Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Sesja Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Szczecinie

„Wiara w sytuacji globalizmu. 1050 lat od Chrztu Polski” – pod takim hasłem odbyło się 14 listopada pierwsze z trzech zaplanowanych w roku akademickim 2015/16 spotkań Polskiego Towarzystwa Teologicznego w sekcji szczecińskiej

Przewodniczący PTT ks. prof. dr hab. Andrzej Offmański, otwierając debatę, zaznaczył, że „Teologia jako nauka o Bogu i człowieku jawi się jako teologia życia”, a pochylając się nad zagadnieniem Chrztu Polski, „pragniemy, by wspomnienie historycznego wydarzenia o fundamentalnym znaczeniu dla chrześcijaństwa i państwowości na naszej ziemi, jakim było przyjęcie chrztu przez naszych pierwszych władców przyczyniło się do odnowienia i umocnienia naszej wiary”. Rok 2016 będzie zatem szczególnym czasem łaski, gdyż w jego trakcie dziękować będziemy Bogu za dar wiary otrzymany przez naszych przodków. Ks. prof. Offmański wręczył dyplomy przynależności do PTT nowym członkom i powitał prelegentów: ks. prof. dr. hab. Grzegorza Wejmana i ks. dr. Romana Misiaka.

W pierwszym przedłożeniu ks. prof. US Wejman przedstawił szczegółowo sytuację, jak przeżywano chrzest na Pomorzu, ukazał początki chrześcijaństwa państwa Mieszka I. Wskazywał na wielkość wydarzenia chrztu Polski, od którego datuje się początek państwa polskiego i proces chrystianizacji jego ludności (14 kwietnia 966 r.) przez osobisty chrzest Mieszka I (akt ten zapoczątkował proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i włączył do rodziny chrześcijańskich narodów Europy), powstania pierwszej polskiej metropolii i opiece Bożej nad polskim narodem.

Reklama

Ks. dr Misiak próbował ukazać religijność katolików w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w perspektywie współczesności. Postępowanie badawcze zawarł w trzech punktach: 1. Kościół w świadomości mieszkańców archidiecezji, 2. Obraz dominicantes i comunicantes (1980-2013), 3. Religijność wybranych regionów Polski (Szczecin– Lublin). Sytuacja Kościoła rzymskokatolickiego w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (największego pod względem liczby wyznawców) jawi się w miarę optymistycznie choć zależeć będzie – zdaniem prelegenta – od wychowania religijnego w domu rodzinnym, wspólnot religijnych, katechezy, zaangażowania pastoralnego Kościoła.

Dyskusję prowadził ks. dr J. M. Mazur, który podzielił się przeżywanymi obchodami milenijnymi i wskazał na potrzebę przypomnienia ich znaczenia w obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Szczecińska debata Polskiego Towarzystwa Teologicznego wpisuje się w przygotowania świętowania Jubileuszu Chrztu Polski w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Centralne wydarzenia odbędą się w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu z udziałem Konferencji Episkopatu Polski oraz władz państwowych. Ważnym momentem będzie świętowanie jubileuszu we wspólnotach parafialnych. Będzie to miało miejsce w Triduum Paschalnym, w Wigilię Paschalną, kiedy to wraz z całym Kościołem odnawiamy przymierze chrzcielne. Koniecznym uzupełnieniem jubileuszu będzie także narodowa pielgrzymka do Rzymu, do grobów Apostołów, zaplanowana na październik 2016 r.

Kolejne spotkania Polskiego Towarzystwa Teologicznego sekcji szczecińskiej zaplanowane są na 27 lutego 2016 r. – „Małżeństwo i rodzina po Synodzie Biskupów w Rzymie” oraz 14 maja – „Utrata wrażliwości sumienia a grzech współczesnego świata”.

2015-12-03 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączyć, aby się dzielić – Akademia Dziennikarstwa rusza w Szczecinie

[ TEMATY ]

Szczecin

Wiktor Stankiewicz

Młodzieżowa Akademia Dziennikarstwa rozpoczęła działalność w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Inauguracja odbyła się 18 czerwca w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Była ona wyjątkowym wydarzeniem dla osób interesujących się dziennikarstwem, bądź dla tych, którzy chcieli poznać zawód dziennikarza.

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, które wraz z Biurem Prasowym KEP było organizatorem wydarzenia, zaprosiło do prowadzenia warsztatów redaktor Annę Świtalską, dziennikarkę redakcji katolickiej TVP w Szczecinie oraz szczecińskiego oddziału Radia Plus. Obecny był także ks. Zbigniew Kucharski - asystent generalny KSM, oraz ks. dr Piotr Donarski - dyrektor Radia Plus Szczecin. Z uczestnikami warsztatów odbył również wideokonferencję Rzecznik Prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję