Reklama

Komentarz

Papież liczy na Polaków

Niedziela Ogólnopolska 16/2016, str. 13

Kościół w Polsce zawsze utrzymywał szczególną więź z narodem, ciesząc się z cieszącymi i płacząc z płaczącymi – napisał papież Franciszek do kard. Pietro Parolina, mianując go swoim legatem na obchody 1050-lecia chrztu Polski. Ojciec Święty podkreślił także, iż w trudnych czasach wojen, powstań i zesłań właśnie biskupi, kapłani i osoby konsekrowane cierpieli wraz z narodem polskim, pocieszając braci i siostry.

Papież wskazał powód tej więzi, jaka istnieje między Kościołem i narodem – Chrzest Polski w 966 r., oznaczający także początek Państwa Polskiego. Dlatego rocznicę chrztu obchodzą w Polsce nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy Polacy – podkreślił Ojciec Święty.

Reklama

W liście papieskim zostali wymienieni św. Wojciech oraz św. Stanisław, którzy nie tylko dali przykład wierności Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła, ale także przyczynili się do szerzenia kultury w Polsce. Ponadto są wspomniani polscy święci, których życie i nauczanie najbardziej wpływa do dziś na życie katolików na całym świecie, a są nimi: św. Maksymilian Kolbe, św. Siostra Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II. Ojciec Święty Franciszek zachęcił duchownych, aby przypominali ich przykład wszystkim ludziom dobrej woli.

Papież zapewnił abp. Stanisława Gądeckiego jako Przewodniczącego Episkopatu Polski, iż duchowo będzie uczestniczył w uroczystościach 1050-lecia Chrztu Polski, obchodzonych w Gnieźnie i w Poznaniu w dniach 14-16 kwietnia br. Ojciec Święty udzielił swego błogosławieństwa wszystkim uczestnikom uroczystości jubileuszowych.

Podsumowując list papieski, trzeba zauważyć, jak bardzo Ojciec Święty liczy na Polaków, którzy mają jeszcze wiele do zaoferowania Europie i światu.

2016-04-13 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Ozorków: 100 lat Sióstr Urszulanek

2021-09-17 09:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża w Ozorkowie obyła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję