Reklama

Niedziela Łódzka

Tak odchodzą wielcy rycerze

Niedziela łódzka 16/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

pogrzeb

Arkadiusz Woźniak

Gen. Aleksander Arkuszyński „Maj”

Gen. Aleksander Arkuszyński „Maj”

Dziś żegnamy rycerza bez skazy, wspaniałego człowieka, dowódcę, wielkiego patriotę, dla którego słowa: „Bóg – honor – Ojczyzna” były całym życiem – mówiła podczas uroczystości pogrzebowych gen. Aleksandra Arkuszyńskiego „Maja”, ppłk. Halina Kępińska-Bazylewicz „Kora” – w czasie II wojny światowej sanitariuszka i łączniczka Armii Krajowej Okręgu Łódź. Wybitny dowódca, niezłomny bohater, skromny i szlachetny człowiek, wzór do naśladowania, przyjaciel – tak określali gen. Arkuszyńskiego wszyscy, którzy w czasie ceremonii pogrzebowej zabierali głos. Jego przyjaciele i żołnierze: mjr Mirosław Kopa „Miron”, mjr Zbysław Raczkiewicz „Orzeł” i wspomniana już „Kora”, ale też ci, którzy gen. „Maja” poznali i spotkali wiele lat później: ks. Stanisław Bracha, proboszcz z Ksawerowa, dyrektor łódzkiego oddziału IPN Marek Drużka czy samorządowcy z Aleksandrowa i Żarnowa. W pogrzebie na łódzkim cmentarzu Doły uczestniczyło wiele osób: kombatantów, przedstawicieli organizacji strzeleckich i wojskowych, delegacje szkół i instytucji rządowych i samorządowych, wojsko. Uroczystości, która odbywała się w ceremoniale wojskowym, przewodniczył bp Marek Marczak. Listy kondolencyjne do rodziny skierowali: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki i bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Gen. Aleksander Arkuszyński „Maj” został pochowany w rodzinnym grobie. Towarzyszyła temu salwa honorowa.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jego droga królewska

Niedziela małopolska 34/2017, str. 3

[ TEMATY ]

pogrzeb

Piotr Bednarczyk

Dwa dni trwały w Krakowie uroczystości pogrzebowe po śmierci zmarłego nagle ks. dr Marka Leśniaka. 7 sierpnia nastąpiło pożegnanie kapłana w jego rodzinnej parafii – nowohuckiej Arce Pana, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Wypych z Chicago. Następnego dnia uczestnicy pogrzebu, w tym rodzina zmarłego, hierarchowie, przyjaciele i współpracownicy ze środowisk i organizacji, z którymi był związany ks. Marek, młodzież, krakowianie, zebrali się w bazylice św. Floriana.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję