Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 9/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie piekarzy, ciastkarzy i cukierników

14 lutego - w święto św. Walentego w budynku Kurii Diecezjalnej spotkali się przedstawiciele piekarzy, ciastkarzy i cukierników.
Spotkanie rozpoczęła rozmowa połączona z refleksją na temat tego rzemiosła, po której wszyscy wzięli udział w uroczystej Mszy św. w kościele pw. Świętego Krzyża.
"Wasz chleb na stołach centrum charytatywnego diecezji, rekolekcjach wakacyjnych Caritas, stołach biednych, którzy nie mają czym zapłacić, jest wypełnianiem słów Mistrza: «Wy dajcie im jeść» (Łk 9,13)" - mówił w homilii bp Edward Białogłowski.
Na zakończenie Ksiądz Biskup pobłogosławił chleby i ciastka, którymi piekarze, ciastkarze i cukiernicy wspierający przez cały rok kuchnie dla ubogich, obdarowali uczestników Liturgii i zgromadzonych na ul. 3 Maja.

Sesja dla nauczycieli

14 lutego w święto Świętych Cyryla i Metodego w Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie odbyła się sesja warsztatowa dla nauczycieli zatytułowana Śladami świętych patronów Europy.
W spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób: katecheci, wychowawcy, dyrektorzy szkół, wizytatorzy z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
W programie znalazły się m.in. wykład ks. prof. Stanisława Nabywańca, teologa i historyka z Uniwersytetu Rzeszowskiego, pt. Czy można zmuszać do zbawienia - inkwizycja i inscenizacja o Świętych Patronach Europy (zaprezentowała się młodzież z Gimnazjum nr 5 w Rzeszowie). 3-godzinną sesję zakończyło podsumowanie pracy w grupach tematycznych: Nauczyciel świadkiem wiary wobec nauczycieli, rodziców, wychowanków; Jak wspomagać kapłana w jego pracy katechetyczno-duszpasterskiej w szkole; Co mogę zrobić, aby prawo szkolne było tworzone, aktualizowane na bazie zasad ewangelicznych; Świadectwo poprzez pracę w stowarzyszeniach katolickich dla nauczycieli i młodzieży.
Rozważania o Świętych Patronach Europy i praca nad tymi konkretnymi tematami ma pomóc uczestnikom spotkania w byciu świadkiem wiary w ich szkołach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rekolekcje trzeźwościowe

Od 14 do 16 lutego osoby uzależnione od alkoholu oraz ich rodziny spotkały się na rekolekcjach zorganizowanych przez Diakonię Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i Diecezjalne Stowarzyszenie Trzeźwościowe "Wolność i Miłość".
W rekolekcjach, które odbywały się w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu uczestniczyło 41 osób. Uczestnicy przybyli z 12 miejscowości. Obok osób dotkniętych chorobą alkoholową i ich rodzin na spotkanie przybyli także kandydaci i członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, animatorzy grup oazowych, stowarzyszeń i inne osoby zaangażowane w niesienie pomocy ludziom uzależnionym.
Podczas konferencji poruszano następujące tematy: obraz Boga w naszym życiu, wolność, pycha, nasze tęsknoty. Każdy temat był omawiany w grupach, które prowadzili członkowie Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Widocznym owocem rekolekcji było złożenie 9 krucjat przez uczestników oraz przemiana duchowa dająca umocnienie ducha.
Na zakończenie rekolekcji przybył bp Edward Białogłowski, który wysłuchał świadectw uczestników rekolekcji, skierował do nich słowo Boże i udzielił błogosławieństwa.

Szkolenie dla liderów i warsztaty muzyczne KSM

Od 14 do 16 lutego w domu rekolekcyjnym w Przybyszówce odbyło się piąte już spotkanie z cyklu szkolenie dla liderów i warsztaty muzyczne KSM diecezji rzeszowskiej.
W szkoleniu wzięło udział ok. 40 osób.
Temat szkolenia Zagadnienie mediów i ich rola w dziele ewangelizacji referowali Paweł Baj - redaktor rzeszowskiej Drogi i Justyna Nędza - reporter Katolickiego Radia Via. Opiekę duszpasterską sprawował ks. Józef Obłój - asystent rejonowy KSM.

Bal charytatywny w Strzyżowie

W nocy z 15 na 16 lutego w Strzyżowie odbył się pierwszy bal charytatywny na rzecz dzieci niepełnosprawnych zorganizowany przez Stowarzyszenie "Tak Życiu".
W Domu Kultury "Sokół" bawiło się ok. 120 osób, które postanowiły wesprzeć ten szlachetny cel. Uczestników balu zaszczycili swoją obecnością: ks. dr Jan Wolak - proboszcz i dziekan strzyżowski, starosta Robert Godek oraz Marek Śliwiński - burmistrz Strzyżowa.

Reklama

Bal charytatywny w Gorlicach

15 lutego w Gorlicach odbył się bal charytatywny na rzecz kuchni Caritas. Podczas balu, w którym wzięło udział 100 osób, odbyła się aukcja, z której 11 600 zł zostanie przeznaczonych na działalność tej kuchni.
Organizatorem imprezy był zespół Caritas działający przy parafii pw. św. Jadwigii Królowej w Gorlicach.

Spotkanie fundatorów na rzecz Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego w Rzeszowie

17 lutego odbyło się spotkanie fundatorów na rzecz budowy Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Dla Dzieci i Młodzieży w Rzeszowie. Głównym tematem spotkania było poszukiwanie środków finansowych na dalszą budowę ośrodka.
Spotkaniu, które odbywało się w budynku Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie przewodniczył bp Kazimierz Górny, jeden ze współtwórców tej ważnej i cennej fundacji. Wyrażając swoją wdzięczność wobec wszystkich fundatorów, Ksiądz Biskup podkreślił integracyjny charakter dzieła powstającego na Podkarpaciu. "Przy współpracy władz wojewódzkich i miejskich oraz instytucji i organizacji charytatywnych dokonuje się wiele dobra" - podkreślał Biskup rzeszowski.
Na spotkaniu omówiono także zadania realizowane w minionym roku i plany na rok bieżący.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: nie idziemy w przeszłość, idziemy ku przyszłości

2024-04-20 14:59

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Słowami św. Jana Pawła II abp Wojciech Polak mówił w sobotę w Gnieźnie o Kościele jako wspólnocie pamięci, która powraca do korzeni, ale nie ucieka w przeszłość. Kościele, który jest jednego serca i ducha, prosty, jasny, kiedy trzeba odważny we wzajemnym upominaniu się, ale też gotowy, by się w drodze wspierać i sobie konkretnie pomagać.

Metropolita gnieźnieński modlił się wspólnie z pielgrzymami z diecezji bydgoskiej, przybyłymi 20 kwietnia do grobu i relikwii św. Wojciecha, by podziękować za 20-lecie diecezji bydgoskiej. Dziękczynnej Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk, który rozpoczynając liturgię podkreślił, że w tym miejscu, przy św. Wojciechu, wielkim ewangelizatorze „chcemy prosić o potrzebne łaski ku odrodzeniu duchowemu, byśmy ciągle byli na drodze wiary i w Chrystusie pokładali całą nadzieję”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję