Reklama

Niedziela Świdnicka

„Gaude Mater Polonia” – w świdnickiej katedrze

Wydział Programów Katolickich i Patriotycznych PSE „Polest” oraz świdnicka parafia katedralna od kilku lat organizują w tej świątyni zawsze 15 sierpnia w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i kolejnej rocznicy Cudu nad Wisłą – Bitwy Warszawskiej okolicznościowe misteria słowno-muzyczne przypominające wydarzenia z różnych okresów historycznych naszego kraju. Tak też było i w tym roku.

Tym razem przed licznie przybyłymi parafianami i przedstawicielami innych świdnickich wspólnot zaprezentował się w programie pt. „Gaude Mater Polonia” znany polski zespół gospelowy „Spirituals Singers Band”. Słuchano niezwykłych głosów solistów: Alicji Wiłkowskiej, Marty Raczak-Idczak, Aleksandry Sozańskiej, Marka Dygdały, Piotra Hajduka. Wśród nich zabrakło niestety założyciela i lidera zespołu Włodka Szomańskiego, który zginął w tragicznym wypadku samochodowym 1 maja br. w drodze na kolejny koncert do Siedlec, oraz ciężko poszkodowanego w tej katastrofie Artura Stężały. Wystąpiła za to gościnnie córka Włodka Olga, a całość pięknie poprowadziła jego małżonka Elżbieta.

Publiczność nie tylko gorąco oklaskiwała, ale sama razem ze spiritualsami śpiewała m.in. „Bogurodzicę”, „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „My, Pierwsza Brygada”, „Pałacyk Michla” czy też pieśni z Powstania Warszawskiego. Właśnie na te ostatnie zwrócił szczególną uwagę podczas wystąpienia na zakończenie koncertu jego patron honorowy biskup świdnicki Ignacy Dec.– Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, miałem zaledwie pięć dni, bo urodziłem się 27 lipca 1944 r. – Był to wielki zryw naszego narodu, wołanie o wolność stolicy i całego kraju. Wspominamy dzisiaj, także w powstańczych pieśniach, bohaterów, którzy wydeptali nam drogę do wolności – akcentował bp Dec. Dodał w tym kontekście, że mamy dzisiaj wolność, ale wiemy, że to jest dar, który można utracić. Dlatego trzeba o nią zawsze walczyć i modlić się.

Reklama

– Nie było piosenki „Przyjedź, mamo, na przysięgę”, ale z tego grona jestem jednym z nielicznych wojaków. Byłem jako kleryk dwa lata w wojsku. Chcieli mnie zawrócić z drogi do kapłaństwa – wspominał ten okres swojego życia Ordynariusz Świdnicki. Zwracając się do członków zespołu, Ksiądz Biskup życzył im, by swoim talentem stale ubogacali wspólnoty parafialne w całym kraju i oczywiście w diecezji świdnickiej. – Teraz wam i wszystkim uczestnikom tego koncertu udzielę pasterskiego błogosławieństwa, a wy potem jeszcze „zabisujecie”– powiedział Pasterz Kościoła Świdnickiego.

– Chcieliśmy „na bis” zaśpiewać utwór „Gdy piosenka szła do wojska”, skoro jednak Ksiądz Biskup niezbyt dobrze wspomina swój pobyt w wojsku, to wykonamy ponownie „Pałacyk Michla”, ale Ksiądz Biskup uczyni to razem z nami – zadecydowała Ela Szomańska. I tak też się stało!

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyka ze zbiorów jasnogórskich na inaugurację Festiwalu „Gaude Mater”

[ TEMATY ]

Gaude Mater

Ks. Mariusz Frukacz

Występ zespołu muzyki dawnej La Tempesta pod batutą Jakuba Burzyńskiego, który w Bazylice Jasnogórskiej zaprezentował muzykę ze zbiorów jasnogórskich zainaugurował 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbywa się w Częstochowie w dniach 1-7 maja.

Podczas koncertu obecni byli m. in. abp senior Stanisław Nowak, paulini: o. Sebastian Matecki, o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych, przedstawiciele władz samorządowych z zastępcą prezydenta Częstochowy Ryszardem Stefaniakiem, ludzie kultury, mediów, parlamentarzyści.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję