Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jaworznicka Akademia Jazdy

Bp Grzegorz Kaszak poświęcił 5 kwietnia w Jaworznie nowo otwarty, pierwszy w województwie śląskim Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy, zwany też Akademią Jazdy. – Na naszych drogach zdarza się zbyt dużo wypadków, ludzkich dramatów i nieszczęść. Powodują one niszczenie skarbów, które pochodzą od Boga – zdrowia i życia ludzkiego, dlatego bardzo się cieszę, że w naszej diecezji powstał taki obiekt, który służył będzie trosce o ludzi, ich życie i zdrowie – zaznaczył Ksiądz Biskup

Niedziela sosnowiecka 16/2016, str. 6

[ TEMATY ]

ośrodek

Jarosław Ciszek

Powstanie jaworznickiego ośrodka wiąże się z nowymi przepisami, zgodnie z którymi obowiązkiem każdego świeżo upieczonego kierowcy będzie godzinne szkolenie praktyczne, które będzie odbywać się właśnie w tego typu miejscach. Nowe zasady będą obowiązywać kierowców, którzy uzyskają prawo jazdy po 1 stycznia 2017 r. Jaworznicka Grupa Cargo, która jest właścicielem ośrodka, to jedna z największych firm szkoleniowych w Polsce.

Cargo szkoli i promuje

Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy powstał na terenie siedziby Grupy Cargo. Grupa ta od ćwierćwiecza zajmuje się szkoleniem kierowców oraz promuje bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Prowadzi liczne akcje profilaktyczne służące poprawie sytuacji właścicieli pojazdów i pieszych. Teraz ma dodatkowe pole do popisu w kształceniu kierowców, zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych. Zwłaszcza, że ośrodek jest nowoczesny, dobrze wyposażony i można się wiele nauczyć i udoskonalić swoją jazdę za kółkiem. – Dzięki szkoleniom na płycie poślizgowej kierowcy będą mogli podnieść swoje umiejętności kierowania pojazdem oraz lepiej poznać swój samochód. Szkolenia pozwolą na pewniejsze prowadzenie pojazdu w niebezpiecznych warunkach, np. podczas złej pogody, gwałtownych hamowań i in. Będą też mogli wyrobić tzw. pamięć mięśniową, czyli odruchy, które automatycznie uruchamiają się w nietypowej sytuacji na drodze – mówi Jacek Skalny, wiceprezes Zarządu Grupy Cargo.

Dla świeżo upieczonych i zaawansowanych

Reklama

W ośrodku planowane są szkolenia kierowców zawodowych, a także posiadających uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Na płycie ośrodka znalazły się m.in.: prostokątna płyta poślizgowa z przeszkodami wodnymi, tor szkoleniowy z wzniesieniami i strefami nawadnianymi o długości ponad 800 m, tor ziemny z przeszkodami oraz pierścieniowa płyta poślizgowa, która służy do szkolenia prawidłowej techniki pokonywania zakrętów. Ważnymi elementami na nowym placu manewrowym ośrodka są tzw. strefy nawadniania, które mają imitować niekorzystne warunki na drodze. Powierzchnie te są wykonane ze specjalnej mieszanki betonu. Jezdnia jest cały czas mokra za sprawą zainstalowanych po bokach zraszaczy. Kierowca może się przekonać, jak to jest, gdy wpada się w poślizg i czym grozi nadmierna prędkość oraz brak odpowiednich umiejętności za kierownicą.

Po pierwsze bezpieczeństwo

– Nauka reakcji w trudnych sytuacjach właśnie na takim torze z pewnością przyda się kierowcom na drogach publicznych – zauważył obecny na uroczystości otwarcia ośrodka zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach Roman Rabsztyn. Wspomniał on także, że miniony tydzień to kolejny czarny okres na śląskich drogach, z wieloma wypadkami i ofiarami śmiertelnymi. To właśnie dowodzi potrzeby tego typu miejsc. – Bezpieczeństwo to rzecz najważniejsza. Tego typu obiekty to wspaniały sprzymierzeniec naszych działań. W wielu wypadkach to właśnie brak odpowiednich umiejętności kierowców przyczynia się do ludzkich tragedii. Wierzę, że takich ośrodków będzie powstawać więcej i doprowadzimy do sytuacji powszechnego szkolenia i doskonalenia techniki jazdy wśród naszych kierujących. To, że ktoś uzyskał raz prawo jazdy, nie znaczy, że jest świetnym kierowcą – zaznaczył Rabsztyn.

7 maja – dzień otwarty

Otwarciu Jaworznickiej Akademii Jazdy towarzyszyła konferencja merytoryczna pt. „Profilaktyka i edukacja na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym” adresowana do przedstawicieli służb mundurowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach. Tego dnia można też było zobaczyć nowatorskie sposoby nauki jazdy, jakim jest „jazda bokiem”. A 7 maja br. Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców naszego regionu. Grupa Cargo organizuje tego dnia zlot samochodów tuningowych, zabytkowych. Jak zapewniają organizatorzy, atrakcji dla uczestników z pewnością nie zabraknie.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z pomocą rodzinie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2018, str. IV

[ TEMATY ]

rodzina

pomoc

ośrodek

Archiwum Ośrodka

Przewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Dębnie Aneta Dobropolska i specjaliści

Przewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Dębnie Aneta Dobropolska i specjaliści

W Dębnie odbyła się inauguracja Ośrodka

Uroczystość rozpoczęła się 9 października 2018 r. Mszą św. w intencji osób posługujących w Ośrodku. Podczas homilii ks. prob. Henryk Łącki poruszył niezwykle istotny temat, jakim są współczesne zagrożenia małżeństwa i rodziny. Po Mszy św. w Oratorium przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie odbyło się spotkanie inauguracyjne. To wyjątkowe spotkanie uświetnili swoją obecnością kapłani: ks. Robert Szumowski – dziekan dekanatu Dębno i proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie oraz ks. Henryk Łącki – proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie, goście reprezentujący władze samorządowe: Piotr Downar – burmistrz Dębna i Paweł Chrobak – przewodniczący Rady Miejskiej w Dębnie oraz Krystyna Stankiewicz – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębnie. Ponadto w spotkaniu udział wzięli przedstawicieli dębnowskich stowarzyszeń, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie i w Dębnie oraz osoby zainteresowane działalnością Ośrodka. Inaugurację uwieczniła na zdjęciach Karolina Sielicka – kierownik redakcji „Merkuriusza Dębnowskiego”.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

KSM zaprasza do modlitwy różańcowej za kapłanów

2021-09-28 12:02

[ TEMATY ]

różaniec

KSM

kapłani

ksmacz/Facebook

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na swojej stronie na Facebooku do wspólnej modlitwy różańcowej za kapłanów w październiku. Inicjatywie towarzyszy hasztag #kapłan_love.

W podzięce i prośbie za kapłanów archidiecezji częstochowskiej codziennie modli się inna osoba. W SMS-ie osoba, która zgłosi chęć wzięcia udziału w modlitwie otrzyma rozważania różańcowe na dany dzień. Należy zgłosić się pod numer: 783 762 800, a dana osoba zostanie przyporządkowana do konkretnego dnia i otrzyma rozważania do danej tajemnicy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję