Reklama

Polacy z kresów kochają ojczyznę

Blisko pięćdziesięcioro Polaków z Ukrainy wzięło udział w spotkaniu opłatkowym w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Przebywali w Częstochowie 3 dni. Pobyt zorganizował senator Artur Warzocha – zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Były kolędy, wykonane przez Zespół Wokalno-Instrumentalny Wolontariuszy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (Stanisławowie), i dzielenie się opłatkiem. Wszystko tak, jak nakazują wiara i tradycja przodków

Podczas powitania i przedstawienia gości senator Artur Warzocha powiedział: – Senat sprawuje opiekę w sposób wymierny, dysponujemy budżetem i przy pomocy tych środków wspieramy wszystkie aktywne środowiska naszych rodaków za granicą. To są Polacy i dla nich wielkiej różnicy nie robi to, że dzieli nas dzisiaj granica państwa. To są Polacy, którzy tak samo myślą, tak samo czują i kochają. Mają wspólną z nami historię. Dla nich Królową Polski również jest Matka Boża Częstochowska – i to jest wspaniałe. Można zatem powiedzieć, że mamy jeden kod religijny i kulturowy. Cały czas stanowimy jedną wspólnotę rodzinną i jestem przekonany, że jak przez całe pokolenia pielęgnowali i kultywowali swoją polskość, tak dalej przekażą to następnemu pokoleniu, i temu również ma służyć ta wizyta. Wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną.

Na spotkaniu w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II obecni byli: przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, poseł Szymon Giżyński, senatorowie, radni Częstochowy i powiatu kłobuckiego, przedstawiciele częstochowskich uczelni i firm, którzy również włączyli się w organizację przyjazdu do ojczyzny Polaków ze Wschodu.

Reklama

Wypowiadająca się w imieniu gości Maria Osidacz – dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku podkreślała, jak wielkie znaczenie ma podróż do Ojczyzny przodków dla niej samej i pozostałych jej uczestników. Jak ważne jest, że są w Polsce ludzie, którzy wciąż pamiętają o swych rodakach ze Wschodu: – To wspaniałe, że są ludzie w Polsce, którzy chcą nas przyjmować, spotykać się z nami, którzy o nas pamiętają i którzy nas wspierają w działalności kulturalnej, którą prowadzimy. Bez wsparcia z Polski tak naprawdę niczego byśmy nie mogli zrobić. Staramy się tak pracować, aby kolejne pokolenia w dawnym Stanisławowie ciągle mówiły po polsku.

Do Polaków ze Wschodu słowa powitania skierował również gospodarz miejsca – prezes Krzysztof Witkowski, twórca, właściciel i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, który oprowadził gości po obiekcie i opowiedział o znajdujących się w muzeum eksponatach, pamiątkach i relikwiach świętego Papieża Polaka.

Podczas pobytu w Częstochowie nie mogło zabraknąć modlitwy na Jasnej Górze.

Reklama

Niektórzy z naszych rodaków byli już wcześniej w Polsce, jednak fakt, że znaleźli się w Częstochowie, na Jasnej Górze, w okresie tuż przed Bożym Narodzeniem, nadał temu przyjazdowi szczególne znaczenie. Mówiła o tym Mirosława Domina: – Byłam już kiedyś w Częstochowie, ale mamy wielką wdzięczność dla senatora Artura Warzochy, że mogliśmy przed świętami być w tym cudownym mieście. Jasna Góra to taka tajemnica serc, a człowiek, kiedy tam przychodzi i modli się, otrzymuje dużo sił. Może je przekazać jeszcze innym ludziom. Teraz najbardziej odczuwam, że w sercu jestem Polką. Jestem szczęśliwa, że mogę tu ponownie przyjechać, pomodlić się, zobaczyć raz jeszcze to sanktuarium.

Takie spotkania są najlepszym dowodem na to, jak bardzo nasi kresowi bracia potrzebują naszego wsparcia. Nie wolno nam o nich zapomnieć. Dobrze, że polski Senat wspiera tego typu przedsięwzięcia i że są senatorzy, którzy je podejmują. I

Więcej wypowiedzi na temat częstochowskiego spotkania Polaków ze Wschodu na stronie: www.niedziela.pl.

2016-12-28 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

W sztafecie na Jasną Górę

2021-08-05 06:08

Ewa Kamińska

- Wyruszacie, drodzy pielgrzymi, aby rozważać, że Eucharystia daje nam prawdziwe życie. Gromadząc się na Świętej Wieczerzy, powtarzamy z pierwszymi chrześcijanami, że nie możemy żyć bez Eucharystii, bez Mszy świętej. Razem z patronem dnia dzisiejszego, św. Janem Marią Vianneyem i Czcigodnym Sługą Bożym, wkrótce błogosławionym, kardynałem Stefanem Wyszyńskim, dziękujemy Chrystusowi za to, że w Najświętszym Sakramencie pozostawił nam pamiątkę swojej Męki, pamiątkę swojego Zmartwychwstania, abyśmy nieustannie dzień po dniu czerpali z obfitych owoców jego odkupienia – powiedział w homilii abp Stanisław Budzik 4 sierpnia w czasie Mszy Świętej rozpoczynającej 43. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Wraz z Metropolitą Lubelskim w koncelebrze uczestniczyli biskupi: Ryszard Karpiński, Mieczysław Cisło, Józef Wróbel, Adam Bab, a także ks. Mirosław Ładniak, kierownik pielgrzymki, przewodnicy grup oraz ojcowie duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję