Reklama

VI Ogólnopolski Festiwal Twórczości Maryjnej

Zawierz Panu jak Maryja

W auli o. A. Kordeckiego na Jasnej Górze 25 maja br. odbyła się gala VI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Maryjnej, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Zawierz Panu jak Maryja”. Pieśni w wykonaniu laureatów oraz wyświetlane na ekranie nagrodzone prace plastyczne były prezentacją szerokiej gamy dziecięcych i młodzieżowych talentów i świadczyły o wysokim poziomie tegorocznej edycji. Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego i o. Łukasza Buzuna – przeora Klasztoru Jasnogórskiego.

– Cieszę się, że na miejsce prezentacji tak pięknych działań organizatorzy wybrali Jasną Górę – powiedział o. Ryszard Bortkiewicz, definitor generalny Zakonu Paulinów, który w imieniu klasztoru powitał uczestników. – Tutaj spotykamy się z Najpiękniejszą z Matek, pragniemy czerpać z Jej piękna i to piękno ukazywać innym.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Sancta Maria”, we współpracy z Parafią pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie oraz Szkołą Podstawową nr 47 w Częstochowie. – Festiwal powstał z potrzeby serca, z miłości i wdzięczności do Matki Bożej, która wstawia się za nami, jest naszą Orędowniczką i nigdy nie zostawia nikogo w potrzebie – mówi Anna Rybowicz, koordynatorka festiwalu.

Reklama

Jak prawdziwe są to słowa, świadczą teksty wykonywanych przez dzieci i młodzież pieśni maryjnych, które komponowane były przez wieki jako świadectwo miłości, wdzięczności i zaufania do Matki Najświętszej.

Nie sposób wymienić wszystkich laureatów, bo oba konkursy były rozgrywane w czterech kategoriach wiekowych. Grand Prix tegorocznego festiwalu zdobyła Kinga Hyra z Gminnego Ośrodka Kultury we Wręczycy Wielkiej, która podczas koncertu galowego wykonała pieśń „Dziękuję Ci, Matko”. Ze łzami autentycznego wzruszenia publiczność przyjęła, odbywający się poza konkursem, występ zespołu „Promyczki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie, który zaprezentował inscenizację „Bóg się, Mamo, nie pomylił”.

Także uczestnicy i ich opiekunowie ocenili festiwal jako wspaniałą inicjatywę. – Nasza młodzież jest zainteresowana różnymi formami twórczości – mówi s. Marietta Jadwiga Kuniszewska MSF, nauczycielka religii w Zespole Szkół nr 4 w Mławie. – Takie festiwale pozwalają rozwijać pomysłowość młodych, wyłapywać talenty. Cenne jest, gdy uczniowie wypowiadają się w tematyce religijnej i maryjnej. Cieszymy się, że spośród 8 uczestników z naszej szkoły dwoje zostało na tym festiwalu nagrodzonych.

2014-06-03 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Skromniejsza zbiórka żywności

2022-12-06 15:55

archiwum Caritas AK

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

    W prawie 60 sklepach na terenie archidiecezji krakowskiej w piątek i sobotę 2 i 3 grudnia odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności organizowana przez Caritas.

    Przeprowadzali ją wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Zespołów Charytatywnych przy pomocy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję