Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dziedzictwo naszych ojców

Niedziela bielsko-żywiecka 16/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

Monika Jaworska

Józef Szczepańczyk

Józef Szczepańczyk

Gdy w Polsce przypadły obchody jubileuszowe 1000-lecia Chrztu Polski w 1966 r., Józef Szczepańczyk miał 8 lat. Chodził do 2 klasy szkoły podstawowej. Kościół przeżywał wówczas Milenium Chrztu Polski, którego centralne obchody jubileuszowe odbyły się 14-16 kwietnia 1966 r. w Gnieźnie z udziałem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Tymczasem władze państwowe świętowały jubileusz Tysiąclecia Państwa Polskiego, próbując zagłuszyć kościelne obchody, zwłaszcza w ramach tzw. walki o rząd dusz. Wtedy niewiele osób miało w swoim domu telewizor. Ale wujek młodego Józefa posiadał takowy telewizor. Tak się złożyło, że chłopiec był u wujka w czasie, gdy trwała transmisja z defilady w Warszawie. Chłopiec oglądał z zainteresowaniem tę defiladę, choć jako dziecko jeszcze nie do końca rozumiał, o co w tym wszystkim chodziło...

– Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że jest coś takiego jak komuna, że to, co ja widzę jako piękne, może być nie do końca dobre. Pamiętam tę defiladę w Warszawie, którą miałem okazję zobaczyć w telewizorze u wujka. Ale przyznam, że mimo to, iż moja rodzina była bardzo religijna, nie kojarzę uroczystości kościelnych odbywających się przy okazji 1000-lecia Chrztu Polski. Po prostu wtedy ich w telewizji nie pokazywano. Mogliśmy obejrzeć jedynie ten wymiar świecki. Z tego, co się później dowiedziałem, władze komunistyczne robiły wszystko, aby nadać tej uroczystości świecki charakter. Zależało im, żeby ludzie zapomnieli, że chrzest ma inny wymiar niż polityczny, mimo iż miał konsekwencje polityczne – wspomina Józef Szczepańczyk.

Reklama

Zarówno Kościół, jak i komunistyczne władze państwowe przygotowywały się kilka lat do centralnych obchodów jubileuszu, Kościół m.in. przez Wielką Nowennę, odprawianą w latach 1957-1966. A państwo przez państwowe obchody tysiąclecia polskiej suwerenności państwowej i kultury polskiej w latach 1960-1966, realizując przy tym program oświatowy „Tysiąc szkół na 1000-lecie”.

„Tysiąclatki” spełniły swoją rolę

Otwarcie „tysiąclatki” szczególnie zapadło w pamięci młodego wówczas chłopca. – Na mnie, jako na dziecku z 2 klasy podstawówki, te świeckie uroczystości zrobiły wówczas niesamowite wrażenie. Wtedy zupełnie tego nie kojarzyłem, że uroczystości państwowe mają na celu przyćmienie wartości religijnych. Ale dziecko zawsze patrzy na świat inaczej. Najbardziej utkwiło mi w pamięci otwarcie szkoły nr 4 w Pszczynie na małym osiedlu domków jednorodzinnych – czyli jednej z wielu „tysiąclatek”, jakie wtedy zbudowano. Przyznaję, że wszyscyśmy to wtedy przeżywali. A dlaczego? Dlatego, że ta szkoła miała basen, co na tamtym terenie było ewenementem – opowiada Józef Szczepańczyk, obecnie emerytowany dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej.

Właściwie całe życie był związany ze szkolnictwem, pracując jako nauczyciel historii, potem jako dyrektor w szkole, aż wreszcie jako dyrektor w bielskim kuratorium. – Pamiętam, że tych „tysiąclatek” otwarto dużo, także na terenie tutejszej diecezji. Praktycznie w każdej gminie w diecezji bielsko-żywieckiej jest jakiś ślad tych „tysiąclatek”. One postawały często w czynie społecznym – ludzie uczestniczyli w budowach, zbierali pieniądze na te szkoły, na ich wyposażenie. Wtedy czuło się tę wspólnotę danej wsi, osiedla... To były czasy, kiedy mimo wszystko ludzie skupiali się wokół takich autorytetów jak parafia czy szkoła, która była zawsze wielką wartością. Podobnie ludzie budowali wodociągi, kanalizacje, drogi, oświetlenia – wszystko to w czynie społecznym – mówi p. Józef.

Reklama

Gdy pracował przez wiele lat w oświacie, często rozmawiał z nauczycielami o różnych problematycznych zagadnieniach związanych ze szkolnictwem, w tym również o „tysiąclatkach”. – Wtedy mówiło się, że z jednej strony szkoda, że nie były lepiej wybudowane, ale z drugiej strony – myślę, że jak na tamte czasy, one spełniły swoją rolę. To był czas dużego przyrostu dzieci, w wyniku czego szkoły były przepełnione. Nauczyciele pracowali na dwie zmiany, w niektórych szkołach nawet na trzy zmiany. A choć szkoły nie miały sal gimnastycznych i bogatego wyposażenia, to cieszył już sam fakt, że ludzie chcą normalności, chcą mieć normalną szkołę, gdzie dziecko będzie miało normalne warunki do nauki.

W Europie dzwoni się dzwonami

Od tamtych wydarzeń minęło 50 lat. I w Polsce obchodzony jest kolejny jubileusz –1050-lecie Chrztu Polski, którego centralne ogólnopolskie obchody odbywają się teraz, w dniach 14 do 16 kwietnia br. w Gnieźnie i Poznaniu. – W porównaniu z wydarzeniami sprzed 50 lat, widzimy że obecne obchody mają już wyraźnie wymiar religijny. To wraca do normalności. Cieszę się, że o Chrzcie Polski się mówi, że upamiętnia się to wydarzenie. Powinniśmy mówić o tym jeszcze więcej, dlatego że jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski to jest ten właściwy moment na refleksję. Trzeba zadać sobie pytanie, czy idziemy w dobrym kierunku? Czy dobrze robimy? Czy to jest to, czego oczekujesz Ty od życia, od wspólnoty i wspólnota od Ciebie? Myślę, że taka refleksja, połączona z wiarą, z Kościołem, jest bardzo ważna. Powinniśmy też zapytać siebie, czy aby nie burzymy fundamentu, na którym stoimy. Chrześcijaństwo to nasz europejski fundament. Kościół, mimo różnych zakrętów, zawsze był tym, który porządkował ten świat i to w stronę dobra. My, ludzie tych czasów, powinniśmy się zastanowić, czy i my czasem nie niszczymy tego dziedzictwa ojców? Nie da się budować domu bez fundamentu. Nie da się wychowywać dziecka bez wartości, obojętnie czy to dziecko jest w domu, rodzinie, w parafii czy w szkole – podkreśla Józef Szczepańczyk.

Zwraca również uwagę na kwestię szacunku do drugiego człowieka i jego religii. Zaznacza, że trzeba szanować to dziedzictwo ojców, jakim jest chrześcijaństwo, które Polska przyjęła wraz z chrztem Mieszka I: – Z momentem Chrztu Polski staliśmy się częścią jednej wielkiej rodziny. I tego się trzeba uczyć do dziś. Z tego trzeba wyciągać wnioski. Trzeba nam stale budować chrześcijańską wspólnotę, szukać w niej dobra, szukać to, co nas łączy, a osłabiać to, co dzieli, również w kontekście wydarzeń w dzisiejszym świecie i Europie. Tutaj jest Europa. A w Europie dzwoni się dzwonami – to jest nasz obyczaj i to jest dla nas święte! Nie wolno zakazywać dzwonić dzwonami, a zezwalać na to, żeby muezin wołał z minaretu, wzywając do modlitwy. Ci, którzy przyjeżdżają do nas, do Europy, także do Polski, powinni uszanować to, co nasze, co chrześcijańskie, albo wracać do siebie. Jesteśmy narodem chrześcijańskim, a choć data Chrztu Polski – 14 kwietnia 966 – jest datą symboliczną, to jednak cieszy fakt, że została kiedyś przyjęta i że o niej pamiętamy. Bo to jest właśnie to dziedzictwo naszych ojców...

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W ornacie wiary i albie nadziei. Jubileusz ks. kan. Alojzego Kani

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłaństwo

ks. Alojzy Kania

parafia Nawiedzenia NMP w Wieluniu

Zofia Białas

Ks. kan. Alojzy Kania (pierwszy z lewej)

Ks. kan. Alojzy Kania (pierwszy z lewej)

W kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu ks. kan. Alojzy Kania dziękował za 65 lat kapłaństwa.

Obok jubilata 18 grudnia przy ołtarzu stanęli proboszcz parafii ks. Jacek Zieliński i ks. senior Marian Stochniałek. W modlitwie uczestniczyły siostry antoninki i bernardynki, chór parafialny, Żywy Różaniec, młodzież, dzieci i wielu parafian.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję