Reklama

VI Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej

Zawierz Panu jak Maryja

W auli o. A. Kordeckiego na Jasnej Górze 25 maja br. odbyła się gala VI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Maryjnej, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Zawierz Panu jak Maryja”. Pieśni w wykonaniu laureatów oraz wyświetlane na ekranie nagrodzone prace plastyczne były prezentacją szerokiej gamy dziecięcych i młodzieżowych talentów i świadczyły o wysokim poziomie tegorocznej edycji. Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego i o. Łukasza Buzuna – przeora Klasztoru Jasnogórskiego.

– Cieszę się, że na miejsce prezentacji tak pięknych działań organizatorzy wybrali Jasną Górę – powiedział o. Ryszard Bortkiewicz, definitor generalny Zakonu Paulinów, który w imieniu klasztoru powitał uczestników. – Tutaj spotykamy się z Najpiękniejszą z Matek, pragniemy czerpać z Jej piękna i to piękno ukazywać innym.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Sancta Maria”, we współpracy z Parafią pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie oraz Szkołą Podstawową nr 47 w Częstochowie. – Festiwal powstał z potrzeby serca, z miłości i wdzięczności do Matki Bożej, która wstawia się za nami, jest naszą Orędowniczką i nigdy nie zostawia nikogo w potrzebie – mówi Anna Rybowicz, koordynatorka festiwalu.

Reklama

Jak prawdziwe są to słowa, świadczą teksty wykonywanych przez dzieci i młodzież pieśni maryjnych, które komponowane były przez wieki jako świadectwo miłości, wdzięczności i zaufania do Matki Najświętszej.

Nie sposób wymienić wszystkich laureatów, bo oba konkursy były rozgrywane w czterech kategoriach wiekowych. Grand Prix tegorocznego festiwalu zdobyła Kinga Hyra z Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy Wielkiej, która podczas koncertu galowego wykonała pieśń „Dziękuję Ci, Matko”. Ze łzami autentycznego wzruszenia publiczność przyjęła, odbywający się poza konkursem, występ zespołu „Promyczki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie, który zaprezentował inscenizację „Bóg się, Mamo, nie pomylił”.

Także uczestnicy i ich opiekunowie ocenili festiwal jako wspaniałą inicjatywę. – Nasza młodzież jest zainteresowana różnymi formami twórczości – mówi s. Marietta Jadwiga Kuniszewska MSF, nauczycielka religii w Zespole Szkół nr 4 w Mławie. – Takie festiwale pozwalają rozwijać pomysłowość młodych, wyłapywać talenty. Cenne jest, gdy uczniowie wypowiadają się w tematyce religijnej i maryjnej. Cieszymy się, że spośród 8 uczestników z naszej szkoły dwoje zostało na tym festiwalu nagrodzonych.

2014-06-03 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję