Reklama

Niedziela Legnicka

1. Kongres Eucharystyczny Diecezji Legnickiej

W diecezji legnickiej 8 czerwca rozpoczyna się 1. Kongres Eucharystyczny. Nad jego przygotowaniami czuwał zespół organizacyjny, któremu w imieniu Biskupa legnickiego przewodniczy ks. Robert Kristman. Kongresowi towarzyszy hasło: „Pan mój i Bóg mój”. Zakończy się on w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej 19 czerwca. Każdego dnia w innej miejscowości będzie miała miejsce stacja kongresowa, której towarzyszy konkretny temat.

Kongres zostanie zainaugurowany w niedzielę w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Główne uroczystości odbędą się w bazylice krzeszowskiej. Wezmą w nich udział w przeważającej części stowarzyszenia i ruchy charyzmatyczne, działające w naszej diecezji. Natomiast we wszystkich parafiach zostaną odprawione Msze św. z procesją eucharystyczną. Pierwszym miejscem stacyjnym będzie Lubin. Już 9 czerwca uczestnicy spotkania będą pochylali się nad tematem: „Dzień święty święcić”. Do Lubina szczególnie zaproszeni zostali ludzie pracy i mieszkańcy Zagłębia Miedziowego. Następnego dnia 10 czerwca, w ramach kongresowych spotkań, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy, odbędzie się spotkanie uczniów szkół katolickich z terenu diecezji. Kolejna stacja kongresowego spotkania odbędzie się w Jeleniej Górze i zostanie poświęcona rodzinie. Przyświecać jej będzie hasło: „Rodzina żyjąca Eucharystią”. Tam świętowanie rozpocznie się 10 czerwca w bazylice Świętych Erazma i Pankracego. Odbędzie się koncert muzyki poważnej połączony z czytaniem fragmentów adhortacji apostolskiej św. Jana Pawła II „Familiaris cosortio”. W tym dniu we wszystkich parafiach w diecezji będą również zanoszone modlitwy w intencji małżonków i rodzin. 12 czerwca, tj. w czwartek będzie miało miejsce spotkanie kongresowe pt. „Modlitwa za sługi Eucharystii”, w Wyższym Seminarium Duchownym. Z klerykami spotkają się osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Kolejny przystanek kongresowy będzie w Bolesławcu. 13 czerwca w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja odbędzie się spotkanie osób zaangażowanych w wolontariat oraz dzieła charytatywne. Wśród nich szczególną rolę będą pełniły Parafialne i Szkolne Koła Caritas oraz przedstawiciele służby zdrowia. 14 czerwca w Legnicy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II odbędzie się sympozjum poświęcone Najświętszej Eucharystii. Sympozjum poprzedzi Msza św. dziękczynna za posługę bp. Stefana Cichego w diecezji legnickiej, która sprawowana będzie w legnickiej katedrze o godz. 9. W tym dniu w Bolesławcu w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się także Małe Spotkanie Młodych.

Reklama

Niedziela 15 czerwca będzie szczególnym dniem kongresu. W tym dniu zostanie ogłoszony tytuł bazyliki mniejszej dla kościoła pw. Podwyższenia Krzyża św. i św. Jadwigi w Legnickim Polu. Na ten dzień do Legnickiego Pola zaproszeni są wszyscy diecezjanie, a szczególnie przedstawiciele służb mundurowych, którzy w tym dniu będą odbywać swoją doroczną pielgrzymkę do tego wyjątkowego miejsca. W godzinach wieczornych odbędzie się tam koncert oratoryjny pt. „Msza Misterium Krzyża Świętego”, „Litania ad Spiritum Sanctum” według Romana Brandstaettera. W poniedziałek 16 czerwca w legnickim sanktuarium św. Jacka spotka się służba liturgiczna, która uczestniczyła będzie w spotkaniu pt. „Do świętej przystępuję służby”. Wśród zaproszonych osób są m.in. ministranci, ceremoniarze, psałterzyści, schole, chóry, organiści, akolici, stali lektorzy oraz nadzwyczajni szafarze Komunii św. „Bądź dobry jak chleb” to temat przewodni spotkania, które odbędzie się dnia 17 czerwca w Zgorzelcu. Tutaj zostały zaproszone osoby bezdomne, bezrobotne oraz niepełnosprawne ze wszystkich miast naszej diecezji. 18 czerwca uczestnicy kongresu ponownie spotkają się w Krzeszowie. Wraz z przedstawicielami wspólnot Żywego Różańca, Podwórkowych Kółek Różańcowych i Bractwa św. Józefa przed obliczem Pani Krzeszowskiej zanosić będą modlitwy w intencjach Kongresu Eucharystycznego.

Reklama

Zwieńczeniem kongresu będzie uroczystość Bożego Ciała przypadająca 19 czerwca. Do Legnicy przyjedzie abp Piero Marini z Watykanu, który przewodniczył będzie Mszy św. i uroczystej procesji. W tym roku w Legnicy planowana jest jedna procesja eucharystyczna, która rozpocznie się Mszą św. o godz. 12 w katedrze, a zakończy się w sanktuarium św. Jacka. Natomiast po południu o godz. 16 w Zgorzelcu odbędzie się międzynarodowa procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. po stronie polskiej, a zakończy w parku miejskim w Görlitz. Przewodniczył jej będzie abp Konrad Krajewski z Watykanu.

Szczegółowy plan poszczególnych stacji kongresowych dostępny na stronie: www.diecezja.legnica.pl.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oczy spuszczone z uwięzi

Niedziela podlaska 18/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Eucharystia

BOŻENA SZTAJNER

„Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im”
(Łk 24, 30)

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję