Reklama

Sztuka

Unikatowe odkrycie na Podlasiu

Znaleziono torę, zabytek kultury żydowskiej

Niedziela Ogólnopolska 4/2014, str. 2

[ TEMATY ]

sztuka

tora

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Wyjątkowa Tora, być może związana z dynastią słynnych rabinów polskich, została odkryta w szkolnej bibliotece. Dotarto do niej podczas zbierania materiałów do Kaplicy Pamięci w Toruniu.

Reklama

Zygmunt Kamiński, kolekcjoner zabytków i nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim, przekazał tejże szkole w 1991 r. część swoich zbiorów. Wśród nich był zwój z hebrajskim tekstem, który złożono w jednym z regałów biblioteki szkolnej. Nie wiadomo, kiedy p. Kamiński wszedł w posiadanie tego zwoju. Pod koniec ubiegłego roku, podczas modernizacji pomieszczeń szkolnych, poinformowano obecnego dyrektora szkoły – Marcina Celińskiego o znalezieniu hebrajskiego tekstu. Po wstępnych oględzinach stwierdził on, iż może to być fragment cennej, starej Tory (pierwszych pięciu ksiąg Biblii), zdecydował więc o przeprowadzeniu niezbędnych konsultacji. Dr Eleonora Bergman, była dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, obecnie koordynator Archiwum Ringelbluma (ŻIH), potwierdziła, iż zwój stanowi fragment Tory i jest napisany niezwykle piękną kaligrafią, którą należałoby poddać dalszym badaniom.

Po programie w Telewizji Trwam i Radiu Maryja na temat Kaplicy Pamięci w Toruniu, gdzie będą wypisane nazwiska Polaków ratujących Żydów, zwrócono się do mnie z prośbą o analizę odnalezionego tekstu. Udało się ustalić, iż Tora zawiera część Księgi Rodzaju (Rdz 1, 1 – 28, 6). W ramach konsultacji zostało postawione kluczowe pytanie: Czy zwój ten był używany w synagodze w Sokołowie Podlaskim? Jeśli tak, to odnaleziono Torę, którą studiował (albo był jej właścicielem) zmarły na początku wojny rabin Icchak Zelig Morgenstern (1866 – 1939), należący do jednej z najsłynniejszych dynastii polskich rabinów z Kocka, potomek Menachema Mendla Morgensterna, znanego w świecie twórcy chasydyzmu kockiego.

Zwój Tory stanowi unikatowy, być może światowej klasy, zabytek kultury żydowskiej i religii mojżeszowej. Jest on też istotnym elementem w edukacji młodzieży, co podkreśla dyrektor szkoły Marcin Celiński, którego liceum uczestniczy w corocznych spotkaniach młodzieży izraelskiej i polskiej oraz bierze udział w dokumentowaniu dziejów Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Przy tej okazji warto wspomnieć, iż w ramach zbierania materiałów do archiwum Kaplicy Pamięci w Toruniu przesłano dotąd ponad 1000 niepublikowanych dokumentów i zdjęć na temat dobrosąsiedzkich relacji polsko-żydowskich. Ten skarb również zawdzięczamy odwadze miejscowych Polaków, którzy go uratowali.

Osoby mające informacje lub dokumenty o Polakach ratujących Żydów proszone są o kontakt pod numerem tel.: 609-498-523 albo 609-002-482 lub o przesłanie relacji na adres: Radio Maryja, ul. Żwirki i Wigury 80, 87-100 Toruń, z dopiskiem na kopercie: Kaplica Pamięci, lub na adres e-mail: relacje@kaplicapamieci.pl. Wspólnym wysiłkiem można ocalić te historie od zapomnienia.

2014-01-21 15:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkrycie Tory światowej klasy

[ TEMATY ]

tora

Marcin Celiński

GALERIĘ ZDJĘĆ TORY MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Po śladach misjonarza Afryki

2021-09-19 15:08

Ks. Wojciech Kania

W Hucie Komorowskiej miała miejsce uroczystość ku czci kardynała Adama Kozłowieckiego.

Dnia 19 września odbyły się w Hucie Komorowskiej XIV Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego. Mszę św. pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza koncelebrowali w miejscowej świątyni parafialnej bp Edward Frankowski stojący na czele fundacji „Serce bez granic” zainspirowanej postacią kardynała Kozłowieckiego oraz przybyli kapłani. W modlitwie uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele fundacji „Serce Bez Granic”, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz parafianie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję