Reklama

Niedziela Kielecka

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia

Świat potrzebuje miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Polsce siostry miłosierdzia nazywane są popularnie szarytkami, nazwa wywodzi się od francuskiego słowa „charité”, co znaczy: miłosierdzie. Dewizą ich życia są słowa: „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Cechą charakterystyczną zgromadzenia jest to, że siostry składają cztery śluby (czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i służenia ubogim) na jeden rok, a każdego roku w uroczystość Zwiastowania NMP je ponawiają.

Śladami wielkiego świętego

Św. Wincenty à Paulo jest jedną z najbardziej znanych postaci nie tylko we Francji, ale i w Europie. Jest patronem wszystkich dzieł miłosierdzia w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Wincenty żyjący w XVII wieku widział Jezusa Chrystusa obecnego w ubogim i tej służbie poświęcił całe swoje życie. W celu ewangelizowania i służenia ubogim założył liczne Bractwa Miłosierdzia (1617 r.), które skupiały w swych szeregach Panie Miłosierdzia – damy Paryża o wrażliwych sercach, otwarte na potrzeby ludzi biednych, chorych i opuszczonych. Kilka lat później założył Zgromadzenie Księży Misjonarzy (1625 r.), których zadaniem było nauczanie kleryków w seminariach duchownych i głoszenie misji ewangelizacyjnych. W 1633 r. razem ze św. Ludwiką de Marillac założył Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, które posługiwało chorym, ubogim i porzuconym dzieciom w Paryżu. Z czasem ich posługa rozwinęła się na wszystkie kontynenty. Do Polski siostry przybyły w 1652 r.

Dar z nieba

Darem z nieba dla zgromadzenia jest Cudowny Medalik, którego objawienie miało miejsce w 1830 r. w Paryżu, w kaplicy sióstr przy Rue du Bac. Trzykrotnej łaski widzenia Matki Bożej dostąpiła licząca wówczas 24 lata s. Katarzyna Labouré, która w wieku dziewięciu lat, po stracie ukochanej matki, oddała swoje życie Maryi.

Podczas jednej z wizji Maryja powierzyła Katarzynie misję wybicia medalika według otrzymanego wzoru, usłyszała także zapewnienie, że wszyscy, którzy będą z wiarą nosić medalik i z ufnością modlić się wezwaniem: „O, Maryjo, bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy” otrzymają liczne łaski. Medalik szybko się rozprzestrzeniał. Z uwagi na liczne łaski i nawrócenia nazwany został przez ludzi Cudownym Medalikiem. Ciało wizjonerki zachowało się nietknięte. Relikwie św. Katarzyny Labouré spoczywają w kaplicy Objawień w Domu Generalnym Sióstr Miłosierdzia w Paryżu.

Reklama

Jednym z pragnień Maryi, oprócz wybicia medalika, było powstanie Stowarzyszenia Dzieci Maryi. Obecnie na terenie parafii św. Wojciecha w Kielcach działa Stowarzyszenie Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej, spotkania odbywają się w domu sióstr.

W służbie miłosierdzia

historia pobytu Zgromadzania Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo w Kielcach sięga czasów zaboru rosyjskiego. Staraniem administratora i wikariusza apostolskiego diecezji krakowsko-kieleckiej ks. Macieja Majerczaka, 13 maja 1862 r. przybyło do Kielc 5 sióstr miłosierdzia, które podjęły pracę w szpitalu św. Aleksandra przy ul. Kościuszki.

Siostry posłane do pracy w szpitalu, opiekując się chorymi, wierne swojemu charyzmatowi starały się poszerzyć posługę i ogarnąć nią dzieci, szczególnie te biedne i opuszczone. Dwa lata po przybyciu do Kielc otworzyły Ochronkę dla najmłodszych. Początkowo Ochronka znajdowała się w wydzielonych pomieszczeniach szpitalnych i była utrzymywana z kasy szpitalnej. Dzieło sióstr zostało zauważone i docenione, dlatego też kilka lat później, w latach 1866-1870 naprzeciw szpitala wybudowany został dom dla sierot, nazwany „Ochronką Katolicką”. Liczba sierot z roku na rok wzrastała, budynek więc kilka razy powiększano. Po wojnie nastąpiła „reorganizacja domu”. Dzieci zostały wywiezione do państwowego ośrodka, a ochronkę przekształcono na Dom Dziecka pod wezwaniem św. Wincentego, który znalazł się pod opieką Caritas kościelnej.

Nowe wyzwania

W 1951 r. Dom Dziecka pod wezwaniem św. Wincentego zmienił nazwę na Dom Dziecka „Caritas”, a w roku 1956 na Zakład Wychowawczy „Caritas” przeznaczony dla dzieci upośledzonych umysłowo. Wszystkie dzieci z Domu Dziecka zostały umieszczone w różnych państwowych domach dziecka. Na ich miejsce zostali przyjęci chłopcy z lekkim upośledzeniem umysłowym. Zakład Wychowawczy „Caritas” istniał do 1996 r.

Reklama

W latach 1996-97 podjęta została decyzja o likwidacji domu. Jednak w związku z ogromnym zapotrzebowaniem miasta na placówki opiekuńczo-wychowawcze, decyzja ta została zmieniona. Siostry pozostały w Kielcach, co więcej, ich działalność wciąż się rozwijała. 1 października 1997 r. powstało Ognisko Wychowawcze działające pod kierownictwem oddziału „Caritas” Diecezji Kieleckiej. W placówce siostry opiekowały się dziećmi z rodzin ubogich, zaniedbanych i patologicznych. Ośrodek pełnił rolę wychowawczą, opiekuńczą i dydaktyczną. Dzieci mogły tu spożyć ciepły posiłek, odrobić lekcje, przebywać cały dzień, a w razie potrzeby również przenocować.

Od 1 października 2000 r. Ognisko Wychowawcze zostało odłączone od Caritas Kieleckiej. W jego ramach otwarty został także oddział przedszkolny.

Od 1 września 2005 r. przy ulicy Kościuszki 36 w Kielcach istnieją dwie odrębne placówki: Ognisko Wychowawcze oraz Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Organem prowadzącym obydwu placówek jest Prowincja Warszawska Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo.

Dziś przy ul. Kościuszki 36

– Nasz dom przez cały dzień tętni życiem – od rana przychodzą dzieci do przedszkola, a po zajęciach w szkole przychodzą starsze dzieci do Ogniska Wychowawczego. Do funkcjonujących w Ognisku trzech grup wychowawczych uczęszcza ponad 60 dzieci. Część dzieci, które są w Ognisku, to nasi absolwenci z przedszkola – mówi s. Helena Radziejewska, przełożona wspólnoty.

W przedszkolu funkcjonuje pięć grup wiekowych, łącznie do przedszkola uczęszcza 128 dzieci.

Reklama

W Ognisku

Ognisko Wychowawcze jako placówka wsparcia dziennego ma na celu wspomaganie dzieci w ich rozwoju psychofizycznym, intelektualnym i społecznym. Jego misją jest pomoc dzieciom w codziennym odrabianiu prac domowych, zagospodarowanie czasu wolnego, organizacja wyjazdowych form zimowego oraz letniego wypoczynku. – Na miarę własnych możliwości – mówi s. Agnieszka – wspieramy rodziców w procesie wychowawczym dzieci poprzez wspólne rozmowy i podejmowane odpowiednie kroki wychowawcze, ustalenie ram, w których dziecko śmiało i odważnie może się uczyć i rozwijać. Charakterystycznym rysem naszych oddziaływań wychowawczych – kontynuuje s. Agnieszka – jest codzienne rozważanie Słowa Bożego w domowej kaplicy, zwyczajem tego domu jest również modlitwa przed i po posiłku.

W Ognisku każda z trzech grup posiada swoją salę, gdzie dzieci wraz z wychowawcami pracują, uczą się i spędzają twórczo czas na grach dydaktycznych, ćwicząc koordynację wzrokowo-ruchową, pamięć i spostrzeganie. Ognisko funkcjonuje według określonego regulaminu, a grupa w zależności od wieku posiada kalendarz zachowań. Dla wszystkich dzieci zapewniamy następujące zajęcia: komputerowe, sportowe, muzyczne, taneczne, plastyczno-techniczne, teatralne, rekreacyjne, programowe.

Pracę trzech wychowawców w ognisku wspierają dzielnie studenci, odbywający praktyki pedagogiczne i grupa wolontariuszy. Dziękujemy wszystkim, którzy swoim czasem, zdolnościami i wspaniałomyślnym gestem wspierają Ognisko.

W Przedszkolu

Jak każde przedszkole w Polsce, realizujemy wymagania określone przez MEN w podstawie programowej dla przedszkoli. Wyróżnia nas to, że jesteśmy przedszkolem katolickim, prorodzinnym, gdzie panuje atmosfera życzliwości, przyjaźni i otwartości na drugiego człowieka. Działania wychowawcze opieramy na systemie wartości chrześcijańskich z uwzględnieniem wartości uniwersalnych i treści patriotycznych – mówi s. Helena.

Reklama

Przedszkole posiada swoje własne tradycje, do których zaliczyć można imprezy i uroczystości przedszkolne: Spotkanie ze św. Mikołajem, Dzień Promyczków, Dzień Jeżyków, Dzień Biedronek, Dzień Motylków, Dzień Stokrotek, Bal karnawałowy, Dzień Dziecka, Festyn Rodzinny, Pożegnanie sześciolatków z przedszkolem. W każdej z 5-ciu grup oddzielnie organizowane są Jasełka dla rodziców połączone z wigilią, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Rodziny. Niezapomnianym wydarzeniem był w tym roku występ rodziców w spektaklu „Calineczka”.

W działalności wychowawczo-edukacyjnej przedszkole współpracuje z muzykami z Filharmonii Świętokrzyskiej, z aktorami teatru Kubuś, z Kieleckim Teatrem Tańca, z parafią św. Wojciecha i przedstawicielami środowisk lokalnych, m.in. z panem policjantem, strażakiem, lekarzem, ratownikiem PCK. Współpracuje przede wszystkim z rodzicami, którzy aktywnie uczestniczą w życiu i działalności placówki, biorąc czynny udział w uroczystościach i spotkaniach przedszkolnych – kontynuuje s. Helena.

W wypełnianiu misji wychowania i opieki wspiera siostry ponad dwudziestu świeckich pracowników, którzy są bardzo oddani sprawie kształtowania młodego pokolenia, z kompetencją i sercem realizują swoje zadania.

W przedszkolu i w Ognisku siostry i świeccy pracownicy spotykają się z uśmiechem dzieci oraz z wielką życzliwością rodziców. Miło jest słyszeć, kiedy najstarsze przedszkolaki, pokazując na drzwi wejściowe do Ogniska, mówią: ja też będę tu przychodzić – dodaje s. Helena.

Wspólnota

Przełożoną wspólnoty, która liczy siedem sióstr, jest s. Helena. Cztery siostry pracują w domu, trzy siostry podejmują pracę na zewnątrz.

W przedszkolu pracuje, s. Lidia i s. Lena, w Ognisku pracuje s. Agnieszka, s. Helena zatrudniona jest w obydwu placówkach. S. Elżbieta katechizuje w dwóch szkołach podstawowych, poza katechezą spotyka się w soboty z grupę Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej w domu sióstr, uczestniczy w tym często s. Lena. Podczas dwugodzinnego spotkania formacyjnego znajdują się również chwile na zabawy integracyjne, wspólne wyjścia czy wyjazdy. W ciągu roku wyjeżdżają wspólnie na ferie zimowe i letnie. S. Renata pracuje jako pielęgniarka w szpitalu św. Aleksandra, słowem i radosnym zaangażowaniem stara się świadczyć o miłosierdziu Boga. S. Stanisława z pasją działa w grupie charytatywnej przy parafii św. Wojciecha.

– W kaplicy rozpoczyna i kończy się nasz dzień służby. Gromadzimy się na wspólnej modlitwie, aby powierzać dobremu Bogu, przez wstawiennictwo Maryi, tych, którym służymy i tych, z którymi współpracujemy – mówi s. Helena. Jako siostry miłosierdzia chcemy pełnić powierzone nam zadania zgodnie z duchem zgromadzenia, którym jest służyć z pokorą, prostotą i miłością, ponieważ „Miłość Chrystusa przynagla nas”.

W następnym numerze zaprezentujemy Zgromadzenie Sióstr Albertynek – Dom w Kielcach

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaangażowanie osób konsekrowanych w Polsce w walce z pandemią

[ TEMATY ]

zakony

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Zakony w Polsce od samego początku epidemii koronawirusa zaangażowały się w bezpośrednią pomoc chorym, wsparcie służby zdrowia oraz wiele innych działań na rzecz potrzebujących w tym szczególnym czasie. Warto też przypomnieć, że wiele świeckich konsekrowanych – lekarek i pielęgniarek – jest na pierwszej linii frontu walki z Covid-19. 2 lutego obchodzony będzie Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r.

Zgromadzenia żeńskie czynne

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję