Reklama

Niedziela Rzeszowska

Media katolickie w diecezji

Niedziela rzeszowska 4/2016, str. 1

[ TEMATY ]

media

Ks. Tomasz Nowak

Jak dotrzeć z Ewangelią do tych, którzy nie chodzą do kościoła? Młody ksiądz Franciszek Salezy już w XVI wieku co tydzień drukował swoje kazania dla protestanckich mieszkańców francuskiego Thonon. Gońcy roznosili je po domach i wieszali na płotach. Nie tylko z tego powodu Salezy został patronem dziennikarzy i redaktorów prasy katolickiej. 24 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka, wraca pytanie: W jaki sposób wykorzystywać nowe techniki do głoszenia Ewangelii?

Komunikacja i miłosierdzie

Sam Franciszek Salezy miał wielkie obawy przed wykorzystaniem druku. Obawiał się, że jego słowa bez wsparcia gestu, modulacji głosu i mimiki nie osiągną oczekiwanych rezultatów. Okazało się, że obawy były niepotrzebne. Miał wielki talent pisarski. Potrafił o trudnych tematach teologicznych pisać w sposób obrazowy, dosadny i przejrzysty. Jest autorem dzieł uznawanych za wybitne, m.in. „Kontrowersji” oraz „Traktatu o miłości Bożej”. Działalność Franciszka, nazywanego Doktorem Miłości, znakomicie koresponduje z hasłem tegorocznego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Papież Franciszek, nawiązując do Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, wybrał słowa: „Komunikacja i miłosierdzie”. W dniu wspomnienia św. Franciszka Ojciec Święty ogłosi orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będzie obchodzony w trzecią niedzielę września.

Kościół w sieci

Reklama

W dobie zamykania papierowych wydań nawet znanych tytułów prasowych, coraz więcej wiadomości można znaleźć w sieci internetowej. Przyglądając się wykorzystaniu nowych technik medialnych w diecezji rzeszowskiej, można być umiarkowanym optymistą. Od blisko roku istnieje zupełnie nowa strona internetowa diecezji rzeszowskiej (www.diecezja.rzeszow.pl). Od września 2015 r. diecezja jest obecna na popularnym portalu społecznościowym (www.facebook.com/diecezjarzeszowska). Swoje strony internetowe posiada większość diecezjalnych instytucji, stowarzyszeń i ruchów. Popularne niegdyś gazetki parafialne coraz częściej są zastępowane przez strony internetowe. Ze względu na ogromne możliwości, jakie daje Internet, maksymalne ich wykorzystanie wydaje się wykraczać poza granice wyobraźni. Warto jednać pamiętać, że to tylko środek, medium, które, podobnie jak prasa, radio i telewizja, wymaga ogromnej ludzkiej pracy. Nikt jeszcze nie opracował programu, który samodzielnie wypełni wirtualne strony w sposób twórczy i ciekawy.

Via i „Niedziela”

Nadal znaczącą rolę pełnią tradycyjne środki przekazu. Do głównych diecezjalnych mediów należy obecnie Katolickie Radio Via. Z zasięgiem wykraczającym poza granice diecezji rzeszowskiej jest słuchane przez kilkadziesiąt tysięcy odbiorów. Spory zasięg terytorialny ma również Telewizja Rzeszów, jednak programy Redakcji Katolickiej stanowią tylko niewielką część jej działalności. We wspomnienie św. Franciszka Salezego należy szczególnie zwrócić uwagę na „Niedzielę Rzeszowską”, gdyż w sensie ścisłym francuski duchowny jest patronem dziennikarzy prasowych. Co tydzień do każdej z 243 parafii diecezji rzeszowskiej trafia od kilku do kilkudziesięciu egzemplarzy tygodnika. Osobną grupę tytułów stanowi kwartalnik diecezji rzeszowskiej „Zwiastowanie” i rocznik naukowy „Resovia Sacra”.

Jakimi treściami wypełnić czas antenowy i łamy prasowe? Temat „Komunikacja i miłosierdzie” przypomina, że środki przekazu powinny służyć wzajemnemu zrozumieniu i pojednaniu. W czasach, gdy często media są miejscem eksponowania konfliktów, papież Franciszek chce skupić naszą uwagę na mocy słów, które budują pokój i jedność. Niezależnie od tematu podstawą zawsze będzie prawda.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękujemy!

Niedziela wrocławska 37/2018, str. I

[ TEMATY ]

media

Krzysztof Pieszko

Zespół „Niedzieli Wrocławskiej”: Agata Iwanek, Agnieszka Bugała i Anna Majowicz

Zespół „Niedzieli Wrocławskiej”: Agata Iwanek, Agnieszka Bugała i Anna Majowicz

Każdej niedzieli po Mszy św. z ciekawością przyglądam się tym miejscom w kościołach, w których prasa katolicka czeka na swojego Czytelnika. Patrzę na półki, stoliki w przedsionkach świątyń, widzę ministrantów ze stosem gazet przygarniętych do białej komży. Z podziwem słucham proboszczów, którzy namawiają, zachęcają i proszą o kupno i czytanie. Długa jest lista osób, która wkłada swój trud i pracę w to, aby gazeta znalazła się w rękach Czytelników. Jaka to droga?

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję