Reklama

Niedziela Kielecka

Nazaret najlepszy na maturze

Najlepsze wyniki w województwie maturzystów z Liceum w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach to wielki sukces katolickiej szkoły, która w ogólnopolskich rankingach liceów „Perspektyw” plasuje się od kilku lat bardzo wysoko

Niedziela kielecka 35/2014, str. 8

[ TEMATY ]

szkoła

uczniowie

Aleksandra Bielecka

Siostra Leticja Danuta Łasek – dyrektor szkoły zaznacza, że sukces Nazaretu budowany był przez lata. – Myślę, że bardzo dobre wyniki matur to efekt ciężkiej pracy rozłożonej na cały czas pobytu uczniów w szkole. Jest to praca uczniów i nauczycieli zarówno z czasów liceum, jak i gimnazjum. Ważna jest atmosfera, w jakiej uczniowie zdobywają wiedzę. Staramy się traktować każdego ucznia indywidualnie, rozpoznając jego predyspozycje, uzdolnienia i możliwości. Motywujemy do pracy i ciągłego rozwoju – mówi. Dyrektor tłumaczy, że ważnym aspektem wychowania młodzieży w Nazarecie jest także uczenie umiejętności pokonywania własnych ograniczeń i mierzenia się z sukcesami i porażkami. – Przyświeca nam ewangeliczna zasada, że nie liczy się sukces tylko trud włożony w osiągnięcie celu – podkreśla.

Szkoła wpiera wysiłki uczniów poprzez bogatą ofertę kół zainteresowań. Nauczyciele dodatkowo prowadzą godziny maturalne oraz dodatkowe zajęcia, w czasie których powtarzają i systematyzują wiedzę przed egzaminem maturalnym. Dyrektor podkreśla, że nauczyciele starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom uczniów. – Właściwie kierujemy się zasadą, że jeśli uczniowie są zainteresowani jakimś przedmiotem, wówczas nauczyciel z nimi pracuje. W ubiegłym roku szkolnym odbywały się: zajęcia z SKS-u, działały koła: polonistyczne, biologiczne, matematyczne, j. francuskiego, chemiczne, artystyczne, filozoficzne, historyczne, ekonomiczne, wiedzy o społeczeństwie, łacińskie, informatyczne, filmowe, fizyczne, j. niemieckiego – wylicza. Taka praca z uczniami wykorzystuje ich potencjał, poszerza ich wiedzę, buduje pasję i owocuje sukcesami uczniów w różnych olimpiadach przedmiotowych oraz konkursach. Np. uczeń Cezary Węgliński z kl. 3A był laureatem w Olimpiadzie z Języka Łacińskiego i uczestnikiem Międzynarodowych Zawodów Certamer Ciceronianum w Arpino. Od lat laureatem Olimpiady Ekonomii i Przedsiębiorczości jest Jakub Błoński. Zaczął zwyciężać jeszcze w gimnazjum. W liceum wystartował jeszcze raz, bo indeks na studia ważny jest tylko 3 lata. W olimpiadzie z biologii szkoła miała dwóch laureatów i pięciu finalistów.

Reklama

– Uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty w klasie pierwszej lub drugiej i mają zagwarantowane 100% z matury – realizują indywidualne programy przygotowane przez naszych nauczycieli lub nauczycieli akademickich – wyjaśnia Siostra Dyrektor. Ponadto Nazaret ma laureatów i finalistów w wielu olimpiadach przedmiotowych: matematycznej, biologicznej, historycznej, chemicznej, w olimpiadzie z literatury i języka polskiego. Uczniowie z powodzeniem startowali również w innych konkursach i olimpiadach, jak choćby: Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Olimpiada Przedsiębiorczości, Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki, Olimpiada Ekologiczna czy Ogólnopolski Konkurs Chemiczny im. prof. Antoniego Swinarskiego, Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej COPTIOSH, konkurs Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1914-1950. Od Strzelców i Legionistów do „Żołnierzy Wyklętych” i wielu innych.

– Nasi uczniowie są ambitni i ciekawi świata, stąd nie zadowala ich tylko to, co obowiązkowe, ale chcą czegoś więcej. Wspierani przez nauczycieli, chętnie biorą udział w olimpiadach i konkursach, nawet jeżeli szansa na spektakularny sukces jest mała – mówi Siostra Dyrektor.

W liceum uczy się 174 uczniów. Do matury przystąpiło 58, w tym 21 było zwolnionych z pisania egzaminu z danego przedmiotu jako laureat lub finalista olimpiady. W tym roku maturzyści z Nazaretu zdobyli wyniki najlepsze w województwie.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obdarowano uczniów

Niedziela sandomierska 37/2017, str. 1

[ TEMATY ]

akcja

uczniowie

Ks. Adam Stachowicz

Bp Nitkiewicz błogosławi przygotowane wyprawki szkolne

Bp Nitkiewicz błogosławi przygotowane wyprawki szkolne

W ubiegłym tygodniu pokazywaliśmy logistyczne przygotowania akcji „Tornister pełen uśmiechu”. Biskup Krzysztof Nitkiewicz wraz z sandomierską młodzieżą, klerykami, siostrami zakonnymi i pracownikami sandomierskiej Caritas pakowali uczniom tornistry. 30 sierpnia nastąpił diecezjalny finał akcji mającej na celu wspieranie dzieci mających rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. Caritas Diecezji Sandomierskiej wraz z parafiami oraz wieloma dobroczyńcami przygotowała blisko 400 wyprawek szkolnych dla najbardziej potrzebujących dzieci. Celem akcji jest wsparcie uczniów przez zakup plecaków i skompletowanie dla nich wyprawki szkolnej. – Poprzez tę akcję pragniemy wspomóc rodziny, a szczególnie dzieci, w przygotowaniu na nowy rok szkolny. Poprosiliśmy księży, katechetów i dyrektorów szkół, aby pomogli w dotarciu do takich rodzin i zakwalifikowaniu dzieci, które takiej pomocy potrzebują. Następnie rozpoczęliśmy gromadzenie przyborów potrzebnych na konkretnym etapie szkolnym. W tym roku do akcji dołączyły 33 parafie, które zgłosiły potrzebę wsparcia dzieci w przybory szkolne. Wspólnie przygotowaliśmy blisko czterysta wyprawek szkolnych – poinformował ks. Bogusław Pitucha, dyrektor diecezjalnej Caritas. Obok parafii chęć skorzystania ze wsparcia w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów” zgłosiła Niepubliczna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Nasz Dom” w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Z pośród parafii największa liczba dzieci została zakwalifikowana z Raniżowa, Spie, Janowa Lubelskiego (obydwie parafie), Tarnobrzega z parafii Miłosierdzia Bożego i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do Caritas wpłynęły także pojedyncze podania od osób indywidualnych.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję