Reklama

Niedziela Wrocławska

Oleśnicka parafia najaktywniejsza w Polsce?

15 czerwca odbędzie się finał konkursu “Aktywna parafia”. Do finałowej “10” zakwalifikowała się parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. Co sprawiło, że ta parafia znalazła się w gronie najaktywniejszych w Polsce?

eKAI/ks. Wojciech Bujak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii posługuje kilku kapłanów. Proboszczem jest ks. Mieczysław Janczyszyn, a wikariuszami: ks. Tomasz Michalik, ks. Wojciech Bujak i ks. Przemysław Pulnik. W parafii też rezyduje ks. Teodor Sawielewicz, znany z prowadzenia kanału w social mediach “Teobańkologia”.

Prężnie w parafii działa Parafialny Zespół Caritas. Każdego roku na Wielkanoc i Bożego Narodzenia przygotowywane są paczki żywnościowe, a doraźna pomoc żywieniowa wydawana jest osobom potrzebującym w każdy czwartek. Pomoc żywieniowa dostarczana jest także osobom starszym i niepełnosprawnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Swoje miejsce w działalności charytatywnej mają także dzieci. To dla nich organizowania była akcja pieczenia i ozdabiania pierników w przez dzieci – „Piernik dla bliźniego”. Zebrane w czasie kiermaszu środki przeznaczone były na paczki świąteczne dla ubogich.

Swoje dobre serce wierni z oleśnickiej bazyliki okazali poprzez pomoc choremu lektorowi z sąsiedniej parafii, wzięli udział w zbiórce elektrośmieci i zorganizowali kiermasz adwentowy. Raz w miesiącu organizowana jest „Słodka niedziela” – kiermasz ciast, z którego zysk wspiera rozwój wspólnoty Miłość Pańska i pozwala na zakup materiałów ewangelizacyjnych.

W parafii działają różne wspólnoty parafialne. Są to: Krąg Biblijny, Wspólnota Krwi Chrystusa, Rycerstwo Michała Archanioła, Rycerstwo Maryi Niepokalanej, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola dziecięca, grupa pielgrzymkowa, Posoborowa Odnowa Parafii i wspólnota Miłość Pańska. Odbywają się także spotkania św. Hildegardy, a także można korzystać z parafialnej siłowni.

W parafii podejmowane są także inicjatywy ewangelizacyjne. Dwa razy w roku organizowane są modlitwy o uzdrowienie i modlitwa wstawiennicza oraz uwielbienie. PSNE z Lublina poprowadziła kurs dla kobiet „Maria Magdalena” i kurs biblijny (wspólnie ze wspólnotą Miłość Pańska). W sobotnie wieczory młodzież i rodzice grają w gry planszowe. Zapraszani są także ci, którzy dystansują się od Kościoła.

Reklama

Parafię i szkołę zawodową odwiedził nawrócony hazardzista, dziś ewangelizator Grzegorz Miecznikowski, na Boże Ciało we współpracy z sąsiednią parafią organizowany jest koncert w amfiteatrze nad stawami. Z kolei “Odnowa Parafii” organizuje festyn parafialny, bańki dla dzieci, malowanie twarzy, poczęstunek, promocję książek religijnych i muzyki, integrację, koncert i uwielbienie.

Poza tym przy parafii działa Szkoła relacji, prowadzony jest projekt Młodzi Apostołowie i autorski kurs dla bierzmowanych. Odbywają się także weekendy ewangelizacyjne – rekolekcje organizowane przez “Miłość Pańską” i kleryków z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Życie parafialne toczy się też wokół roku liturgicznego. To także kładzenie nacisku na życie liturgiczne parafii. Do LSO należy 25 ministrantów, 10 lektorów, 6 ceremoniarzy i 4 szafarzy. Podczas Wielkanocy odbywają się ciemne jutrznie, śpiew w Triduum Paschalne prowadzi męski chór.

W niedziele i uroczystości na Msze Święte o godz. 11.00 są zaproszone szczególnie dzieci, które ksiądz zaprasza do dialogu. Śpiew prowadzi wtedy schola dziecięca. Na Eucharystii o godz. 12.00 w mniejszym kościele (św. Trójcy) posługuje diakonia Miłości Pańskiej – przed rozpoczęciem Mszy św. w zakrystii jest modlitwa o Ducha Świętego dla chętnych i posługujących, po komunii prowadzone jest uwielbienie.

Parafia organizuje także Drogę Krzyżową ulicami miasta, różaniec dla dzieci, Drogę Światła, nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca i fatimskie. Co tydzień odbywają się spotkania formacyjne oraz kurs lektorów i ceremoniarzy.

Aktywność wiernych przejawia się także w aktywności fizycznej. Pięcioro parafian wzięło udział w 2-dniowej, biegowej pielgrzymce na Jasną Górę, a ponad 25 osób – w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. 40 osób wzięło udział w biegowej Drodze Krzyżowej (14 km). Funkcjonuje siłownia parafialna, ministranci rozgrywają turnieje piłki nożnej. Nie brakuje także chętnych na warsztaty pracy z ciałem, do modlitwy tańcem.

Reklama

Parafianie chętnie też wyjeżdżają poza teren swojej parafii. Były to m.in. wyjazdowe, weekendowe rekolekcje ewangelizacyjne w Bagnie, pielgrzymka autokarowa do Medjugorie. LSO udało się do Barda Śląskiego, a razem ze scholą integrowali się we wrocławskim parku trampolin. Ponadto miały miejsce wyjazdy do Rokitna, Paradyża i Świebodzina, do Lubomierza (z Caritas) i na koncert ewangelizacyjny “ChwałaMu” do Wrocławia na Tarczyński Arena.

W parafii można umocnić swojego ducha, ale także ciało. Na rynku oleśnickim odbył się jarmark produktów regionalnych wspólnoty Miłość Pańska, mają miejsce spotkania św. Hildegardy z możliwością zakupu produktów orkiszowych oraz spotkania z propagatorkami zdrowej żywności (według św. Hildegardy). W parafii jest możliwość konsultacji z terapeutą uzależnień. Zdrowy styl życia promuje też Małe EDK (pielgrzymka seniora, 20 km w okolicach Oleśnicy) i akcja „Cała Oleśnica biega” (zachęta do biegania i modlitwy w ruchu).

Parafię pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy można nazwać nowoczesną, ze względu na aktywność wobec nowinek technicznych. W kancelarii można składać ofiary kartą, parafia jest aktywna na Facebooku, a wspólnota Miłość Pańska ma profil na Instagramie. Istnieje parafialna strona internetowa i prowadzone są transmisje Eucharystii. Parafia wzięła też udział w programie TVP 1.

Patronat medialny nad konkursem “Aktywna parafia”, organizowany przez KAI objął Tygodnik Katolicki “Niedziela”.

2024-06-13 16:21

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: papież przyjął moją rezygnację i poprosił o pełnienie obowiązków do mianowania następcy

2024-07-20 16:46

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski, który złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, poinformował w liście do wiernych, że papież ją przyjął, prosząc jednocześnie, aby nadal sprawował tę funkcję do czasu mianowania następcy.

Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie 75 lat - wiek emerytalny, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity, pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Abp Jędraszewski 24 lipca skończy 75 lat.

CZYTAJ DALEJ

W naszej słabości odkryliśmy dobroć Boga i jesteśmy z Nim

2024-07-21 19:50

[ TEMATY ]

Betel

Wspólnota "Betel"

W sobotę, 20 lipca 2024, mieszkańcy domu Aniołów Stróżów w Bobrownikach, wraz ze swoimi przyjaciółmi i dobrodziejami zorganizowali piknik integracyjny. Wzięli w nim udział mieszkańcy innych domów prowadzonych przez Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne „Betel” - osoby niepełnosprawne, opiekunowie oraz osoby zaprzyjaźnione z tymi wspólnotami.

Duchową opiekę nad spotkaniem pełnił Ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta i jednocześnie diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych. Piknik rozpoczął się od mszy św., której przewodniczył Bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Kult św. Maksymiliana w dekanacie Gubin coraz większy

20 lipca do kościoła w Wężyskach wprowadzono relikwie św. Maksymiliana Kolbego i ogłoszono go współpatronem Ochotniczej Straży Pożarnej w całym dekanacie.

Po niespełna 85 latach od historycznej obecności o. Maksymiliana Marii Kolbego w obozie internowania Stalag IIIB Amtitz, czyli na terenie dzisiejszych Gębic koło Gubina, kult tego świętego męczennika się poszerza. Wyrazem tego była uroczystość patronalna kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Wężyskach (parafia Chlebowo) i wprowadzenie do świątyni relikwii św. Maksymiliana, którego dokonał biskup pomocniczy Adrian Put. – Proboszcz z Chlebowa, ks. Henryk Laszczowski, chciał, aby w Wężyskach uczcić św. Maksymiliana – mówi ks. Piotr Wadowski, zaangażowany w propagowanie kultu św. o. M. Kolbego. Na uroczystość przybył franciszkanin br. Janusz Kulak, prezes OSP w Niepokalanowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję