Reklama

Homilia

Niech cię Pan błogosławi i strzeże

Niedziela Ogólnopolska 1/2017, str. 33

Czytanie z Księgi Liczb zawiera słowa błogosławieństwa, którym w czasach Starego Testamentu kapłani, potomkowie Aarona, obdarowywali wiernych przybywających do świątyni jerozolimskiej. Znamienne, że właśnie te słowa zostały utrwalone na najstarszym zachowanym świadectwie tekstu biblijnego, odnalezionym w 1986 r. w pobliżu Wzgórza Świątynnego. Gdy przybywali do Miasta Świętego, zwłaszcza podczas dorocznych świąt, Izraelici otrzymywali błogosławieństwo kapłańskie jako znak i porękę opieki Bożej. Kiedy na progu nowego roku również my, chrześcijanie, słyszymy te same słowa, mamy świadomość, że nie tylko przywołują one dawną rzeczywistość, lecz i dzisiaj sprawiają to, co oznaczają. Z wdzięcznością i zaufaniem Bogu rozpoczynamy kolejny rok kalendarzowy, powierzając się Bożej Opatrzności.

Reklama

W porównaniu ze starożytnymi Izraelitami nasza sytuacja duchowa jest zasadniczo inna. Narodziny Jezusa, Mesjasza i Syna Bożego, wyznaczają „pełnię czasu” i wskazują, że to, co najważniejsze w dziejach ludzkości, już się dokonało. Wzgląd na to znajduje wyraz w kalendarzowej rachubie czasu, której początek wyznaczają Narodziny w grocie betlejemskiej. Odkładając stary kalendarz i otwierając nowy, pamiętamy o niezwykłej godności, która stała się naszym udziałem, gdy „zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z Niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, byśmy mogli otrzymać przybrane synostwo”. We wszystkich listach św. Pawła jest to jedyne wyraźne nawiązanie do Maryi, Matki Jezusa, które dobitnie podkreśla Jej niezbywalny udział w Bożym planie zbawienia. Nowy Rok to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, której, jako Matce Syna Bożego, oddajemy szczególną cześć i ufnie zawierzamy to, co nas czeka. W trudnej sytuacji współczesnego świata jest to zarazem Dzień Pokoju. W obliczu wojen i konfliktów, które targają ludzkością, widać, jak wielkim dobrem jest pokój i jak ogromne nieszczęścia mnożą się tam, gdzie go brakuje.

Czytanie z Ewangelii według św. Łukasza też podkreśla szczególną rolę Maryi. Nie tylko wydała na świat Syna Bożego, lecz także wiernie przekazała pamięć o tym, co przeżyła. W Niej, która „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”, dokonało się przejście od nadziei żydowskiej do nadziei chrześcijańskiej. Jako wierna Córka ludu Bożego wybrania zatroszczyła się o obrzezanie Jezusa – znak przymierza Izraelitów z Bogiem. Jako pierwsza, która stanęła na progu wiary chrześcijańskiej, będąc Matką Pana oraz Jego Uczennicą i Wyznawczynią, położyła podwaliny pod pamięć Jego wyznawców, zakorzenioną we wspaniałych wydarzeniach zbawczych. Postawa Maryi to również wielka zachęta dla nas. Wprawdzie mamy historię, zbieraną w bibliotekach i nauczaną w szkołach, lecz bardzo nam potrzeba pamięci. Dotyczy ona życiodajnej obecności Boga w naszym życiu, co pozwala z ufnością patrzeć w przyszłość i szeroko otworzyć się na nowe Boże dary.

Polecamy „Kalendarz liturgiczny” – liturgię na każdy dzień
Jesteśmy również na Facebooku i Twitterze

2016-12-28 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi pozdrawiają swoich proboszczów [Wideo]

2021-08-04 19:00

Michalina Stopka

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Marii Vianneya pielgrzymi pozdrowili swoich proboszczów.

Pozdrowienia "popłynęły" do Środy Śląskiej, Żabina, Wrocławia czy Sobótki. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję