Reklama

Jasna Góra ma nowy wideoprzewodnik

W Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze 7 kwietnia odbyła się prezentacja książki i filmu pod wspólnym tytułem „Jasna Góra. Sanktuarium Narodu”. Książka ukazała się w wersji językowej polskiej i angielskiej, natomiast film można oglądać w wersji polskiej, angielskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, węgierskiej, włoskiej, francuskiej i rosyjskiej.

Premierową projekcję poprzedziła konferencja prasowa z udziałem paulinów: o. Mariana Waligóry – przeora klasztoru oraz współautorów tekstów – o. Roberta Jasiulewicza i o. Stanisława Rudzińskiego. O pracy nad filmem oraz o jego przesłaniu mówili również Wojciech Jędrzejewski – producent wykonawczy i scenarzysta oraz Wojciech Królikowski – reżyser.

Reklama

– Film DVD to wideoprzewodnik, który pozwoli pielgrzymom z Polski i całego świata zatrzymać się i wejść w duchowość narodowego sanktuarium, jakim jest Jasna Góra, będzie zarazem przypominać pobyt na tym świętym miejscu – powiedział Ojciec Przeor. – Pomysł długo nosiłem w sercu, dobrą okazją do jego realizacji stały się zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Tym wydawnictwem chcieliśmy także uczcić 1050. rocznicę Chrztu Polski i wizytę Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie i na Jasnej Górze.

Film wprowadza pielgrzymów w historię Jasnej Góry – sanktuarium odwiedzanego co roku przez kilka milionów pątników i turystów ze wszystkich kontynentów. Przedstawia również, w oparciu o najnowsze badania, historię Cudownego Obrazu Matki Bożej. Na filmie zobaczymy miejsca dostępne dla pielgrzymów, takie jak: zakrystia, Skarbiec, Muzeum 600-lecia, Arsenał, bastion św. Rocha, Sala Rycerska, Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach, a także udostępniane tylko wyjątkowo, jak Stara Biblioteka i refektarz. Szczególnym miejscem jest Kaplica Pamięci Narodu, gdzie znajdują się urny z ziemią z miejsc walki o wolną Polskę, z miejsc zesłania i obozów śmierci. Autorzy pieczołowicie prezentują detale dzieł sztuki oraz wota pozostawione przez pielgrzymów, podkreślając, że za każdym z tych przedmiotów kryje się konkretny człowiek, który przybył tutaj ze swoją modlitwą i nadzieją.

Wojciech Jędrzejewski wspominał, że realizacja filmu nie była łatwa i przekroczyła zaplanowane ramy czasowe, ponieważ w trakcie pracy pojawiało się coraz więcej materiałów, coraz bardziej interesujących i wciągających, które trudno było zmieścić w 70-minutowym filmie. Natomiast Wojciech Królikowski zaznaczył, że trudno byłoby sobie wyobrazić pracę ekipy realizatorów bez merytorycznej opieki i pomocy o. Roberta Jasiulewicza, o. Stanisława Rudzińskiego oraz o. Nikodema Kilnara, który przygotował niezwykłą oprawę muzyczną filmu w oparciu o bogate zbiory muzyczne klasztoru. Zdjęcia do filmu wykonał Jan Zub.

O. Stanisław Rudziński przypomniał, że nieocenioną pomocą przy pracy nad książką i filmem był dorobek zmarłej w 2015 r. Zofii Rozanow, która była wybitnym historykiem sztuki i całe niemal życie zawodowe poświęciła inwentaryzowaniu i popularyzowaniu zbiorów sztuki na Jasnej Górze. Zwrócił również uwagę, że nad wejściem do bazyliki znajduje się cytat z Księgi Psalmów w wersji łacińskiej, który w tłumaczeniu brzmi: „Domowi Twojemu, Panie, przystoi świętość”. Innym kluczowym dla treści filmu cytatem są słowa Jana Pawła II, który nazwał Jasną Górę ołtarzem i konfesjonałem narodu.

2016-04-13 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję