Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Alternatywa dla Internetu i telewizji – „Ferie u Franków”

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2015, str. 4

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzi

dzieci

ferie

Archwium Fraterni w Harmężach

„Ferie u Franków” pozwalają młodym ludziom oderwać się od telewizji i spędzić miło czas

„Ferie u Franków” pozwalają młodym ludziom
oderwać się od telewizji i spędzić miło czas

Część dzieci z naszej diecezji ma już ferie za sobą, a część dopiero zaczyna. Tak jest chociażby w powiecie oświęcimskim, który należy do województwa małopolskiego. Tam ferie przypadają 16-27 lutego. Franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach chcieli umilić najmłodszym ten czas w duchu chrześcijańskim i zorganizowali po raz drugi „Ferie u Franków”.

– Właściwie pomysłodawcą i organizatorką akcji jest jedna z parafianek, Karolina Fornol wraz ze wspólnotą Fraternia, działającą od ponad 2 lat przy Centrum św. Maksymiliana. W organizacji przedsięwzięcia wspiera nas Klasztor Franciszkanów w Harmężach, pani sołtys Harmęż oraz prywatni sponsorzy – mówi o. Arkadiusz Bąk OFMConv, który aktywnie włącza się w organizację zimowego wypoczynku dla dzieci.

Pierwsze „Ferie u Franków” zorganizowano rok temu. – Ferie były przygotowane dla dwóch grup wiekowych, w godzinach dopołudniowych dla dzieci, a w popołudniowych dla młodzieży. Grupa dziecięca liczyła 15 osób, grupa młodzieżowa ok. 10 osób. Motywem przewodnim była postać Kubusia Puchatka i jego przyjaciół. Każdego dnia pochylaliśmy się nad inną postacią, ucząc się od niej, jak należy postępować. I tak np. od Prosiaczka dowiedzieliśmy się, że strach ma tylko wielkie oczy, a od Kłapouchego, że świat może być „różowy” mimo iż czasem bywa trudno. Od Tygryska natomiast, że nie jesteśmy samotną wyspą, że nasze czyny i słowa mogą kogoś zranić – wspomina o. Arkadiusz Bąk OFMConv. Dla dzieci przygotowano wówczas zajęcia plastyczne, muzyczno-ruchowe czy sportowe. Dzieci czytały z podziałem na role fragment książki, który pasował tematycznie do wszystkich form aktywności. Oprócz tego odbył się pokaz służby strażackiej OSP Harmęże.

Jak podkreśla o. Arkadiusz celem pierwszych ferii było umożliwienie mieszkańcom korzystania z zaplecza, jakie posiada Centrum. A choć ferie były dla mieszkańców Harmęż, to skorzystało z nich również kilkoro dzieci z sąsiednich miejscowości. Franciszkanie chcieli również zapewnić dzieciom i młodzieży ciekawą formę spędzania czasu wolnego, jako alternatywę dla telewizji i Internetu.

Reklama

– W tegorocznych feriach postanowiliśmy zrobić następny krok w naszym długofalowym programie. Nadszedł czas, aby „sadzić drzewa”. Dlatego przygotowaliśmy dla dzieci konkretną ofertę. Poprzez różne formy: dramy, zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe, a także Adorację Najświętszego Sakramentu, pragniemy coraz bardziej pogłębiać ich relację z Bogiem, oczywiście z uwzględnieniem możliwości umysłu dziecka. Ponieważ w tym roku w pierwszym tygodniu ferii przypada Środa Popielcowa, postanowiliśmy ułożyć program w taki sposób, aby wprowadzić uczniów w bardziej świadome przeżywanie Wielkiego Postu. Pomocą w osiągnięciu tego założenia będą przypowieści ewangeliczne – na każdy dzień inna. Np. w czwartek będziemy zgłębiać przypowieść o tym, że powinniśmy pomagać innym (na podstawie Przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie). By to zadanie ułatwić, zaprosiliśmy Służbę Maltańską, która poprzez warsztaty praktyczne pokaże nam, jak udzielać pomocy drugiemu w konkretnej sytuacji, a nawet w zagrożeniu życia. W piątek teatr Kikimora z Krakowa wystawi sztukę o „Synu marnotrawnym”, a po niej miejscowa młodzież da możliwość dzieciom przeżyć „powrót do Ojca” w przygotowanym nabożeństwie – przybliża program o. Arkadiusz Bąk. Spotkania będą odbywać się od 16 do 20 stycznia.

„Ferie u Franków” to nie jedyna inicjatywa przy Centrum św. Maksymiliana skierowana do młodych ludzi. Franciszkanie organizują również spotkania modlitewne, o czym dopowiada o. Arkadiusz: – W każdy 2. piątek miesiąca odbywa się Adoracja Najświętszego Sakramentu dla członków wspólnot, młodzieży z parafii, jak i okolicznych miejscowości. Z miesiąca na miesiąc liczba uczestników powoli się zwiększa, co bardzo nas cieszy, gdyż otwiera nas i przygotowuje do służby w szerszym zakresie i wymiarze. Ponadto jeździmy na spotkania w ramach Światowych Dni Młodzieży organizowane w Oświęcimiu i Bielsku-Białej. Podczas trwania ŚDM także Centrum św. Maksymiliana ma stanowić bazę noclegową młodzieży z kręgów franciszkańskich.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klasztorne rekolekcje z postem Daniela

Niedziela świdnicka 36/2017, str. 1

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archiwum klasztoru i ośrodka rekolekcyjnego

Klasztor „Chrystusa Króla” w Polanicy-Zdroju

Klasztor „Chrystusa Króla” w Polanicy-Zdroju

Centrum rekolekcyjne w klasztorze „Chrystusa Króla” – Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza w Polanicy-Zdroju – Sokołówce zaprasza na dziesięciodniowe „Rekolekcje z postem Daniela”, które odbędą się od czwartku 21 września do niedzieli 1 października 2017 r.

Ojcowie Sercanie Biali zapraszają na spotkanie z Bogiem Żywym, który uwalnia, uzdrawia i ma moc przemiany życia każdego człowieka. Rekolekcje to czas łaski, czas spotkania z miłosiernym Ojcem, czas doświadczenia Bożej miłości i szansa przyjęcia nowego życia w Chrystusie. Albowiem „pięknie jest zatrzymać się z Nim i jak umiłowany uczeń oprzeć głowę na Jego piersi (por. J 13,25), poczuć dotknięcie nieskończoną miłością Jego Serca. Jeżeli chrześcijaństwo ma się wyróżniać w naszych czasach przede wszystkim «sztuką modlitwy», jak nie odczuwać odnowionej potrzeby dłuższego zatrzymania się przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie na duchowej rozmowie, na cichej adoracji w postawie pełnej miłości? Ileż to razy, moi drodzy Bracia i Siostry, przeżywałem to doświadczenie i otrzymałem dzięki niemu siłę, pociechę i wsparcie!” (Jan Paweł II, „Ecclesia de Eucharystia”, 62).

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję