Reklama

Niedziela Kielecka

350 lat kościoła i relikwie bł. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej

Niedziela kielecka 43/2013, str. 7

[ TEMATY ]

relikwie

Janusz Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamiątkowy kalendarz parafialny, strona internetowa, gazetka parafialna, nowe organy i wiele ciekawych inicjatyw duszpasterskich - tak parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej przygotowywała się do jubileuszu 350-lecia istnienia kościoła parafialnego. Był on uroczyście obchodzony 14 września, z wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II. Obecność relikwii polskiego Papieża to także wyraz wiary w obcowanie świętych, o czym Kościół przypomina 1 i 2 listopada.

Mają relikwie bł. Jana Pawła II

Podczas uroczystej Sumy odpustowej ks. prał. Jan Kabziński, delegat metropolity krakowskiego, kustosz sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie i ekonom archidiecezji krakowskiej dokonał wprowadzenia relikwii krwi bł. Jana Pawła II do kazimierskiego kościoła. Parafia otrzymała je od kard. Stanisława Dziwisza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W imieniu mieszkańców miasta Tadeusz Knopek - burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka powitał Księdza Prałata w kościele i podziękował za dar relikwii. Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Jan Dudek - emerytowany proboszcz ze Skorczowa, ks. Michał Pakuła (głosił Słowo Boże), ks. Piotr Nocoń - rodak, ks. Wacław Woźnica - proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ks. dr Stefan Radziszewski. Stawili się byli wikariusze: ks. Tadeusz Lalewicz, ks. Zdzisław Sideł, ks. Grzegorz Olejarczyk i ks. Rafał Dudała. Obecni byli także księża z dekanatu kazimierskiego na czele z ks. wice-dziekanem Adamem Pawlikiem z Koszyc.

Ks. Pawlik odczytał po łacinie certyfikat autentyczności relikwii podpisany przez kard. Stanisława Dziwisza, ks. Kabziński przekazał relikwiarz ks. proboszczowi Januszowi Mularzowi, który podał go do ucałowania obecnym kapłanom, po czym zaniósł go do relikwiarium, które stanęło w kościele obok ołtarza Miłosierdzia Bożego. Relikwiarz jest darem prymicyjnym dla kazimierskiej parafii od ks. Piotra Noconia, a relikwiarium ufundowali państwo Ziętkowie.

Adoracja relikwii w połączeniu z modlitwą o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego będzie się odbywała w każdy I czwartek miesiąca.

Reklama

W czasie Komunii św. odśpiewano pieśń ku czci bł. Jana Pawła II pt. „Święty Papieżu, Janie Pawle Wielki”, autorstwa ks. Michała Haśnika, wikariusza z Kazimierzy Wielkiej.

Zgodnie z tradycją odpustu, na zakończenie Sumy odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Po przybyciu procesji do ołtarza odśpiewano uroczysty hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy” - w podziękowaniu za 350 lat istnienia kościoła. Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych był recital organowy w wykonaniu Katarzyny Kowalik. Goście koncertu wysłuchali utworów z XVI i XVII wieku kompozytorów polskich, włoskich, niemieckich, francuskich i boliwijskich.

Jubileuszowe inicjatywy

Kazimierski jubileusz wpisał się w ogłoszony w całym Kościele Rok Wiary. Już w I Niedzielę Adwentu, na rozpoczęcie nowego roku duszpasterskiego księża rozdawali wiernym uczestniczącym we Mszach św. woreczki z solą, aby przez cały rok pamiętali, że mają aktywnie działać i „być solą ziemi”. - Rozdaliśmy wtedy blisko 2 000 woreczków z solą - mówi ks. Janusz Mularz. - Specjalnie na Rok Jubileuszowy wydaliśmy, chyba po raz pierwszy w historii naszej parafii, kalendarz parafialny, podobnie na rok 2014 r. Są w nim zaznaczone wszystkie święta i uroczystości kościelne oraz to wszystko, co będzie się działo w naszej parafii w nowym roku - reasumuje ks. Mularz.

Na rok jubileuszowy swoje błogosławieństwo wystosował także bp Kazimierz Ryczan. „Na czas refleksji nad wiarą wyznawaną, celebrowaną i przeżywaną we wspólnocie parafialnej, Księdzu Proboszczowi, Wikariuszom i Wiernym Świeckim udzielam pasterskiego błogosławieństwa” - pisze biskup kielecki.

Duchowym przygotowaniem do Jubileuszu 350-lecia kościoła było ożywienie życia parafialnego m.in. poprzez promowanie kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. - Rozbudowaliśmy środową nowennę. Odtąd na nabożeństwie nasz kościół jest pełen ludzi, którzy mogą napisać na kartkach swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej, a te z kolei są odczytywane w czasie nowenny - mówi ks. Mularz.

Reklama

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej zaistniała także w świecie wirtualnym. Od połowy listopada ub. roku prowadzi swoją stronę internetową, gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje - www.parafiakazimierza.pl

Kazimierska „dolna” parafia (bo tak mówi się w Kazimierzy) wydaje także swoje pismo „Parafianin”. Co niedzielę do domów trafia blisko 500 egzemplarzy. Można w nich znaleźć m.in. rozważanie o danej Ewangelii, myśli na każdy dzień tygodnia, intencje mszalne, ogłoszenia i wiele innych ciekawych informacji z życia Kościoła i parafii.

Widocznym i słyszalnym znakiem roku jubileuszowego są nowe organy w kościele. - Poprzednie organy wymagały kapitalnego remontu, którego koszt byłby bardzo wysoki. Specjalnie powołana komisja stwierdziła, że lepiej będzie wybudować nowe - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. Zostały one sprowadzone z Niemiec, mają 21 głosów. Poświęcenia dokonał 1 kwietnia 2013 r. bp Kazimierz Gurda.

Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii w Kazimierzy Wielkiej sięgają 1326 r. W 1663 r. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski wzniósł nowy, murowany kościół, który w latach 1894-1895 znacznie powiększono.15 września 1895 r. kościół został konsekrowany przez bp. Tomasza Teofila Kulińskiego. Obecnie parafia liczy blisko 5 000 wiernych.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być narzędziem Bożego Miłosierdzia

Niedziela lubelska 50/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

parafia

relikwie

Paweł Wysoki

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Dzięki staraniom ks. Dariusza Bartochy, inspektora Krakowskiej Prowincji Salezjanów, parafia pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Lublinie otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Ten cenny dar lubelskiej wspólnocie przekazał kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystość wprowadzenia relikwii odbyła się 18 listopada pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Proboszcz salezjańskiej parafii, ks. Michał Kaleta, podkreślał przywiązanie wspólnoty do Chrystusa i jej wielką miłość do bł. Jana Pawła II. Witając Metropolitę oraz licznie zgromadzonych kapłanów i świeckich, przywołał słowa kard. Dziwisza, które uczynił mottem historycznej Eucharystii: - Podczas uroczystości pogrzebowych wiatr zamknął księgę Ewangelii na papieskiej trumnie, nie zamknął jednak tej księgi, którą Papież, niezmordowany pielgrzym i heroiczny, wierny świadek Bożej prawdy i miłości, całym swoim życiem pisał w ludzkich sercach. My, którzy szliśmy razem z nim, pragniemy świadectwem naszego życia kontynuować pisanie tej księgi i chcemy ją przekazać następnym pokoleniom, aby nigdy nie ustało pielgrzymowanie człowieka do Boga. My również pragniemy nieustannie umacniać się Chrystusową nauką, przekazywaną nam przez bł. Jana Pawła II, bo wszyscy jesteśmy powołani do świętości przez dar wiary, nadziei i miłości; przez przykład jego życia, modlitwy, sakramenty święte - mówił Ksiądz Proboszcz. - Nie możemy zapominać o wartości człowieka, ani ulegać kulturze śmierci; nie możemy grać roli bezsilnych obserwatorów. Współczesny świat potrzebuje odważnego świadectwa życia chrześcijan, głębokiej wiary i duchowości promieniującej na innych. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu dobremu życiu chrześcijaństwo odsłoni swoje jasne oblicze i będzie pociągać innych siłą Ewangelii. Jesteśmy dla innych, dla życia, zbawienia, Europy i świata - podkreślał ks. Kaleta. Przedstawiciele maryjnej parafii świadomi, że posiadanie relikwii zobowiązuje wszystkich do przypominania papieskiej nauki, pogłębiania wiary oraz sumiennego życia zapewniali, że modlitwą i chrześcijańską postawą będą starali się zasłużyć na to wyróżnienie. - Relikwie bł. Jana Pawła II pozwalają nam być blisko jego świętości, z której będziemy czerpali siłę do kroczenia drogą Ewangelii. Ojciec Święty jest dla nas wzorem zawierzenia Bogu i oddania człowiekowi, dlatego jego myśli i słowa zostaną z nami. Dołożymy wszelkich starań, by bł. Jan Paweł II trwał w nas przez dobro, jakie czynimy drugiemu człowiekowi - podkreślali.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję