Reklama

Niedziela Podlaska

Od przedszkola do matury w duchu katolickim

Wrzesień to miesiąc, który siłą rzeczy kojarzy się ze szkołą. Poczatek roku szkolnego i katechetycznego, Tydzień Wychowania, wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, kierują nasze myśli ku tematyce związanej z kształtowaniem i formowaniem młodego człowieka. Klasyczny podział wskazuje na trzy miejsca, w których dokonuje się proces edukacji. Jest to przede wszystkim rodzina, następnie szkoła oraz Kościół. Bez wątpienia jakość procesu wychowawczego zależy od współpracy wymienionych środowisk. Szczególnym miejscem, które sprzyja temu dialogowi są przedszkola i szkoły prowadzone przez Kościół

Niedziela podlaska 37/2016, str. 1, 4

[ TEMATY ]

szkoła

wychowanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naterenie naszej diecezji istnieją cztery jednostki edukacyjne, w których wychowanie w sposób szczególny dokonuje się w duchu katolickim. Przedszkola w Bielsku Podlaskim i Węgrowie zapraszają dzieci na pierwszym etapie edukacji. Kolejny krok w wychowaniu zapewnia szkoła podstawowa w Ogrodnikach. Etap gimnazjum i liceum prowadzi szkoła salezjańska w Sokołowie Podlaskim. Można powiedzieć, że na terenie diecezji mamy zapewnioną całą ścieżkę edukacyjną od przedszkola do matury, która dokonuje się, opierając na wartościach chrześcijańskich.

Bielskie i węgrowskie dzieci Boże

Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie powstało przy parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy. Swoją działalność rozpoczęło 14 lutego 2011r. Pomysłodawcą i inicjatorem przedszkola był ks. Zbigniew Karolak, obecnie proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim. W dniu otwarcia do przedszkola uczęszczało 45 dzieci 3- i 4-letnich. Godziny otwarcia dostosowane są w miarę możliwości do potrzeb rodziców. W realizacji podstawy programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej placówka kieruje się chrześcijańskim systemem wartości. Dyrektorem jest obecny proboszcz węgrowskiej parafii ks. Romuald Kosk. Przedszkole zaprasza na swoją stronę internetową www.klasztorwegrow.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim 23 czerwca br. uroczyście świętowało jubileusz 5-lecia działalności. Od 2011 r. liczba uczęszczających dzieci wzrosła z 15 (w jednym oddziale) do obecnych 98 (w pięciu oddziałach). Przedszkole cieszy się nieustannie rosnącym zainteresowaniem. Wychowawcy pragną, aby dzieci im powierzone były jak najlepiej przygotowane do wyzwań, z którymi będą się musiały zmierzyć, kiedy osiągną wiek szkolny. Stale poszukują optymalnej formuły edukacyjnej, odpowiadającej wiekowi wychowanków, która zapewni im właściwy rozwój. Do grona pedagogicznego należą edukatorzy wieku wczesnego, językoznawcy, logopedzi, plastycy, muzycy, prawnicy, przyrodnicy. Placówką kieruje Lucyna Wojeńska. Przedszkole prowadzi ciekawą stronę internetową www.przedszkolekatolickie.edu.pl.

Reklama

Jedyna katolicka podstawówka

Od 2013 r. działalność prowadzi Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ogrodnikach. Jest to pierwsza w diecezji i województwie szkoła związana ze stowarzyszeniem z Częstochowy. Kieruje nią Monika Słowik. Szkoła proponuje edukację i wychowanie w duchu patriotycznym, nauczanie oparte na wysokich standardach moralnych i zasadach chrześcijańskich, kształtowanie charakteru uczniów, indywidualne podejście do ucznia i jego problemów, dbałość o pełny rozwój osobowy, wszechstronną opiekę nad uczniem. Zapewnia nauczanie dwóch języków obcych, pomoc psychologiczną, jak również proponuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych skupionych w różnych kołach zainteresowań. Placówka uczestniczy w programie „Szkoła przyjazna rodzinie”. Od września katolicka szkoła w Ogrodnikach prowadzi kształcenie i wychowanie w duchu wartości dla 50 uczniów, prowadząc również dwa oddziały przedszkolne dla 3-, 4-, 5- i 6-latków. Szkoła posiada swój profil na Facebooku.

Pod okiem św. Jana Bosko

Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące (SLO) i Salezjańskie Gimnazjum (SG) w Sokołowie Podlaskim są szkołami publicznymi, prowadzonymi przez Zgromadzenie Salezjańskie. Tworzą Zespół Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae”. Obecność szkoły jest głęboko zakorzeniona w historię miasta. Jej początki sięgają 1919 r. i związane są z działalnością ks. A. Mazurkiewicza. W 1925 r. szkoła została powierzona salezjanom, którym od początku przyświecała idea wychowywania młodzieży na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Po różnorodnych zawieruchach historycznych, na prośbę władz Sokołowa Podlaskiego, szkołę reaktywowano i 1 września 1993 r. otwarto Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Wychodząc naprzeciw życzeniom rodziców, zarówno gimnazjum, jak i liceum starają się wychowywać w duchu chrześcijańskich zasad. Zapewniają wysoki poziom nauczania, realizując podstawę programową kształcenia ogólnego ze zwiększoną liczbą godzin przedmiotów obowiązkowych oraz zajęć nadobowiązkowych. W rankingu 500 najlepszych liceów opracowanym przez pismo „Perspektywy” liceum w 2016 r. zajęło 384. miejsce. Zespołem Szkół kieruje ks. Dariusz Matuszyński SDB. Szczegółowe informacje o szkole i z życia szkoły znajdziemy na jej stronie: www.sdb.pl.

Reklama

Nowa perspektywa

Na terenie naszej diecezji od tego roku pojawiła się nowa możliwość kształtowania i wychowywania młodego pokolenia. Szkoły Benedykta, specjalizujące się we wspomaganiu uczniów z edukacji domowej, za swoją siedzibę obrały Drohiczyn. Osobą prawną prowadzącą szkołę jest Spółka z o.o. Orły z Podlasia, której założycielem i właścicielem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Szkoła zapewnia pomoc na wszystkich etapach nauczania – od przedszkola do matury. Oprócz konsultacji z nauczycielami, wykładów i warsztatów dostępnych w siedzibie szkoły, klubach edukacyjnych na terenie Polski, szkoła oferuje dostęp do e-biblioteki ze stale poszerzanym zasobem materiałów (e-booki, filmy), które wspomagają edukację na każdym poziomie. Coraz bardziej powszechna w Polsce forma edukacji domowej jest niejako na wyciągnięcie ręki również w naszym regionie. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie www.szkolybenedykta.pl.

Krótka i skromna prezentacja pokazuje, że istnieją na terenie naszej diecezji miejsca, gdzie rodzina, szkoła i Kościół mogą prowadzić żywy i twórczy dialog, wpływać i kształtować młode pokolenia w duchu chrześcijańskim. Począwszy od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, gimnazjum i liceum, istnieje możliwość edukacji w ścisłej współpracy z Kościołem. Dyrekcjom i Gronom Pedagogicznym wspomnianych szkół życzymy w nowym roku szkolnym i katechetycznym samych sukcesów wychowawczych, a uczniom stałego i pięknego rozwoju, opartego na wartościach chrześcijańskich.

2016-09-08 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jesteśmy dobrymi rodzicami – wyniki badań Rzecznika Praw Dziecka

[ TEMATY ]

rodzina

wychowanie

Karol Porwich/Niedziela

Polscy rodzice w większości akceptują swoje dzieci takimi, jakimi są, dają im poczucie bezpieczeństwa i dużą autonomię. Obdarzają zaufaniem i szanują ich indywidualność. To pozytywne wyniki ogólnopolskiego naukowego badania postaw rodzicielskich „Rodzice 2022”, zleconego przez Rzecznika Praw Dziecka. Ale są też spore wady – co czwarty rodzic w Polsce jest zbyt wymagający i surowy albo nadopiekuńczy i nieufny. Większy z tym problem mają ojcowie.

- Od relacji rodziców z ich dzieckiem zależy cały jego rozwój. Cała jego przyszłość. Dominujące postawy rodzicielskie, a także to, czy mama i tata są w nich zgodni i konsekwentni, determinują rozwój tożsamości dziecka i jego samooceny. Badania pokazały, że rodzice mają w większości właściwe postawy rodzicielskie, lecz aż co czwarty rodzic w Polsce zbyt mocno ogranicza własne dziecko – albo nadopiekuńczością i brakiem zaufania, albo zbytnimi wymaganiami i niezrozumieniem jego możliwości i potrzeb – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: sensem Eucharystii jest spotkanie z miłością

2024-03-28 20:44

[ TEMATY ]

Kraków

Wielki Czwartek

bp Damian Muskus

diecezja.pl

- Przy jednym stole spotykają się z Jezusem biedacy, grzesznicy, słabi i poranieni ludzie. To nie jest uczta w nagrodę za dobre sprawowanie, uroczysta kolacja dla wybrańców, którzy zasłużyli na zaproszenie - mówił w Wielki Czwartek o Eucharystii bp Damian Muskus OFM. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie-Borku Fałęckim.

- Bóg, który pokornie schyla się do ziemi, by umyć nogi człowiekowi, nie wywołuje entuzjazmu. Ten osobisty i czuły gest budzi sprzeciw i zgorszenie wielu - mówił bp Muskus, zauważając, że obraz Boga, który obmywa nogi uczniom, kojarzy się z upokorzeniem. - Paradoksalnie łatwiej przyjąć fakt, że Jezus cierpiał i poniósł śmierć na krzyżu, niż zaakceptować Boga, który z miłości obmywa ludzkie stopy - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję