Reklama

Wiara

Wypłynąć na głębię

Naszą kulturę cechuje powierzchowność. Z tej powierzchowności rodzą się małe niezrozumienia, a nieraz wielkie dramaty. Aby ich uniknąć, trzeba wypłynąć na głębię

Teoretycy komunikacji interpersonalnej mówią, że przy pierwszym spotkaniu między dwiema osobami najbardziej liczy się pierwszych kilka sekund. To wtedy decyduje się, czy kogoś polubimy, czy nie, czy zapałamy sympatią, czy będziemy czuli antypatię. Tyle że przez pięć sekund z całą pewnością nie poznamy człowieka, a nasza opinia o nim będzie z dużym prawdopodobieństwem niesprawiedliwa. Piszę o tym, aby przekonać, że żyjemy w kulturze – i to w wielu wymiarach – powierzchowności. Nie chce się nam, z różnych powodów, wypłynąć na głębię. I można by na to machnąć ręką, przejść obok tego obojętnie, gdyby czasem ta powierzchowność nie decydowała o życiu lub o śmierci, o wojnie lub o pokoju, o miłości albo o pogardzie. Paradoksem jest, że w naszych czasach, choć nie tylko, o tym, co istotne, decydować może często to, co mało albo wcale nieistotne, dostrzegalne właśnie w tych kilku sekundach. O dramatach, które może powodować taki mechanizm, świadczy choćby sytuacja w Nigrze, w którym spokojni dotąd sąsiedzi – muzułmanie zemścili się na chrześcijanach, burząc ich kościoły za to tylko, że karykatury Mahometa ukazały się w piśmie wydawanym w Europie, w piśmie, które z chrześcijaństwem nie tyle nie ma nic wspólnego, ile jest mu otwarcie – podobnie jak i każdej innej religii – wrogie.

Zachęta naszego Papieża

To z powyższych powodów aktualna staje się dziś zachęta Jana Pawła II, aby wypłynąć na głębię. Zdaję sobie sprawę, że Czytelnicy „Niedzieli” należą do tych osób – choćby dlatego, że sięgają po nasz tygodnik – które to hasło starają się realizować. My z kolei, jako redaktorzy pisma, staramy się właśnie na tę ewangeliczną głębię prowadzić, aby wiara pogłębiała się dzięki zawartym na stronach „Niedzieli” treściom. Pozostaje jednak pytanie: Jaką postawę przybrać wobec tej kultury powierzchowności, która często pociąga za sobą nieszczęścia, dramaty, a nawet pełne cierpienia tragedie?

Konkretny czyn

Nie godzić się z nią – to oczywiste. Samemu iść coraz głębiej na ewangeliczne wody – bezsprzecznie tak. To jednak ciągle za mało. Trzeba na głębię pociągać innych. Na pewno będą się lękali. Pewnie niejeden raz stawią opór. Oczywiście, że nie będą potulni jak baranki. Wiem, że te słowa są trochę ogólne. Co zatem można zrobić konkretnie? Ponieważ prawdą jest, że koszula jest zawsze bliższa ciału, to powiem, że takim działaniem może być zachęcenie do kupna albo przekazanie komuś przeczytanej już „Niedzieli”. A nuż ten ktoś po przeczytaniu naszego tygodnika porzuci kulturę powierzchowności, aby wypłynąć na głębię...

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Eucharystia tematem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Eucharystia

Bożena Sztajner/Niedziela

Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, przeżywanej i świętowanej, która jest źródłem misji - będzie poświęcony nowy trzyletni program duszpasterski Kościoła w Polsce, na lata 2019-2022 – poinformował KAI Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Ogólnego KEP, Abp Wiktor Skworc. W czasie posiedzenia Komisji dyskutowano w Warszawie nad kształtem nowego programu.

Pierwszy dzień obrad dwudniowego zjazdu zwieńczyła msza św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze. Duchowni zapoznali się również ze specyfiką duszpasterstwa w diecezji warszawsko-praskiej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję