Reklama

Z Polski

Kraków

Opłatek Maltański 2016

W przedświąteczny czas po raz 15. wpisał się Opłatek Maltański. Jego organizatorzy – Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich i Polski Związek Kawalerów Maltańskich – przygotowali dla podopiecznych MOPS-u w 29 polskich miastach i miejscowościach uroczystą kolację połączoną z połamaniem się opłatkiem. W Krakowie, gdzie projekt został zrealizowany po raz pierwszy w 2002 r., zaproszeni do wspólnego stołu spotkali się w pałacu Pod Baranami, gdzie gości podjęli: właścicielka Kinga Potocka oraz jej syn Jan i synowa Matylda. Przy suto zastawionych stołach usiadło 100 osób – rodziny, osoby samotne i niepełnosprawne. Zebranych powitali prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Aleksander hr. Tarnowski oraz dr Krzysztof Moczurad. O oprawę muzyczną zadbał chór z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 im. Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie.

Aleksander hr. Tarnowski przypomniał, że ideą Kawalerów Maltańskich od ponad 900 lat jest obrona wiary i pomoc potrzebującym. I zapewnił: – Jest dla nas wielką radością móc przyjąć zaproszonych, podzielić się z nimi opłatkiem, zaśpiewać wspólnie kolędy i cieszyć się spotkaniem przy wspólnym stole.

Reklama

W 15. edycji Opłatka Maltańskiego – dzięki pomocy wolontariuszy, wsparciu sponsorów i darczyńców – w pięknych grudniowych spotkaniach uczestniczyło 3 tys. osób, którym udzielono wsparcia i pomocy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło wielu hierarchów Kościoła katolickiego, w tym m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Budzik, abp Wiktor Skworc, abp Wojciech Ziemba i bp Andrzej Jeż. Podczas krakowskiego spotkania opłatkowego podkreślano dużą rolę Hanny Wesołowskiej-Starzec w organizowaniu kolejnych edycji projektu oraz przypominano jego pomysłodawcę i realizatora – Jerzego Donimirskiego.

Maria Fortuna-Sudor

Rok św. Brata Alberta

Był bardzo cenionym malarzem

Obrazy olejne, akwarele i szkice – łącznie 62 dzieła oraz liczne osobiste pamiątki po Adamie Chmielowskim można oglądać na wystawie otwartej w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie z okazji 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta.

– Jego obrazów skopiować się nie da i nie da się ich nawet dobrze sfotografować. Gdyby ktoś chciał skopiować obrazy, musiałby skopiować życie, a to jest niemożliwe – powiedział bp Grzegorz Ryś, który otworzył wystawę poświęconą świętemu.

Reklama

– Św. Brat Albert był dobrym artystą – wskazał ks. Andrzej Nowobilski. – Jak wiemy z wielu wypowiedzi z tamtych czasów, był bardzo cenionym malarzem, wielu korzystało z jego rad i konsultacji – wyjaśnił dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego i podkreślił, że Adam Chmielowski finalnie odkrył inne powołanie i zaczął „malować czynem człowieka biednego, sponiewieranego, bezdomnego”.

Wystawa potrwa do 30 marca 2017 r. i zorganizowana została w związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2017 Rokiem Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta. Patronat honorowy nad wystawą objął prezydent Andrzej Duda.

KAI

Kongregacja Edukacji Katolickiej

Profesor z UPJPII konsultorem

Ks. prof. dr hab. Antoni Żurek z Wydziału Teologicznego, Sekcji w Tarnowie, krakowskiego UPJPII został mianowany przez Ojca Świętego konsultorem Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Obok niego papież Franciszek mianował konsultorami tej dykasterii 19 innych osób, w tym 2 biskupów – rektora Papieskiego Katolickiego Uniwersytetu Argentyny abp. Victora Manuela Fernándeza oraz abp. Bernarda Anthony’ego Hebdę z Saint Paul i Minneapolis (USA). Ponadto 7 kapłanów, 1 brata zakonnego, 8 mężczyzn świeckich i 2 kobiety, z których jedna jest zakonnicą.

Ks. prof. Żurek jest patrologiem i był dziekanem Wydziału Teologicznego, Sekcji w Tarnowie, UPJPII.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Może Bóg przyjść do stajni, czyż nie może przyjść do duszy mojej, choćby nie różniła się niczym od… stajni?

Krótko

• Żandarmeria Wojskowa do 15 stycznia 2017 r. ma wspierać policję m.in. w patrolowaniu ulic. Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w tej sprawie; decyzja ma związek m.in. z zamachami w Turcji i Niemczech.

• Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przywracającą poprzedni wiek emerytalny. Nowe przepisy wejdą w życie 1 października 2017 r. Mężczyźni będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety – 60 lat.

• Do strajku generalnego szykuje się Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zapowiedziano rozpoczęcie procedury sporu zbiorowego. ZNP nie zgadza się na likwidację gimnazjów.

• Z armii odeszło 3 ważnych dowódców Wojska Polskiego. Ze stanowiskami pożegnali się gen. Mieczysław Gocuł – szef Sztabu Generalnego WP, gen. Mirosław Różański – dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i gen. Marek Tomaszycki – dowódca operacyjny.

• Zakończył się kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z funkcji prezesa odszedł prof. Andrzej Rzepliński, a prezydent mianował prezesem Julię Przyłębską. Prace TK regulowane są również nowym prawem, które weszło w życie 19 grudnia 2016 r. przed północą.

• Rząd przyjął uchwałę w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Ma on wspierać rodziny z osobami niepełnosprawnymi, w szczególności wychowujące niepełnosprawne dzieci. W 2017 r. na realizację programu zaplanowano 511 mln zł, a łącznie w latach 2017-21 – 3,7 mld zł.

• „Karpiowozem” – specjalnym pojazdem do przewozu ryb – do Watykanu dotarły świętokrzyskie karpie, a także szczupaki, jesiotry oraz śledzie i dorsze.

• Wzrasta produkcja sprzedana. W listopadzie 2016 r. była wyższa o 3,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-12-28 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję