Reklama

Niedziela Wrocławska

Archidiecezjalne spotkanie osób niepełnosprawnych

Ponad tysiąc uczestników spodziewają się organizatorzy V Pielgrzymki osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół do Henrykowa. Głównym celem tej inicjatywy jest aktywizacja osób niepełnosprawnych

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Wrocław

Bożena Sztajner/Niedziela

Od pięciu lat w ostatnich dniach sierpnia pocysterskie opactwo, leżące w oddalonym zaledwie 60 km od Wrocławia Henrykowie odwiedzają osoby niepełnosprawne, ich rodziny, opiekunowie i przyjaciele. Każdego roku przybywa uczestników i wolontariuszy. W ubiegłym roku przyjechało ponad tysiąc pielgrzymów, wśród których posługiwało 120 młodych ludzi, w większości członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.30 uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. W programie przewidziano także wspólne zabawy, prezentacje prac wykonanych przez niepełnosprawnych, występy artystyczne oraz piknik. Jak podkreślają przedstawiciele organizatorów: Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Dolnośląskiego Forum Integracyjnego i Caritas Archidiecezji Wrocławskiej głównym celem inicjatywy jest aktywizacja osób niepełnosprawnych. – Dla wielu z nich to jedna z niewielu okazji, by opuścić swoje domy i spotkać się z innymi – mówią, dodając, że pielgrzymka jest kroplą w morzu potrzeb. – Na całym Dolnym Śląsku mamy ok. 450 tys. osób niepełnosprawnych, z czego w samym Wrocławiu ok. 60 tys. Świetnie by było, gdyby jak najwięcej z nich udało się tutaj zaprosić – podkreślają. Radość z faktu dużego zainteresowania każdego roku spotkaniem w Henrykowie wyrażał zawsze ich stały uczestnik poseł Sławomir Piechota. – Moja radość jest tym większa, że widzę ilu młodych ludzi jest zaangażowanych w to dzieło – tłumaczył. Jego zdaniem, dla osób niepełnosprawnych bardzo ważna jest możliwość doświadczenia tego, że w swoich problemach nie są osamotnieni. – Okazuje się, że pomimo tak wielu ograniczeń ci ludzie potrafią być szczęśliwi i uśmiechnięci. Ta radość może zarażać innych, dlatego można powiedzieć, że fenomenem takich spotkań jest to, że tu wszyscy zostają obdarowani: niepełnosprawni, którzy mogą wyjść z domów, być razem, modlić się oraz ci, którzy się nimi opiekują i doświadczają tej atmosfery – wyznał poseł.

2014-08-29 13:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: w całej archidiecezji odbędzie się modlitwa i adoracje o pokój na świecie

[ TEMATY ]

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Abp Józef Kupny poprosił, by w pierwszą niedzielę września we wszystkich parafiach archidiecezji wrocławskiej zorganizować modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju na świecie oraz nawrócenia ludzi wyrządzających zło.

List z prośbą metropolity został dziś wysłany do księży proboszczów posługujących w dolnośląskich parafiach. Hierarcha zwraca uwagę na prośbę papieża Franciszka, wypowiedzianą podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Ojciec Święty wezwał do modlitwy za ofiary zamachów terrorystycznych w Burkina Faso, Hiszpanii i Finlandii oraz „o uwolnienie świata od nieludzkiej przemocy”.

CZYTAJ DALEJ

Kolejny kardynał z koronawirusem

2022-01-20 19:20

[ TEMATY ]

kardynał

koronawirus

chory

Adobe Stock.pl

Kolejny kardynał zaraził się koronawirusem. Tym razem jest to metropolita Walencji kard. Antonio Cañizares Llovera.

Po powrocie z Rzymu, gdzie przebywał z wizytą ad limina Apostolorum i spotkał się z papieżem Franciszkiem, 76-letni hierarcha zrobił test na koronawirusa, który dał wynik pozytywny.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta ws. otwarcia Pralni Społecznej

2022-01-21 14:33

[ TEMATY ]

oświadczenie

M.K.

Jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani sytuacją, która miała miejsce 20 stycznia podczas oficjalnego otwarcia Pralni Społecznej we Wrocławiu - czytamy w oświadczeniu Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Szanowni Państwo,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję