Reklama

Z Polski

Jałmużnik papieski przyszedł w pielgrzymce łódzkiej

Przyniósł na Jasną Górę intencje Ojca Świętego Franciszka

Jak co roku, abp Konrad Krajewski – jałmużnik papieski pielgrzymował pieszo z Łodzi do Częstochowy. W dniu wejścia pielgrzymki na Jasną Górę – 24 sierpnia reporterce „Niedzieli” udało się dotrzeć do niego i przeprowadzić wywiad dla naszego tygodnika. Abp Krajewski powiedział m.in.: – Zawołaniem pieszej pielgrzymki łódzkiej były słowa: „Jezu, ufam Tobie”, więc prosiłem w czasie tej wędrówki o pogłębienie tego wielkiego zaufania do Pana Jezusa, nawet wtedy, gdy jest to po ludzku zupełnie nielogiczne i nie z tego świata. Niosłem też intencje moje prywatne oraz tych wszystkich osób, które mnie prosiły, a przede wszystkim tych, którym służę i do których posłał mnie papież Franciszek, a więc tych, którzy się źle mają, szczególnie na terenie Rzymu, na terenie Włoch. Pamiętałem przede wszystkim o Erytrejczykach, Afrykańczykach, którzy przybywają masowo, nieraz po tysiąc osób dziennie, do Wiecznego Miasta. Była także jedna intencja szczególna, bo gdy żegnałem się z Papieżem, to Ojciec Święty powiedział: „Przejdź kawałek za mnie”. I myślę, że to był właśnie ten dzisiejszy dzień, kiedy zostaliśmy bardzo mocno doświadczeni przez wiatr i deszcz. Właśnie ten ostatni dzień był bardzo trudny.

Papież, który wiedział doskonale, że chodzę na pielgrzymkę, gdy mianował mnie swoim jałmużnikiem, powiedział wyraźnie: „Jeśli miałbyś zrezygnować z pobożności ludowej, z której wyrosłeś, z tego, co wyniosłeś z domu, to lepiej nie przyjmuj tej funkcji”. Dalej wyjaśniając, dodał: „Ona cię ukształtowała i nie można teraz odciąć tego, co jest twoim oddechem, twoim życiem”. I już w lipcu, kiedy wróciłem po tygodniu z pierwszej części urlopu, to Papież zapytał: „No byłeś na pielgrzymce czy nie?”. Ja mówię: „Jeszcze nie teraz, dopiero w sierpniu. Dwa razy nie będę szedł”. Więc on doskonale o tym pamiętał. Zależy mu, żeby to wszystko dobro, które mnie ukształtowało, nadal miało miejsce w moim życiu.

Reklama

Wypowiedź zarejestrowała Jolanta Kobojek

Konferencja naukowa w Krakowie

Święci i błogosławieni na Drodze św. Jakuba

W Krakowie 6 września br. rozpocznie się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana: „Święci i błogosławieni na Drodze św. Jakuba – w 800. rocznicę pielgrzymki św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela”. Jej organizatorami są: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Bractwo św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych. Obrady odbędą się w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie – ul. Podzamcze 8 oraz w parafii pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych. Konferencja zakończy się 7 września Mszą św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych.

Więcej informacji na stronie: www.caminogalicja.pl/konferencja2.html.

Cudzysłów

Na człowieka sytego pracują setki głodnych, niedożywionych, wyzyskanych, żyjących w poczuciu krzywdy społecznej, niesprawiedliwości i doznanego zawodu; są to ludzie, o których nie wolno zapominać, gdy siadamy do stołu.

* * *

Duch pokuty to duch serdecznego żalu i wewnętrznego zawstydzenia wobec Boga, przed którym zawsze staje się w całej prawdzie, choć nie zawsze tę prawdę się uznaje.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

W Polsce nie będzie baz NATO. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wyraził takie przekonanie na łamach „Rzeczpospolitej”. O ewentualnej obecności wojsk NATO w Polsce miał zdecydować szczyt Sojuszu w Newport.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada br., a ich druga tura – tam, gdzie będzie to konieczne – 30 listopada. Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

31 sierpnia, z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec, a także ewangelicy oraz żydzi będą modlić się w Gliwicach. Po Eucharystii, która będzie sprawowana w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, nastąpi ekumeniczna i międzywyznaniowa modlitwa przy Radiostacji Gliwickiej, w miejscu, w którym Niemcy dokonali prowokacji w przeddzień wybuchu II wojny światowej.

23 sierpnia sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie wyruszył XIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Motocykliści zatrzymali się przed katedrą św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła na stołecznej Pradze, gdzie złożyli wieniec pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki i zostali pobłogosławieni na dalszą drogę przez bp. Marka Solarczyka.

Na Śnieżnicy, w górskim ośrodku rekolekcyjnym, zakończyły się coroczne Ogólnopolskie Dni Formacyjne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W spotkaniu z udziałem bp. Henryka Tomasika uczestniczyli przedstawiciele 13 diecezji. Tematy, które były przedmiotem spotkań, dotyczyły m.in. zaangażowania KSM w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Liczba młodych ludzi, którzy targają się na swoje życie, zatrważająco rośnie – alarmuje „Gazeta Polska Codziennie”. W 2013 r. było aż 1,1 tys. takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej – niespełna 900.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-08-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jak zapowiadają się obchody Dnia Życia Konsekrowanego?

W czwartek 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Jak zapowiadają się diecezjalne obchody tego wydarzenia?

Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego zaplanowano na sobotę 4 lutego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie. Spotkanie w Rokitnie przebiegające pod hasłem "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie" rozpocznie się o godz. 10.00 w tamtejszym domu rekolekcyjnym, gdzie uczestnicy wysłuchają konferencji o. Mirosława Dudzisa OFMCap., a także będą się wspólnie modlić przed wystawionym Najświętszym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję