Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Międzywojewódzki Konkurs „1050 lat Chrześcijaństwa W Polsce”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 20/2016, str. 7

[ TEMATY ]

konkurs

Chrzest Polski

Joanna Ferens

O ikonie miłosierdzia opowiedział zebranym bp Marian Rojek

O ikonie miłosierdzia opowiedział
zebranym bp Marian Rojek

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego oraz z Wydziałem Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Zamościu, w związku z przypadającą w tym roku 1050. rocznicą Chrztu Polski, zorganizowało międzywojewódzki konkurs, w którym wzięli udział uczniowie z 57 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego i podkarpackiego.

Honorowi patroni i cel konkursu

Honorowy patronat nad konkursem objęli: bp Marian Rojek, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Mirosław Piotrowski, posłowie na Sejm RP: Genowefa Tokarska, Agata Borowiec, Piotr Olszówka, Sławomir Zawiślak, Lubelski Kurator Oświaty, Starosta Biłgorajski i Kierownik LSCDN w Zamościu Bogdan Leszczuk. Celem konkursu było uczczenie ważnej dla Polaków rocznicy, budowanie wrażliwości historycznej i religijnej, pogłębienie wiedzy o początkach chrześcijaństwa i państwa polskiego oraz podjęcie refleksji nad wpływem chrześcijaństwa na życie Polaków.

Finał

Finał konkursu odbył się 25 kwietnia. Gościem honorowym uroczystości był ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. Konkurs został przeprowadzony w trzech dziedzinach: test wiedzy, plastyczny i literacki. W konkursie wiedzy, na stronie internetowej KLO został zamieszczony bank 1050 pytań. Spośród nich wylosowano zostało 50, na które w teście pisemnym odpowiadali uczestnicy zgłoszeni do konkursu. W kategorii literackiej nadsyłano prace pisemne na temat: „Sacrum we mnie i wokół mnie”, zaś w kategorii plastycznej młodzież malowała prace plastyczne na temat: „Znaki chrześcijaństwa wpisane w pejzaż”.

Łaska spłynęła na nas

Kolejnym punktem programu był spektakl zatytułowany „Łaska spłynęła na nas… Cuda za wstawiennictwem św. Marii Magdaleny”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Katolickiego Liceum, wg scenariusza nauczyciela języka polskiego, Ewy Byry. Spektakl jest również jednym z elementów przygotowujących Biłgoraj do obchodów 400-lecia objawień św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej, którego kulminacyjnym punktem będzie nadanie kościołowi parafialnemu św. Marii Magdaleny statusu sanktuarium tej wielkiej patronki: – 400 lat temu dwóch pastuszków z Soli usłyszało bicie dzwonów i zobaczyło Panią, która powiedziała, że jest św. Marią Magdaleną i chce, aby tutaj oddawano cześć Bogu oraz nawoływała do pokuty i modlitwy, a także prosiła o kaplicę, zaś na miejscu objawienia wybiło źródło z cudowną wodą. Dlatego ten spektakl jest niejako zapowiedzią wydarzeń, które będą miały miejsce 22 lipca, kiedy to zostanie odczytany dekret związany z ustanowieniem naszej parafii sanktuarium św. Marii Magdaleny, za co już dziś Księdzu Biskupowi dziękuję, że przychylił się do naszej prośby – dziękował dyrektor Katolickiego Liceum i proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, ks. Witold Batycki.

Reklama

Słowo Pasterza

Ksiądz Biskup w krótkim słowie skierowanym do wszystkich uczestników konkursu zwrócił uwagę na dwa aspekty, w sensie duchowym związane z przeżyciem i treściami jubileuszowych obchodów Chrztu Polski. – Rocznica przyjęcia chrześcijaństwa przez nasz naród wypada w charakterystycznym czasie – Roku Miłosierdzia Bożego. I na ten czas zostało przygotowane specjalne logo, na którym widzimy znak Chrystusa, który dźwiga człowieka. Chcę zwrócić uwagę na dwa znaki. Mamy tu dwie postacie – Chrystusa i Adama, wobec tego powinno być czworo ludzkich oczu. Jednak kiedy przyjrzeć się dokładniej, można zauważyć, że tych oczu jest troje, ponieważ jedno oko Adama jest wspólne z okiem Chrystusa. Podpowiada nam to bardzo głęboką myśl tajemnicy chrztu św., bo to w chrzcie stajemy się tak bliscy Chrystusowi, że patrzymy Jego wzrokiem, nasze oczy łączą się z Jego oczami. Druga kwestia to usta, które są blisko siebie i nie chodzi tu tylko o bliskość pocałunku ludzkiego. Trzeba patrzeć na to w aspekcie stworzenia – to jest tchnienie Boga, który daje życie człowiekowi – mówił Ksiądz Biskup.

Podsumowanie

Bp Marian Rojek, podsumowując wydarzenie, stwierdził, że zarówno wszystkim uczestnikom, jak i ich opiekunom należy się wielki szacunek za wkład pracy włożony w przygotowanie do konkursu. – Widać tu wielki wkład nauczycieli, wychowawców, katechetów, kapłanów i rodziców, którzy mobilizują młodzież do tego, by się nie poddawały w czasie różnych kryzysów czy wątpliwości, jednocześnie wspierają swoich wychowanków, dając im siłę, nadzieję i otuchę – podsumował Pasterz diecezji.

2016-05-12 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o tradycję

Niedziela sosnowiecka 16/2015, str. 3

[ TEMATY ]

konkurs

Ewa Felis

Podczas wręczania nagród

Podczas wręczania nagród

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 13 w Dąbrowie Górniczej jest od kilku lat organizowanie miejskiego konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W tym roku konkurs po raz pierwszy otrzymał rangę diecezjalną. I tak 27 marca odbyła się po raz pierwszy, w nowej odsłonie, gala finałowa I Diecezjalnego Konkursu „Najpiękniejsza Palma Wielkanocna”, którego głównymi patronami byli: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.

CZYTAJ DALEJ

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję