Reklama

Sztuka

Ocalanie perełek Hebdowa trwa

Remonty hebdowskiego sanktuarium z cudowną figurą Matki Bożej Hebdowskiej z ok. 1400 r. trwają od końca lat 80. XX wieku, ale sporego tempa nabrały w ostatnich latach, dzięki m.in. wsparciu małopolskiego konserwatora zabytków. Nawa główna i boczne odzyskują dawny blask, 6 bocznych ołtarzy także jest odnowionych, a w dalszej części świątyni – o charakterystycznym wystroju bazylikowym – trwają prace konserwatorskie. I wciąż pojawia się coś nowego...

Czasami jest to problem podwójnych malowideł, np. pod dwoma medalionami widać inne postaci, w zasadzie ważniejsze od tych „wierzchnich”... Odkryto zacheuszka z 1678 r. (z czasu konsekracji) – powinno ich być 12. Konserwator zabytków postulował działania mające na celu odsłonięcie górnych malowideł świątyni, co przy 18-metrowej wysokości nawy jest dość karkołomnym przedsięwzięciem, ale – jak mówi ks. prob. Józef Ostręga – „dzięki temu pojawiają się ładne sprawy”, np. piękny krucyfiks z Matką Bożą i św. Janem czy aniołowie z papieską tiarą i mitrą. A w starszej części kościoła doszukano się czterech różnych warstw powstałych podczas 800 lat istnienia.

Reklama

W prawej nawie – fresk sióstr norbertanek męczenniczek, które poniosły śmierć podczas tatarskiego najazdu na Witów w 1241 r. Jedna z nich uchodziła za świętą – to Monika w medalionie, obok opat norbertański – także z palmą męczeństwa. W pobliżu – okazały marmurowy nagrobek opata Melchiora Olszewskiego, który w młodości był sekretarzem króla Zygmunta Augusta. Nagrobek wybudowano prawdopodobnie za życia dostojnika. Spod warstw malatury, spod folii okrywającej w znacznej części kościół na światło dzienne wydobywane są wciąż nowe perełki wspaniałej architektury hebdowskiego sanktuarium.

Wkrótce okazja, aby obejrzeć je na własne oczy i pokłonić się Matce Bożej w cudownej figurze. 8 grudnia o godz. 12. odbędzie się już dziewiąty „Dzień Pielgrzyma”. Nawiązuje on do dnia 8 grudnia 2004 r., w którym sanktuarium Matki Bożej Hebdowskiej otrzymało od Ojca Świętego Jana Pawła II piuskę i różaniec święty. – W tym dniu gromadzą się w sanktuarium strażacy z Małopolski i liczni pielgrzymi; trwamy w modlitwach o rychłą kanonizację bł. Jana Pawła II. Ks. inf. Jerzy Bryła, który będzie przewodniczył liturgii, w tym roku obchodzi 60. rocznicę święceń kapłańskich .Zostanie też poświęcona kopia figury Matki Bożej Hebdowskiej wykonana z drzewa lipowego, przystosowana do niesienia w procesji – zapowiada i zaprasza do sanktuarium ks. Józef Ostręga, proboszcz.

Leżący na krańcach diecezji kieleckiej, ponorbertański, gotycko-barokowy zespół kościelno- klasztorny fundowany w 1160 r. przez norbertanów, usytuowany malowniczo na wzgórzu – w zakolu Wisły, należy do najcenniejszych pomników architektury gotyckiej i barokowej w Małopolsce. Obecnie w obrębie zabudowań klasztorno-kościelnych mieści się pijarskie Centrum Wiara i Kultura (z bogatą ofertą duszpasterską) oraz hotel św. Norberta.

Reklama

W historii kościół był rozbudowywany w l. 1649-1722. Nawę główną wraz z bocznymi zakończono chórem, dobudowano dwie wieże – wtedy kościół przybrał kształt trójnawowej bazyliki.

Zobacz galerię zdjęć

2012-12-05 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieła i ich twórcy

[ TEMATY ]

sztuka

kultura

Wojciech Mścichowski

Bóg stworzył piękno aby zachwycało, stworzył też ludzi, którzy potrafią je dostrzegać i utrwalać w różnorodnych formach. Do nich zaliczyć trzeba członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków, noszącego obecnie imię Jerzego Dudy Gracza. Stowarzyszenie istnieje od ponad 32 lat, skupiając w swoich szeregach ludzi w różnym wieku i o różnych profesjach, obdarzonych niezwykłymi talentami, czującymi nieodpartą potrzebę utrwalania na płótnie wszystkiego co wypływa z serca i gra w ich duszy. 26 listopada, w Pawilonie Wystawowym w Parku im. Stanisława Staszica, z udziałem władz miasta, ludzi świata kultury i sztuki, licznych przyjaciół i członków Stowarzyszenia otwarto XXXII Doroczną Konkursową Wystawę prezentującą dorobek artystyczny ostatniego okresu. Jak mówi Ewa Powroźnik, prezes Stowarzyszenia, mijający rok owocował w wiele wydarzeń i sukcesów artystycznych, a zainteresowanie pracami prezentowanymi na licznych wystawach świadczy o niepodważalnej roli piękna w życiu człowieka i potrzebie jego eksponowania. Przygotowany dzięki przychylności dyr. Janusza Jadczyka przez Muzeum Częstochowskie oraz Zarząd Stowarzyszenia wernisaż wystawy stał się okazją do uhonorowania członków i osób wspierających medalami i dyplomami. Honorową Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Lena Kurzak, człowiek, którego wszechstronne uzdolnienia i bogaty życiorys mógłby wypełnić kilka tomów ksiąg. Jej pogoda ducha, liczne umiejętności praktyczne, życzliwość dla otoczenia, zaangażowanie w życie kulturalne i społeczne, a także chwalebna przeszłość związana z walką o niepodległość, działalność w Światowym Związku Sybiraków i Związku Piłsudczyków sprawiły, ze pani Lena uznawana jest w środowisku częstochowskim jako osoba najwyższej klasy. Otrzymane odznaczenie powiększyło kolekcję jej licznych Krzyży, w tym Krzyż Zasługi, Zesłańców Sybiru, Więźnia Politycznego, Korpusu W.P. Ponadto dyplomy Ministra Kultury otrzymali: Mirosława Woroniec, Majka Babczak, Gabriela Polaczek. Prestiżową nagrodę im. Janiny Plucińskiej, przyznawaną przez Stowarzyszenie, popularnego „Stańczyka” wręczono Teresie Malczewskiej. Pośród tegorocznych nagrodzonych dzieł znalazły się prace: I m. Małgorzata Sętowska „Przed chatką”, II m. Izabela Sowier Kasprzyk „Sroki”, III m. Anna Żyła „Śnieżna grobla”, Nagrodę specjalną przyznano Gabrieli Polaczek za obraz „Polskie kwiaty”. Wyróżnienia przyznano: Ewa Powroźnik, Jacek Depta, Grzegorz Janus, Halina Osadnik. Wystawa obrazująca wyobraźnię artystów, precyzję wykonania i niezwykły koloryt prac potrwa do końca grudnia b.r.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

2021-09-26 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję