimowi Alkoholicy to taka wspólnota, do której mało kto trafia z własnej woli; wiele osób zostaje w niej jednak na lata, dziesięciolecia, na resztę życia – powiedział PAP psycholog, terapeuta, powiernik klasy A wspólnoty Anonimowych Alkoholików Andrzej Bujkowski.

W sierpniu w Poznaniu odbędą się obchody 50-lecia istnienia w Polsce wspólnoty Anonimowych Alkoholików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję