Reklama

Niedziela Legnicka

Nowy rok katechetyczny zawierzony Maryi

Tegoroczny dzień skupienia dla katechetów świeckich i zakonnych przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2013/2014 po raz pierwszy został zorganizowany w ostatnią sobotę wakacji 31 sierpnia. Odbył się on w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie

Mimo trwających jeszcze wakacji do Krzeszowa przybyło 361 katechetów, a wraz z nimi pielgrzymowali także nauczyciele, wychowawcy i dyrektorzy szkół, którzy chcieli powierzyć się opiece i wstawiennictwu Matki Bożej przed rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym i katechetycznym.

- Dzień skupienia dotąd odbywał się we wrześniu, ale tegoroczna zmiana terminu była podyktowana tym, iż wiele informacji i komunikatów trzeba podać katechetom przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego - mówi ks. dr Jarosław Kowalczyk. Spotkanie rozpoczęło się wystawieniem i adoracją Najświętszego Sakramentu, które przygotował i poprowadził ks. Jan Kułyna, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu.

Reklama

Po adoracji zebrani mogli wysłuchać konferencji ks. prof. dr. hab. Mariana Zająca z Katedry Katechetyki Fundamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ksiądz Profesor jest promotorem wielu prac magisterskich i 9 doktoratów, wśród których wypromował obecnego dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. dr. Jarosława Kowalczyka. Temat konferencji brzmiał: „Wspólnota wiary z prawdą w nauczaniu religii”. W swoim wystąpieniu Ksiądz Prelegent w przystępny sposób przedstawił temat związany z kończącym się w Kościele Rokiem Wiary. Ukazał sprawę wiary jako zawsze istotną w życiu człowieka. Podkreślił, że wiara jest tematem dyżurnym w życiu każdego człowieka i zaznaczył, że w nowej encyklice papieża Franciszka „Lumen fidei”, zawarte są wskazówki jak kontynuować to, co w Roku Wiary Kościół starał się robić. Mówił o unikalnej szansie korzystania ze wskazań dwóch papieży - Benedykta XVI i Franciszka i o niezwykłości encykliki, która przypomina o więzi prawdy z wiarą. W swoim wystąpieniu ks. Marian nawiązał także do wskazań Episkopatu dotyczących kanonizacji bł. Jana Pawła II i jego katechez na temat Dekalogu. Wskazał, jakie są dzisiaj przyczyny, dla których ludzie przestali wierzyć w Boga i apelował do katechetów, aby swoją wiarą dzielili się z innymi jak chlebem i aby ją rozwijali, bo wiara jest łaską, którą daje Bóg. Wspólnota wiary z prawdą będzie wtedy, kiedy katecheta będzie przypominał katechizowanym o znaczeniu krzyża. Ksiądz Profesor zachęcał do pogłębiania swojej wiary i odkrywania na nowo Dekalogu oraz uczenia dzieci i młodzieży pogłębiania swojej wiary. Wtedy praca katechetyczna w szkole będzie miała sens i będzie bezcenna.

Po konferencji została odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego z udziałem biskupa pomocniczego Marka Mendyka i 20 koncelebransów. W trakcie Liturgii miało miejsce zaprzysiężenie członków nowo powstałej Kapituły Krzeszowskiej. Oprawę liturgiczną przygotowali katecheci z dekanatu Zgorzelec.

W homilii bp Marek Mendyk ukazał Maryję jako Stolicę Mądrości. Mówił o tym, co to jest prawdziwa mądrość, co jest źródłem mądrości i o tym, jak wygląda droga do mądrości. Ksiądz Biskup ukazał także dar mądrości, który daje siłę do codziennego życia, do przezwyciężania lęków oraz uwalniania od obawy przed opinią innych ludzi zwłaszcza, jeśli jest ona niesprawiedliwa. Ten dar mądrości daje siłę do naszego codziennego apostolstwa. Postawy tej uczymy się od Maryi, która jako Panna Mądra wybrała najlepszą cząstkę i pewną ręką prowadzi nas do swojego Syna Jezusa Chrystusa. Bp Marek Mendyk zachęcał wszystkich katechetów, aby byli blisko Jezusa, nie wstydzili się mówić o swojej wierze i tworzyli silne więzi z Jezusem, a w nowym roku szkolnym pozwolili prowadzić się Słowu Bożemu.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. ks. Jarosław Kowalczyk odczytał listy gratulacyjne skierowane przez bp. Stefana Cichego do 8 katechetów przechodzących na emeryturę. Przed uroczystym błogosławieństwem został odczytany akt oddania się katechetów i nauczycieli diecezji legnickiej Matce Bożej Łaskawej.

Dzień skupienia dla katechetów był także okazją do tego, aby skorzystać z sakramentu pokuty i wysłuchać krótkiego koncertu organowego w wykonaniu studenta IV roku Akademii Muzycznej Wojciecha Mazura. Katecheci mieli też okazję zaopatrzyć się w najnowsze materiały dydaktyczne przygotowane przez wydawnictwa, spotkać się z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami oraz wymienić się swoimi doświadczeniami w pracy katechetycznej. Dzień skupienia zakończył się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwem bp. Marka Mendyka.

2013-09-25 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheza o zależności

Niedziela częstochowska 27/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

szkoła

katecheci

pandemia

Aleksandra Saj

Przyjmuję to, co przyniesie Opatrzność Boża – mówi Elżbieta Saj

Przyjmuję to, co przyniesie Opatrzność Boża – mówi Elżbieta Saj

– Czuję, że jestem choć trochę potrzebna moim uczniom – przyznaje Elżbieta Saj, katechetka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomsku.

Maciej Orman: Czy epidemia COVID-19 była najdziwniejszą katechezą, w której Pani uczestniczyła?

CZYTAJ DALEJ

Sejm: Projekt zaostrzający przepisy aborcyjne odrzucony w pierwszym czytaniu

2021-12-02 14:38

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stok.pl

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Projekt zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 361 posłów, 48 było przeciw, 12 się wstrzymało.

CZYTAJ DALEJ

Uzdrawiające przebaczenie

2021-12-02 21:40

[ TEMATY ]

spowiedź

Marcin Kwaśny

pierwszy piątek miesiąca

Fundacja Między Słowami

Film „Spowiedź” w reżyserii Marcina Kwaśnego opowiada historię Janka ściganego przez trójkę oprychów, który przypadkowo znajduje schronienie w kościelnym konfesjonale. Jest odpowiedzią na pytanie, co zrobić, kiedy życie traci sens i nie ma już dokąd uciec.

"Spowiedź" jest reakcją na coraz większą laicyzację wśród polskiej młodzieży i coraz częstsze akty apostazji. Pokazuje konsekwencje odrzucenia wiary i wartości, które wiara ze sobą niesie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję