Reklama

Media

Papież Franciszek do ludzi mediów

Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania

W opublikowanym 23 stycznia br. orędziu na 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu papież Franciszek zachęca do odważnego korzystania z nowych technologii, w tym sieci społecznościowych, i przekazywania piękna Boga. Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony na całym świecie w maju, a w Polsce – w trzecią niedzielę września (w tym roku wypadnie 21 września). Jego temat brzmi: „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania”.

Ojciec Święty wskazał, że w świecie, w którym narastają różnice między luksusem najbogatszych a biedą najuboższych, gdzie istnieje wiele form wykluczenia, marginalizacji i ubóstwa, ale i konfliktów, w których łączą się przyczyny ekonomiczne, polityczne, ideologiczne i, niestety, także religijne, media mogą pomóc w dostrzeżeniu jedności rodziny ludzkiej. „Zwłaszcza Internet może zaoferować większe możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, a jest to rzecz dobra, jest to Boży dar” – stwierdził papież Franciszek. Jednocześnie zauważył, że świat digitalny nie jest wolny od niebezpieczeństw, jak zamknięcie się w pewnej sferze informacji, które odpowiadają jedynie naszym oczekiwaniom i naszym ideom albo określonym interesom politycznym i gospodarczym. Może też prowadzić do odizolowania się od naszych bliźnich. Papież podkreślił, że aby wzrastać w człowieczeństwie i wzajemnym zrozumieniu, konieczne jest odzyskanie poczucia refleksji i spokoju, zdolności zamilknięcia i słuchania drugiej osoby.

Reklama

Zastanawiając się nad tym, jak komunikacja może służyć autentycznej kulturze spotkania, papież Franciszek wskazał na przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który nie tylko czyni siebie bliźnim, ale troszczy się o tego człowieka, którego widzi na wpół umarłego obok drogi. Tak więc przekazywanie oznacza uświadomienie sobie, że jesteśmy ludźmi, Bożymi dziećmi, oznacza „bliskość”. Ojciec Święty zauważył, że kiedy dominującym celem komunikacji jest nakłonienie do konsumpcji lub manipulacja osobami, to mamy do czynienia z gwałtowną agresją, jak ta, której doznał człowiek ze strony zbójców, porzucony przy drodze.

Dziś grozi nam, że niektóre media tak na nas wpłyną, iż zapomnimy o naszym realnym bliźnim. Stąd nie wystarczy być podłączonym do sieci, bo połączeniu musi towarzyszyć prawdziwe spotkanie. „Nie możemy żyć samotnie, zamknięci w nas samych. Potrzebujemy kochać i być kochanymi. Potrzebujemy czułości. Strategie medialne nie zapewniają piękna, dobra i prawdy komunikacji” – stwierdził papież Franciszek.

Ojciec Święty wyraził przekonanie, że także świat digitalny może być miejscem bogatym w człowieczeństwo, dzięki sieci orędzie chrześcijańskie może dotrzeć na egzystencjalne peryferie. Jesteśmy powołani, aby dawać świadectwo o Kościele, który ma być domem dla wszystkich. Ojciec Święty wskazał, że trzeba umieć włączyć się w dialog z ludźmi naszych czasów, aby zrozumieć ich oczekiwania, wątpliwości, nadzieje i dać im Ewangelię, tzn. Jezusa Chrystusa, Boga, który stał się człowiekiem, który umarł i zmartwychwstał, aby nas uwolnić od grzechu i śmierci. „Nie obawiajcie się bycia obywatelami środowiska digitalnego. Ważna jest czujność i obecność Kościoła w świecie komunikacji, aby rozmawiać ze współczesnym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem: Kościół towarzyszący w drodze potrafi wyruszyć z każdym. W tym kontekście rewolucja środków przekazu i informacji jest wielkim i ekscytującym wyzwaniem, wymagającym nowej energii i nowej wyobraźni, by przekazywać innym piękno Boga” – stwierdził papież Franciszek.

2014-01-29 07:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólna historia „Gościa” i „Niedzieli”

Historia powstania „Gościa Niedzielnego” jest związana z odradzaniem się niepodległości Polski. Tygodnik asystował w trudnej misji budowania polskich struktur administracyjnych Kościoła na Górnym Śląsku.

Pierwszy numer „Gościa Niedzielnego” ukazał się we wrześniu 95 lat temu. Powstanie tygodnika było odpowiedzią na palącą potrzebę formacji katolików, ale także na konieczność wprowadzenia polskiego pisma dla prostego ludu spragnionego polszczyzny. Inicjatywa była bardzo ważna w tamtych trudnych i ciągle niepewnych czasach. Polska dopiero odzyskiwała Śląsk, a pamięć o I wojnie światowej, plebiscytach i powstaniach śląskich była ciągle żywa. Na tych ziemiach dopiero tworzona była administratura apostolska, na której czele stał salezjanin ks. August Hlond, późniejszy biskup śląski, a następnie kardynał i prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

A może na randkę? [Zaproszenie]

2021-09-28 09:19

Karol Regulski

Zbliża się 11.Ogólnopolski Kongres Małżeństw. Odbędzie się on pod hasłem „My i inni. Małżeństwo we współczesnym świecie” .

W odbywającym się w Świdnicy wydarzeniu przewidziane są prelekcje wygłoszone przez znanych gości, modlitwa i koncerty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję