Reklama

Nowe okno na świat Karola Wojtyły

Niedziela Ogólnopolska 5/2014, str. 14

MONIKA PODGÓRSKA

W Kurii Metropolitalnej w Krakowie odbyła się 22 stycznia br. konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano książkę: Karol Wojtyła – Jan Paweł II, „Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962 – 2003”. Pierwszy egzemplarz redaktorzy wydawnictwa wręczyli kard. Stanisławowi Dziwiszowi, bez którego udziału ta publikacja by nie powstała. To on ocalił zapiski Papieża przed zniszczeniem.

Nie miałem wątpliwości

Od czasu, gdy podano wiadomość o planowanej książce, nie milkły komentarze, jakoby wydanie prywatnych notatek Karola Wojtyły było złamaniem woli, którą zapisał on w swoim testamencie. Jednak zarówno długoletni sekretarz papieski, jak i osoby, które przygotowywały publikację do druku, nie mają wątpliwości, że zniszczenie tych notatek byłoby wielką stratą. – Nie miałem wątpliwości. Są to rzeczy tak ważne, że byłoby przestępstwem zniszczenie ich – mówi kard. Dziwisz. Wykonawca papieskiego testamentu dodaje, że Jan Paweł II wiedział, komu powierza swoje sprawy: – Co trzeba było zniszczyć, zostało zniszczone, a co trzeba było zachować dla dobra drugiego człowieka – zostało zachowane. Zachowując je, spełniłem jego wolę.

Życie duchowe świętego

Reklama

Materiał, nad którym pracowano, to dwa kalendarze – terminarze, w których przez 41 lat odręcznie sporządzał zapiski z rekolekcji biskup, kardynał, a potem papież Wojtyła. Mamy zatem wgląd w życie duchowe, jakie prowadził ten święty.

– Dla mnie to jest jakby nowe okno na świat Karola Wojtyły – stwierdza w rozmowie z „Niedzielą” ks. Jan Machniak, autor wstępu do publikacji. Teolog znał te notatki: badał je, będąc członkiem komisji historycznej w czasie krakowskiego etapu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. – Znaliśmy go jako Papieża, który poruszał tłumy, porywał młodzież, zdobywał ludzi na wszystkich arenach świata. Natomiast tutaj widzimy człowieka skupionego, skoncentrowanego na modlitwie, na tej osobistej relacji z Bogiem. Notatki są kluczem do zrozumienia duchowego świata Karola Wojtyły.

Wymarzona publikacja

– Każdy wydawca marzy o takiej książce – przyznaje z kolei prezes Wydawnictwa Znak Henryk Woźniakowski. Podkreśla, że tekst jest różnorodny, widać w nim pewną ewolucję. Na początku zawiera więcej spekulacji rozumowych, później zauważa się większą oszczędność słów, nacisk na medytację, kontemplację. – Ta książka służy do modlitwy – twierdzi wydawca.

Prace nad odczytaniem rękopisu Karola Wojtyły prowadziło równocześnie sześciu redaktorów. Jednym z nich była Anna Szulczyńska, która w rozmowie z „Niedzielą” zaświadcza: – Widać, że to był święty. Zwłaszcza że są to notatki kompletnie niemodelowane: nie pisał ich dla kogoś, tylko na użytek prywatny. Lektura jest niesłychanie wciągająca, bo to obcowanie z osobą wielkiego ducha...

2014-01-29 07:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję