Reklama

Aspekty

1050 km na 1050-lecie Chrztu Polski

O inicjatywie sztafetowego rajdu rowerowego z ks. Łukaszem Grzendzickim rozmawia ks. Adrian Put

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2016, str. 6

[ TEMATY ]

rajd

Chrzest Polski

Archiwum ks. Łukasza Grzendzickiego

Ks. Łukasz Grzendzicki zaprasza do wzięcia udziału w rajdzie

Ks. Łukasz Grzendzicki zaprasza do wzięcia udziału w rajdzie

KS. ADRIAN PUT: – Wydawało się, że uroczystości przypominające rocznicę Chrztu Polski już minęły. Okazuje się jednak, że w Strzelcach Krajeńskich chcą nam wszystkim zaproponować jeszcze jedną formę uczczenia tego szczególnego jubileuszu. Jaką?

KS. ŁUKASZ GRZENDZICKI: – To prawda! Strzelce Krajeńskie słyną z pięknych tradycji sportów rowerowych, stąd też taka forma uczczenia tak wspaniałego jubileuszu.

– Proszę nam dokładnie powiedzieć, skąd pomysł na taką formę obchodzenia jubileuszu?

– Całkiem przypadkowo. W czerwcu razem z moim przyjacielem – Romanem Gajowczykiem rozmawialiśmy przy kawie o ogólnopolskich obchodach jubileuszu Chrztu Polski. I wtedy, zupełnie spontanicznie, zrodziła się myśl, by i w naszym mieście uczcić ten jubileusz. A że Roman i wielu naszych znajomych uwielbia jeździć na rowerze, to stało się oczywiste dla nas, jak to uczcimy. Za cel imprezy postawiliśmy sobie: podziękowanie Bogu za 1050 lat chrześcijaństwa na ziemiach polskich, przypomnienie sobie własnego chrztu jako daru wielkiej łaski Bożej, promowanie naszego regionu, Ziemi Lubuskiej i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji.

Reklama

– Czy znamy już szczegóły inicjatywy? Kiedy dokładnie rozpocznie się i jak długo trwać będzie sztafeta, jaka jest trasa i jaki charakter będzie miała cała inicjatywa?

– Wszystko jest już przygotowane. Rajd rozpocznie się uroczyście 16 września o godz. 17 na strzeleckim rynku i będzie nieprzerwanie trwał do 18 września do godz. 12.30. Rajd ma charakter sztafety, więc uczestnicy będą się zapisywali na poszczególne rundy. Dla wprawionych rowerzystów są zarezerwowane rundy kolarskie, a dla mniej wprawionych są rundy wolniejsze. Jedna runda to 27 km drogą asfaltową. To nie jest jazda na czas. Chodzi o to, aby przejechać tyle rund, by w sumie dały dystans równy 1050 km – tyle, ile wynosi jubileusz.

– Jak duże jest na chwilę obecną zainteresowanie sztafetą? Rozmawiamy na trzy tygodnie przed imprezą, więc zapewne jeszcze wiele osób się przyłączy, ale czy już dzisiaj możemy coś powiedzieć, jakie jest zainteresowanie sztafetą?

– Całkiem spore! Deklarują się wziąć udział ludzie ze Strzelec i okolic, Gorzowa, Barlinka, Zielonej Góry, a nawet z nadmorskiego Rewala. Przyjmiemy wszystkich chętnych z wielką radością.

– Kto może wziąć udział w rajdzie? Czy są jakieś wymagania, ewentualnie predyspozycje, które pomogą w wysiłku?

– Oczywiście, każdy może wziąć udział w rajdzie. Każdy, kto posiada sprawny rower, kask i zapał. Niepełnoletni muszą być pod opieką dorosłych.

Reklama

– Czy na trasie będą zapewnione pomoc techniczna i medyczna oraz co się stanie, jeśli ktoś nie będzie mógł kontynuować jazdy?

– Jak najbardziej. Na początku i na końcu będą jechać piloci, a także nad bezpieczeństwem uczestników będą czuwać policjanci i strażacy. Przy metostarcie będzie namiot techniczny, w którym będzie udzielana pomoc medyczna i będą naprawiane rowery. Natomiast jeśli ktoś nie będzie w stanie ukończyć rundy, to zostanie przewieziony do mety. Zapewnione są też dla każdego uczestnika woda mineralna, słodkie drożdżówki, kawa i herbata.

– Udało się wam pozyskać szczególnych patronów dla inicjatywy. Kto obiecał wparcie?

– Nasz rajd patronatem objęli Biskup Zielonogórsko-Gorzowski, Wojewoda Lubuski, Starosta Strzelecko-Drezdenecki, Burmistrz Strzelec Krajeńskich oraz TVP3 Gorzów Wielkopolski.

– Jak ktoś się zdecyduje, to gdzie może się zapisać i szukać dodatkowych informacji?

– Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na FSD Sport.facebook.pl oraz pod numerem: 698-695-524. Natomiast zapisy przyjmujemy na e-maila: sztafetowyrajd1050@wp.pl i w namiocie technicznym 30 min przed rozpoczęciem rundy.

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymkowy Rajd Motocyklowy

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2014, str. 4

[ TEMATY ]

rajd

Archiwum prywatne

Jest już piękną tradycją miłośników żelaznych koni, że wybierają się na Rajd Motocyklowy od Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie do Krzyża na Giewoncie.

CZYTAJ DALEJ

Życie to dar - Arkadio o swoim najnowszym klipie

2021-09-27 08:43

[ TEMATY ]

muzyka

prolife

screen

Arkadio w specjalnej rozmowie z portalem niedziela.pl opowiada o swoim najnowszym utworze "Pokaż mi szlak", którego motywem przewodnim jest obrona życia.

Damian Krawczykowski: Dlaczego premierę swojego najnowszego klipu zaplanowałeś właśnie na 19 września?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję