Reklama

Niedziela Podlaska

Dekanalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Węgrowie

W 2016 r. nasza Ojczyzna obchodzi 1050. rocznicę Chrztu Polski. Również w Węgrowie, który w bieżącym roku świętuje 575. rocznicę nadania praw miejskich, odbyły się uroczystości upamiętniające Chrzest Polski

Z inicjatywy dziekana węgrowskiego ks. Leszka Gardzińskiego i wicemarszałek Senatu RP Marii Koc 25 czerwca odbyły się w Węgrowie dekanalne obchody rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości rozpoczęły się przed krzyżem upamiętniającym miejsce pierwszego kościoła pw. św. Barbary w Węgrowie. Ks. Leszek Gardziński powitał przybyłych gości oraz mieszkańców Węgrowa, następnie przedstawił zebranym sens i znaczenie historycznego wydarzenia sprzed ponad 10 wieków. Po odśpiewaniu „Roty” wszyscy przeszli ulicami Węgrowa w Marszu Wdzięczności za Wiarę. Uroczysty przemarsz zakończył się na placu przed bazyliką mniejszą, gdzie uczestnicy obchodów odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i wysłuchali fragmentów „Kazań sejmowych” ks. Piotra Skargi, które przeczytał Kamil Gołębiewski, uczeń klasy II LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Następnie w bazylice sprawowana była Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz. Mszę św. sprawowali również ks. Łukasz Gołębiewski – dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz ks. Leszek Gardziński i ks. Romuald Kosk. W tych podniosłych uroczystościach religijno-patriotycznych, będących wyrazem wdzięczności za Chrzest Polski oraz przywiązania do wartości chrześcijańskich i narodowych, uczestniczyli: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, delegacja powiatu węgrowskiego, burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, wiceburmistrz Leszek Redosz, radni Rady Miejskiej, delegacja gminy Liw, przedstawiciele służb mundurowych, klasa I mundurowa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego, węgrowscy harcerze, Stowarzyszenie Niezłomni, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Węgrowa. Uroczystości ubogaciła swoim występem Miejska Orkiestra Dęta. Węgrowskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski zakończył przepiękny autorski program Haliny Łabonarskiej „Polsko – Ojczyzno moja”, który odbył się w Bibliotece Miejskiej. Aktorka przy akompaniamencie Mai Rumockiej przybliżyła literaturę i poezję polską zawierającą treści patriotyczne. Na zakończenie koncertu wiceburmistrz Węgrowa Leszek Redosz podziękował paniom za wspaniały występ i dostarczenie słuchającym kulturalnych przeżyć. W podziękowaniu wręczył kosz z kwiatami oraz miejskie upominki. Wiceburmistrz na ręce dyrektor Małgorzaty Piórkowskiej złożył podziękowania dla pracowników Biblioteki Miejskiej za zorganizowanie występu Haliny Łabonarskiej. Dziękując ks. Gardzińskiemu i Marii Koc za zorganizowanie obchodów rocznicowych Chrztu Polski, podkreślił, że dobrze się stało, iż Węgrów, który obchodzi 575. rocznicę nadania praw miejskich i zawsze był blisko wartości chrześcijańskich, uczcił 1050. rocznicę Chrztu Polski.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanurzeni w źródle życia

Niedziela legnicka 18/2016, str. 4

[ TEMATY ]

inicjatywa

Chrzest Polski

Monika Łukaszów

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbyło się przy zapalonych świecach

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbyło się przy zapalonych świecach

Z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski w całym kraju odbywało się wiele inicjatyw upamiętniających to ważne dla naszego narodu wydarzenie. I mimo iż główne uroczystości kościelne i państwowe miały miejsce w Gnieźnie i Poznaniu, to nie zabrakło ciekawych wydarzeń organizowanych także w mniejszych miejscowościach, wsiach, szkołach czy parafiach

Jedno z nich miało miejsce 17 kwietnia w bazylice mniejszej w Legnickim Polu. Na uroczystą Mszę św. miejscowy proboszcz ks. Włodzimierz Gucwa zaprosił, oprócz mieszkańców Legnickiego Pola i wiernych przynależących do parafii, także te osoby, które na przestrzeni lat w tej przepięknej świątyni przyjęły sakrament chrztu św.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Pamięć o nich nie zaginie

2021-08-01 23:37

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie pod pomnikiem rtm. Pileckiego i Eucharystia w Bazylice św. Elżbiety. Tak wyglądały wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Dolnośląskiego zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, wojskowych, kombatantów i zwykłych mieszkańców Wrocławia. Wśród zaproszonych gości byli również świadkowie tamtych wydarzeń i uczestnicy walk w stolicy w 1944 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję