Reklama

Niedziela Częstochowska

Święto plonów w Chorzenicach

W sobotę 31 sierpnia w Chorzenicach obchodzono święto plonów „Chorzenalia 2013”. Za plony dziękowały wspólnie społeczności lokalne z tego terenu, a piękne wieńce dożynkowe dostarczyły m.in. miejscowości: Adamów, Huby, Skrzydlów, Rzerzęczyce, Nieznanice, Witkowice i Chorzenice. Wieńce wykonano, zgodnie z tradycją, przede wszystkim z kłosów i kwiatów, ozdabiając je symbolami religijnymi i patriotycznymi.

Reklama

Polową Mszę św. odprawił ks. Tomasz Dyjan - proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Witkowicach, który również wygłosił kazanie. - Chcemy dziś podziękować Bogu za plony, za wszystko, co nam dał, za to, że dzięki jego hojności mamy chleb, mamy pokarm - mówił kaznodzieja. Przywołał również słowa Jana Kochanowskiego, patrona szkoły w Witkowicach, który pytał: „Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?”. - Odpowiedzią na to pytanie jest nasza modlitwa, najlepiej jak najprostsza, ale taka, która płynie z serca - kontynuował ks. Dyjan. - Modląc się, łączymy się z Panem Bogiem, tak jak każdy liść połączony jest z drzewem, dzięki temu możemy czerpać z ożywczej mocy łask Bożych, tak jak liść czerpie pokarm z pnia i korzeni. Ks. Tomasz mówił również o potrzebie szacunku i dostrzeżenia piękna pracy tych, który trudzą się na roli. Przypomniał postać reymontowskiego bohatera - Boryny, który wychodził w pole i dotykając zboża mówił: „Rośnij, rośnij”. - W naszej Ojczyźnie nie brakuje ziemi, nie brakuje chleba, a jednak młodzi ludzie tak licznie opuszczają Polskę i wyruszają w świat w poszukiwaniu pracy - kontynuował kaznodzieja. - Módlmy się, aby młodzi nie musieli z kraju uciekać, a ci, którzy wyjechali powrócili, bogatsi zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Módlmy się o miłość do Ojczyzny, do polskiej ziemi, o której wolność walczyli nasi pradziadowie, także tutaj, w tym miejscu - podkreślił ks. Dyjan.

Po Mszy św. rozpoczął się program artystyczny zainaugurowany przez uczniów Zespołu Szkół w Witkowicach, którzy pod kierunkiem Małgorzaty Gonery przygotowali montaż poetycki „W kruszynie chleba”. Następnie wystąpił zespół ludowy „Klepisko”. Na estradzie zaprezentowali się także zwycięzcy programu Must Be The Music - Jakub Zaborski i Piotr Szumlas oraz Elena Rutkowska i zespół „Cygańskie Czary”. Głównymi organizatorami trzeciego już święta społeczności lokalnych były: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Chorzenicach.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriotyczne dożynki w Krzeszowie

Niedziela legnicka 40/2018, str. V

[ TEMATY ]

dożynki

Krzeszów

Marek Perzyński

Mieszkańcy Jawiszowa na wieńcu dożynkowym przedstawili obraz Matki Bożej Łaskawej w wizerunku krzeszowskim

Mieszkańcy Jawiszowa na wieńcu dożynkowym przedstawili obraz Matki Bożej Łaskawej w wizerunku krzeszowskim

Tegoroczne dożynki gminy wiejskiej Kamienna Góra odbyły się w sanktuarium diecezji legnickiej w Krzeszowie. Do bazyliki wniesiono wieńce dożynkowe, z których część tematycznie nawiązywała do przypadającego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym samym podkreślono fakt, że Kościół zawsze dawał Polakom oparcie. Tak było podczas zaborów, okupacji, stanu wojennego. Kościół dawał przestrzeń wolności. Z przestrzeni tej mogli korzystać wszyscy, niezależnie od poglądów politycznych i światopoglądu. Tyle że niektórzy zdają się o tym dzisiaj zapominać lub wręcz nie chcą o tym pamiętać.

CZYTAJ DALEJ

Bp Adrian Galbas SAC – arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej

2021-12-04 12:06

[ TEMATY ]

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Józefa Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso. Decyzję Papieża ogłosiła 4 grudnia w południe, we wspomnienie św. Barbary, Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej bp Adrian Galbas SAC będzie pełnił posługę arcybiskupa koadiutora w archidiecezji katowickiej. Oznacza to, że z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę, abp. Wiktora Skworca, zostanie jego następcą.

CZYTAJ DALEJ

Panczenistka Andżelika Wójcik wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City na 500 m.

2021-12-04 20:59

[ TEMATY ]

sport

Panczenistka Andżelika Wójcik czasem 36,775 s pobiła rekord Polski na 500 m i wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City. Najlepszy wynik w karierze uzyskała również sklasyfikowana w sobotę na 12. pozycji Kaja Ziomek - 37,394.

Wójcik minimalnie wyprzedziła Rosjankę Angelinę Golikową - 36,786, a na trzeciej pozycji uplasowała się inna reprezentantka Rosji Olga Fatkulina - 36,937.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję